1. עולם
  2. ברלין
  3. כתבות

חופשה משפחתית: מה לעשות עם הילדים בברלין?

גני חיות, אקווריומים ענקיים, לגולנד וגני שעשועים עתידניים - בברלין תמצאו את כל מה שילדים אוהבים. מדריך לחופשה משפחתית מוצלחת, כולל מפות ושיחון שימושי

"קינדר זינד פרוידה", כך אני אומר לחבריי הגרמנים. ילדים הם שמחה. אך בזמן שחבריי ומשפחתי בישראל עסוקים יומם וליל במצוות פרו ורבו, נתקעו מרבית חבריי הברלינאים בשלב של "אנחנו חושבים ברצינות לעבור לגור ביחד", למרות שכולם כבר חלפו ביעף את גיל ה-30. גרמניה מזדקנת, שיעור הילודה כאן שהוא מהנמוכים בעולם עומד על 1.37 ילדים לאשה, והסיבה היחידה שהמדינה הזאת לא מתרוקנת מיושביה היא שיעור הילודה הגבוה יחסית בקרב המהגרים, טורקים ואחרים.

והנה זה פלא – דווקא בכל מה שנוגע לילדים מככבת ברלין בהשוואה לערי גרמניה האחרות. בשכונה בה אני מתגורר, פרנצלאואר ברג, נרשם שיעור הילודה הגבוה ביותר בגרמניה, וגם בשאר רבעי העיר נשמע צחוק של ילדים בתדירות גבוהה יותר מאשר בערים המבורג, מינכן או פרנקפורט.

כבר בשיטוט ראשוני ברחבי העיר יגלו הורים לילדים את עושר גני המשחקים המפוזרים פה. בכל מקום במפה בו תראו כתם ירוק של פארק – ובמיוחד בשכונות פרנצלאואר ברג ומיטה – תמצאו גן שעשועים קטן, עם מתקנים שאפשר להגדירם כ"דור הבא" של הנופש הפעיל. מגרשי חול, מגלשות, טרמפולינות, גשרים ומנהרות ועוד. מנסיוני הטרי, מאחר ואחייני ביקרו אותי פה לא מזמן, אני יכול להעיד שפינות החמד האלו מציעות שעה ארוכה של אושר לילדים, ורגע מבורך של שקט להורים.

אבל בברלין יש גם אטרקציות מיוחדות לילדים – הנה לקט מובחר מתוך מגוון זה, ממזרח למערב:

גן החיות של מזרח ברלין, איך עושה אריה? בברלין תוכלו להנות משני גני חיות מושקעים. האחד,  Zoologischer Garten, הגדול והמוכר, אשר נמצא בשכונת שרלוטנבורג. והשני בשכונת פרידריכספלדה, אי שם במזרח העיר, טירפארק (Tierpark): גן החיות של מזרח ברלין. למרות עושר החיות החיות בו ושטחו הגדול, מהווה ריחוקו הגדול מהמרכז ומשאר אתרי התיירות בעיה למי שזמנו בעיר קצוב. אבל אם אתם באזור ורוצים להנות מאחה"צ נעים מגן חיות לא תיירותי, תקפצו לביקור.

» Tierpark - כתובת: Am Tierpark 125, 10319 Berlin. אתר רשמי: www.tierpark-berlin.de/en.html

סי לייף , איך מרגיש כריש?

בסי לייף ברלין (Sea Life Berlin) זוכים המבקרים להצצה אל תוך עולמם הקסום של יצורי הים. במהלך הביקור במקום יכולים הילדים ליהנות ממגוון פעילויות – מליטוף אלמוגים ועד למישוש עור של לוויתן. במקום נמצא גם ה"אקווה-דום", האקווריום הגלילי הגדול בעולם, דרכו ניתן לעבור במעלית שקופה ולהרגיש כאילו ואתם שוחים במימיי הים האדום. מסוס ים ועד כריש, וכל שאר היצורים שמפחידים ירושלמי לא שחיין שכמוני, המקום מהווה אטרקציה אמיתית לילדים. וכמובן – מיקומו של האתר, בלב העיר בין כיכר אלכסנדר (Alexanderplatz) ואי המוזיאונים, מעלה את ערכו כקלף מיקוח בכל מו"מ בין הורים לילדים על ביקור במוזיאון הפרגמון הסמוך, למשל.

» Sea Life - כתובת: Spandauer Strasse 3, 10178 Berlin. אתר רשמי: www.visitsealife.com/de/?cc=de 

מוזיאון השעווה, למה בריטני ספירס לא זזה? 

מוזיאון השעווה של מאדאם טוסו: ברק אובאמה לצד מרלן דיטריך, בריטני ספירס ועודמפורסמים שזכו למעמד היוקרתי של פסלי שעווה במוזיאון על שם הגברת מארי טוסו. המוזיאון ממוקם בקרבת שער ברנדנבורג, על שדרות אונטר דן לינדן מספר 74 (Unter den Linden).

» Madame Tussauds Berlin - כתובת: Unter den Linden 74, 10117 Berlin. אתר רשמי: www.madametussauds.com/berlin

עולם הלגו, מה יש מתחת לכיכר? 

אמנם לא מדובר בפארק רחב ידיים כמו המקור הדני, אך כמו במקרה של סי לייף , גם מיקומו המרכזי של הלגולנד (Legoland) בלב אזור תיירותי למהדרין, מעלה את ערכו עבור הורים צמאי תרבות וילדים שוחרי פעילות. המקום, אשר פשוטו כמשמעו חפור מתחת לכיכר פוטסדאם (Potsdamer Platz), מציע מגוון פעילויות לילדים – מצפייה בדגמי לגו של האתרים המפורסמים של ברלין, דרך פינות רבות לבנייה עצמאית בלגו ועד למסלול הרפתקאות שבסופו מוקרן סרט תלת מימדי על טהרת הלגו.

» Legoland - כתובת: Potsdamer Strsse 4, 10785 Berlin. אתר רשמי: www.legolanddiscoverycenter.com/berlin/en/index.htm

המוזיאון הטכני , איך עושים רכבת?

מוזיאון נפלא זה (Deutsches Technik Museum), הנמצא גם הוא במרחק לא רב מכיכר פוטסדאם, ישביע את רעבונם לידע של ילדים ובני נוער. מנפלאות התעופה, הרכבות והמכוניות דרך תיאור עבודתן של מכונות שונות ועד לתחנות הרוח והמים שבפארק הנעים שליד המוזיאון, יספק המקום מספר שעות מרתקות לכל מי שמעוניין בערך חינוכי משולב בהנאה רבה.

» Deutsches Technik Museum - כתובת: Trebbiner Strasse 9, 10963 Berlin. אתר רשמי: www.sdtb.de/Home.623.0.htm

גן החיות של מערב ברלין , אז איך עושה אריה?

הצואולוגישר גארטן (Zoologischer Garten), גן החיות המפורסם של ברלין, הנמצא ממול לכנסייה ההרוסה (כנסיית הזכרון) ובצמוד לאקוואריום של ברלין, מהווה ללא ספק את אחת האטרקציות המרכזיות לילדים בברלין. מי שיעבור בשעריו המרהיבים יגלה מתחם רחב שבילים המאכלס מגוון ענק של חיות. גן החיות התפרסם לאחרונה בגלל גור דב הקוטב "קנוט" שמשך את תשומת ליבם של אלפי מעריצים מכל העולם. קנוט, אגב, הפסיק זה מכבר להיות חמוד וצמרירי, ועתה הוא מטיל מורא כראוי לדב קוטב בוגר.

בצמוד לגן החיות נמצא האקוואריום של ברלין (Aquarium Berlin). למי שביקר בסי לייף  הביקור פה לא הכרחי, אלא אם כן אמא עוד לא סיימה את סיבוב הקניות שלה בסניפי H&M, C&A ודומיהם ברחוב קו-דאם הסמוך.

» Zoologischer Garten - כתובת: Hardenbergplatz 8, 10787 Berlin. אתר רשמי: www.zoo-berlin.de/en.html

איך אומרים מוצץ בגרמנית?  ועוד מילים שימושיות

אם בילדים עסקינן, אז הנה כמה מילים שימושיות והגייתן בגרמנית:
» שירותים – טואלטן (Toiletten)
» חיתול – ווינדל (Windel)
» מוצץ – שנולר (Schnueller)
» פלסטר – פפלסטר (Pflaster)
» מחיר לילדים – קינדר פרייס (Kinderpreis)
» ארוחת ילדים – קינדר מנו (Kindermenue)
» עגלה – קינדרוואגן (Kinderwagen)
» גן משחקים – שפיל פלאץ (Spielplatz).

לחוויות והמלצות נוספות על ברלין היכנסו לבלוג של עפר ולדמן

כרטיסים להופעות והצגות

להזמנת כרטיסים >>