1. טלוויזיה
  2. ביקורות טלוויזיה

"המיליונר הסודי": הסדרה שמחלקת כסף למי שבאמת צריך

במקום לראות אנשים רבים על הכסף במירוץ למליון, ירון פריד העדיף להתענג מול "המיליונר הסודי", סדרה עם חסד

המיליונר הסודי, ערוץ 8, 18:30מתעשרי הריאליטי שרצים למיליון, זוחלים למיליון או סתם יושבים על ספה בבית סגור בציפייה למיליון שיבוא אליהם, עושים כמה נזקים ידועים. הם מוזילים את ערכו של המיליון, שהדרך אליו מעולם לא נראתה קלה ומטופשת יותר. הם גורמים לפיחות נוסף במעמדו של עמל הכפיים הישן והטוב, שרק באמצעותו אפשר היה פעם להגיע אל המיליון (זה תמיד "המיליון" האבסולוטי שאין בלתו, ותמיד שוכחים לפרט מיליון מה בעצם, כי מיליון שקל אחרי מס באמת לא נשמע כזה שוס, על אחת כמה וכמה כשהסכום מתחלק בין שני מתחרים) - ויסלח לנו כל מי שבלע מעיים של שור או סרג עצים. עבודה קשה זאת לא. וכך עוד ועוד אנשים רוצים לזכות במיליון, בתהילה ובכבוד בלי לעבוד, ואופס, דור חדש של בטלנים נולד לנו, כאילו שהיה בהם מחסור לפני כן.

מה עושים זוכי המיליון במיליון שלהם, זאת כבר שאלה אחרת, פחות מעניינת. אבל בסדרה הבריטית, שמחזירה את המציאות לתוכניות המציאות, זו הסוגיה המרכזית. "המיליונר הסודי" כשמו כן הוא - מיליונר שכבר השיג את המיליון שלו (ומיליונים רבים אחריו, בלירות שטרלינג) בדרכים המקובלות, וכעת מעוניין לתת משהו בחזרה לחברה, ולהעניק מהונו האישי ליחידים ומוסדות הראויים לכך בעיניו. בכל פרק מושתל מיליונר כזה בסביבה נחשלת ומאותגרת כלכלית, נטמע בה בחשאיות המרבית (את צוות הצילום המלווה אותו מתרצים לאנשי המקום בתירוצים יצירתיים) ומנסה להחליט למי לכתוב את הצ'ק. ברוב המקרים מתחזה המיליונר לחסר אמצעים, ואיש מלבדנו אינו יודע את סודו, מה שמוסיף עניין מיוחד למתרחש. הסדרה פורטת על מיתרי פנטזיה בלחן עממי עתיק: יום אחד יוריש לנו טייקון גדול את כל נכסיו, סתם מפני שמצאנו חן בעיניו.

כאן זה קורה בווריאציה אחרת. לא נכסים ואפילו לא מיליון, אבל סכומים שיכולים לשנות חיים, כמו 10 אלפים ליש"ט, מקדמה לרכישת דירה, שנתן מיליונר סודי למשפחת מהגרים קשת יום שפתחה את ביתה בפניו, זר גמור, רק מפני שהאמינה שהוא בודד ודלפון. בשבילו זה כסף קטן, בשבילם זה נס מרעיש. ובנוסף על תרומות קונוונציונליות לאנשים שעושים למען הקהילה בלי לבקש תמורה, המיליונרים מציעים גם עבודות, שותפות ביוזמות ומימון שמחות. צדקה בסתר זה לא, אבל כל התנגדות בסיסית נשברת ברגע ש"הטובים" זוכים, לשם שינוי, לקבל ולא רק לתת, וגיבורים אמיתיים, ולא כוכבני צעצוע, נגלים לעינינו.

ברגעי השיא המרגשים תמיד, שבהם נחשפת זהות הנדבנים וההלם מתפרץ יחד עם דמעות אמיתיות, הם מציגים זאת בנימוס בריטי אופייני כ"מחווה קטנה שנועדה להראות את הערכתנו הגדולה". "אתה חולם שאנשים יעשו דברים כאלה", התייפח אחד הזוכים, "אבל הם לא עושים. דברים כאלה פשוט לא קורים". אז זהו, שבערוץ 8 הם דווקא כן.  

כרטיסים להופעות והצגות

להזמנת כרטיסים >>