פסטיבל הקולנוע ירושלים 2017

יוצא מן הכלל
יפתח את הפסטיבל היוקרתי. "יוצא מן הכלל" צילום: יח"צ

פרטים

ז'אנר: מיוחדים, הקרנה, פסטיבל

פסטיבל הקולנוע בירושלים יתקיים השנה בפעם ה-34, בין התאריכים 13-23 ביולי 2017. בפסטיבל יוקרנו מעל ל-180 סרטים מהארץ ומחו"ל, המשקפים סגנונות קולנועים שונים, בשמונה מסגרות תחרותיות נושאות פרסים. בנוסף יתקיימו מפגשים עם יוצרים מובילים, סדנאות, מסיבות ואירועים מוזיקליים. השנה תושק בפסטיבל הקולנוע תחרות בינלאומית, המיועדת לחגוג הישגים קולנועיים בולטים ולעודד הפצה של סרטי איכות בישראל. במסגרת התחרות יוענק פרס של 20 אלף דולר לסרט הטוב ביותר, באדיבות משפחת ווילף מניו ג'רזי. השנה ישתתפו 14 סרטים ישראלים עלילתיים ודוקומנטריים חדשים בתחרות הישראלית ו- 12 סרטים עלילתיים זרים בתחרות הבינלאומית. בין הסרטים הבולטים שיתחרו בתחרות הישראלית ניתן למצוא סרט חדש לבמאי שבי גביזון בכיכובו של שי אביבי, סרט על יזם שמוכר אוויר בנצרת ויצירה על ילדה שמתמודדת עם משפחתה המתה בסלון. בתחרות הבינלואמית יוכל הקהל ליהנות מסרטה החדש של סופיה קופולה "הפיתוי" והזוכה בפרס מבט מסוים מקאן "אדם של יושרה". 

» אירועי הפסטיבל לילדים
» כל ביקורות הקולנוע
» מה לראות בפסטיבל?
» המדריך השלם לעונת הפסטיבלים הקרובה
» איפה אוכלים בירושלים?
» לוהט בבירה: אירועי קיץ נבחרים בירושלים

אירועי הפסטיבל

"יוצא מן הכלל" (Redoubtable), סרטו החדש של הבמאי מישל הזנוויציוס ("הארטיסט") בכיכובו של לואי גארל יפתח את הפסטיבל בהקרנת בכורה בישראל, ב-13 ביולי בבריכת הסולטן בנוכחות הבמאי. הסרט, שהוקרן במסגרת התחרות הרשמית בפסטיבל קאן האחרון, שם התקבל בהתלהבות רבה, הוא מחווה ססגונית ופרועה לבמאי הצרפתי ז'אן לוק גודאר.

אוויר קדוש
יזם שמחליט לעשות מהאוויר בנצרת כסף. "אוויר קדוש" צילום: דניאל מילר

"יוצא מן הכלל" מתרחש בפריז 1967. ז'אן לוק גודאר מצלם את "הסינית" בכיכובה של אהובתו שחקנית הקולנוע הצעירה אן ויאזמסקי. מאושרים, מאוהבים ומהופנטים הם נישאים. ואולם, בעקבות מרד הסטודנטים וכישלון הסרט החדש, עובר גודאר משבר שמחולל בו שינוי עמוק: מבמאי כוכב - לאמן מאואיסט ואאוטסיידר הפועל מחוץ לזרם המרכזי. מהפכן, פורץ גבולות, הרסני,מבריק, הוא מתמיד בבחירותיו עד לנקודת השבירה שלו. הסרט מבוסס על רומן שכתבה אן ויאזמסקי.  

השנה לראשונה באופן אינטנסיבי ובולט יוצא הפסטיבל לחוצות העיר ומציע חגיגה קולנועית לכל המשפחה בעשרות אתרים ברחבי ירושלים. המבקרים ייהנו ממסע בין עולמות קולנועיים שונים ומפעילויות אינטראקטיביות, כאשר כל אחת מתחנות הפעילות בציר תעוצב לפי ז'אנר קולנועי וברוח תקופות שונות בתולדות הקולנוע: סינמה פרדיסו יוקרן בכיכר המוריסטאן במקרנת פילם מסורתית ביום רביעי, 19 ביולי, 20:00. כיכר ספרא, בין התאריכים 16-20 ביולי, תהפוך לתחנת רכבת מעולם המערבונים, כיכר ציון תציע חוויה מעולם המדע הבדיוני בכל יום בין השעות 16:00-23:00, כיכר הירח תהפוך למתחם התנסויות באנימציה ולבית קולנוע ענק בכל יום ב-20:30, על גבי בנין כלל ועל בנין המשביר יוקרנו מיצגי וידאו-מאפינג ענקיים וקולנוע ניסיוני יוצג בבית אליאנס ובגג מוסללה.

» בנוסף יקיים הפסטיבל לראשונה בית קולנוע נודד המאובזר בציוד הקרנה איכותי שיסייר בשכונות העיר ויציע לקהל הרחב ללא תשלום ממיטב סרטי הפסטיבל. 

סרטי התחרות הישראלית: 

» "אוויר קדוש - Holy Air": סרטו של שאדי סרור על אדם, בחור משכיל ויצירתי מנצרת, שמפנטז על עתידו כאיש עסקים משגשג. בינתיים, במציאות חייו בה עודנו מובטל, הוא פוגש את רוברטו, כומר איטלקי שמדריך צליינים בעיר וצץ בראשו רעיון לסטארט-אפ גאוני: מכירת אוויר קדוש פקוק בבקבוקים. כשהאפיפיור מגיע לביקור ומביא עמו שיירה של מיליוני צליינים, אדם יודע שזו ההזדמנות שלו להתעשר. אבל אז מתרחש דבר מה בלתי צפוי.

» "געגוע - Longing": סרטו של שבי גביזון. אריאל בלוך הוא תעשיין אמיד בשנות החמישים לחייו, רווק נטול ילדים. כשחברתו מתקופת האוניברסיטה מבקשת לפגוש אותו הוא לא שש לקראתה, אך מתייצב בכל זאת. בפגישתם, מי שהייתה אהובתו לפני עשרים שנה, מספרת לו שני דברים מפתיעים: הראשון, כאשר נפרדו הייתה בהריון, ונולד להם בן שעליו לא סיפרה לו מעולם. ילד מקסים ומיוחד שקצת דומה לו. הדבר השני שתספר לו עתיד לשנות את חייו. זוהי קומדיה עצובה ואבסורדית העוסקת בהורות, בתחושות של פספוס והחמצה ובקבלת הזדמנות שנייה.

» "האופה מברלין - The CakeMaker": סרטו של אופיר ראול גרייצר על תומאס, קונדיטור מוכשר מברלין, שמנהל מערכת יחסים עם אורן, גבר ישראלי נשוי. כשאורן נהרג בתאונת דרכים, תומאס נוסע לישראל ומאתר את אשתו, ענת. הוא מוצא אלמנה טרייה המנסה להמשיך בחייה ולתפעל את בית הקפה הקטן שלה במרכז ירושלים. החמלה והסקרנות מובילים את תומאס להיכנס אל חייה של ענת תחת זהות בדויה, ובאמצעות מאפיו המפתים, אף לשנות את פני המקום. בלי לתכנן זאת, הוא מוצא עצמו מעורב בחייה של אלמנת אהובו הרבה יותר משציפה.

» "מוטלים בספק - Doubtful": אלירן אליה ביים את הסרט על אסי, תסריטאי ומשורר, שחש תקוע בחייו האישיים -ראשו עמוס ספקות, מחשבות טורדניות וחוסר מנוחה קיומי. בעקבות תאונת אופנוע בה היה מעורב לאחר שנהג בשכרות, הוא נידון לעבודות שירות. במסגרתן, עליו להתראות במקלט השכונתי עם נערים עבריינים הכלואים במעצר בית, המחויבים להתייצב למפגשים עמו כתנאי לשחרורם העתידי. אופיים העז של הנערים, האנרגיות המשתוללות שלהם וקסמם הרב מעוררים באסי סקרנות ומשיכה. יחד הם מצליחים לפרוץ את גבולות המסגרת השיקומית.

משפחה
סיפור על משפחה משוגעת במיוחד. "משפחה" צילום: Christian Huck

» "מות המשוררת - Death of a Poetess": דנה גולדברג, אפרת מישורי ביימו סרט הבנוי משני צירים מקבילים שדינם להיפגש. הראשון מציג חקירה צולבת במרכזה ניצבת יסמין, אחות סיעודית בת 35 המתגוררת ביפו. השני מדלג בין התחנות ביומה האחרון של לני שדה, חוקרת בעלת שם עולמי, בת 50. העולמות של שתי הנשים מצטלבים לרגע אחד בלבד, אך נכרכים זה בזה לבלי הפרד. 

» "משפחה - Family": סרטה של הבמאית רוני קידר. בעולם מושלם, לילי הייתה גדלה במשפחה אחרת, בחיקם של אב שהיה רוצה בנוכחותה, אם שאינה מכורה לכדורים, אחות בעלת מצפון ואח שלא רוצה להיכנס איתה למיטה. אבל המציאות לא הייתה נדיבה עם לילי, ובחיים אי אפשר לקבל הכל ולילי מוצאת עצמה בסלון הבית, בוהה בארבע גופות.  "משפחה" הוא פורטרט מושלם של כל משפחה, אם היא מצולמת בחושך.

» "פיגומים - Scaffolding": מתן יאיר ביים את סיפורו של אשר בן ה 17, שתמיד היה הילד הכי מופרע - בבית הספר היסודי, בחטיבת הביניים ועכשיו גם בתיכון. כל יום אחרי בית הספר אשר עובד עם אביו מילו, בעסק המשפחתי לפיגומים. מילו נוהג בבנו ביד קשה, ומייעד אותו לרשת את העסק המשפחתי. כשרמי, מורה חדש לספרות נכנס ללמד בכיתתו של אשר – הוא מרגיש שסוף סוף מישהו רואה אותו אחרת. הוא שואף להיות הראשון במשפחה עם תעודת בגרות, דבר המתנגש עם תכניותיו של אביו.  

תחרות ון ליר לקולנוע ישראלי תיעודי:

» "A13901" - טל חיים יופה ביים את הסרט על זוג ניצולי שואה והאישה הפיליפינית המטפלת בהם חיים יחד בדירת שני חדרים צפופה. 

» "אחרייך - In Her Footsteps": רנא אבו פריחה ביימה את סיפורה האישי. הוריה של היוצרת עזבו באישון לילה את הבית שאביה בנה בתל-שבע הבדואית ועברו, ספק "נמלטו", לעומר הבורגנית, יישוב יהודי הממוקם במרחק חמישה קילומטרים משם. 

» "המוזיאון - The Museum": רן טל ביים סרט שכל כולו מוזיאון ישראל. הסרט עוקב אחר המבקרים, מתבונן במתבוננים, מאזין ברוב קשב למספרים ויורד למחסנים, למעבדות ולחדרי הדיונים. 

» "ידיד נפש - Conventional Sins": על ההתמודדות הבעייתית של העולם החרדי עם תופעת ההטרדות המיניות. במאיות: ענת יוטה צוריה, שירה קלרה וינטר.

» "ממערב לירדן - West of the Jordan River": סרטו של עמוס גיתאי בו הוא שב אל הגדה המערבית ועוקב אחר ישראלים ופלסטינים המסרבים להשלים עם המצב הקיים, והמנסים בכל מאודם לגבור על השלכות הכיבוש. 

» "נולד בדיר יאסין - Born In Deir Yassin": אין כניסה לדיר יאסין. הכפר הערבי, הראשון שנכבש על-ידי לוחמי המחתרות ב-1948, גודר כבר בשנת 1951, כשהוקם עליו בית החולים הממשלתי לחולי נפש כפר שאול. אסורה הגישה גם לתצלומי הארכיון המתעדים את קרב הכיבוש. במאית: נטע שושני.

» "רחל אגמון - Rachel Agmon": רחל אגמון  נכנסת לרכבו של חיים צפרירי, שעצר לה בטרמפיאדה. היא דתייה רווקה מירושלים. הוא חקלאי חילוני, נשוי ואב לשישה. ובכל זאת, למרות הפערים, הם מנהלים רומן ממושך ואף מביאים ילד לעולם. במאי: יאיר אגמון.

החדש של סופיה קופולה. "הנקמניות" - לצפייה בטריילר:

 תחרות בינלאומית:

» "1945": יצירה הלוקחת את הצופים אל כפר הונגרי קטן באוגוסט 1945. אווירת החג שפשטה לקראת חתונת בת הפקיד נעכרת שעה ששני יהודים חרדים מופיעים בתחנת הרכבת ובידיהם ארגז מסתורי. בכפר מתפשט החשש: האם הגיעו כדי לדרוש את ירושתם החוקית? במאי :פרנץ טורוק

» "אדם של יושרה - A Man of Integrity": זוכה הפרס הראשון במסגרת "מבט מסוים" בפסטיבל קאן. שגרת חייו של חקלאי בכפר מרוחק בצפון איראן מופרת בידי חברה מושחתת המנהלת קשרים הדוקים עם הרשויות ומנסה להשתלט על כל היבט של החיים באזור. במאי : מוחמד רסולוף

» "גוד טיים - Good Time": אהבת אחים עומדת למבחן כששוד בנק שהסתבך הופך למסע לילי כאוטי ודחוס ברחובות ניו יורק, בסרטם המבריק של האחים ספדי, שהוקרן בפסטיבל קאן האחרון ומציג הופעה מחשמלת של רוברט פטינסון בתפקיד הראשי. בימוי: ג'וש ספדי, בני ספדי 

» "חיי אשה - A Woman's Life": בצרפת של המאה ה-19, חייה של אצילה צעירה ואופטימית נקלעים אל תהליך ארוך של התפכחות דואבת במיוחד. עיבוד קולנועי רגיש ויפהפה של סטפן בריזה ("ערכו של אדם") לרומן של גי דה מופאסאן. זוכה פרס הביקורת הבינלאומית בפסטיבל ונציה. בימוי: סטפן בריזה 

» גבריאל וההר - Gabriel and the Mountain": במסגרת טיול של שנה ברחבי העולם, מגיע צעיר ברזילאי לאפריקה כשהוא נחוש לגלות את היבשת השחורה במהלך 70 הימים שלפניו, הכוללים גם ביקור מסעיר אך טעון של בת זוגו. אפוס קולנועי מרתק שהוקרן בשבוע הביקורת בפסטיבל קאן וזכה בשני פרסים. בימוי: פליפ גמראנו ברבוסה 

» "המשפחה המאושרת שלי - My Happy Family": מנאנה, מורה גאורגית בת 52, מואסת במציאות חייה. היא שוכרת דירת יחיד ונפרדת מבית הוריה, בעלה וילדיה. ברקע, מכריה המבולבלים נותרים לתהות מדוע עזבה והאם תשוב. סרט שנע בין כובד ראש לחיוך בטבעיות ראויה לשבח. בימו: ננה אקבטימישבילי

» "הפיתוי - The Beguiled": בימי מלחמת האזרחים בארה״ב, חייל פצוע מוצא מקלט בפנימייה לנשים ומעורר מערבולת של יצרים. סרטה העשיר בכוכבים, רגשות ופרטים של סופיה קופולה (״חמש ילדות יפות״), זוכת פרס הבימוי בתחרות הרשמית של פסטיבל קאן 2017. בימוי : סופיה קופולה

» "האשה שעזבה - The Woman Who Left": הזוכה הגדול של פסטיבל ונציה האחרון. לאחר 30 שנים של מאסר, מזוכה הוראסיה מהפשע שבגינו הואשמה ומשתחררת מהכלא. היא יוצאת לחפש את משפחתה ובמיוחד את בנה, אך אישיותה הנדיבה נרמסת בידי יצרים של נקמה. בימוי : לאב דיאז 

» "מערבון - Western": חבורה של פועלי בניין גרמנים נשלחת לבצע עבודות בנייה בכפר נידח בבולגריה. דרמה נטורליסטית שזכתה לשבחי המבקרים בפסטיבל קאן, המציגה דיוקן מרתק של גבריות לצד שאלות אודות תרבות המערב ויחסיה עם תרבויות אחרות. בימוי : ולסקה גריסבך 

» "אנה, אהובתי - Ana, mon Amour": סיפור אהבתם של טומא ואנה נולד בחוג לספרות באוניברסיטה אך נחבט במהרה דרך חרדותיה שלה, התנגדות אביו לקשר וכניעתה ההדרגתית של האינטימיות לניכור. הסרט הוקרן בפסטיבל בברלין וזכה בפרס אלפרד באואר לחדשנות קולנועית. בימוי : קלין פטר נצר 

» "על החוף, בלילה, לבד , On the Beach at Night Alone": יונג-הי, אמנית צעירה המנהלת מערכת יחסים סבוכה עם במאי קולנוע נשוי, מגיעה לביקור בעיר זרה. עד כמה חשובה האהבה בחיי האדם? היא מבקשת לדעת. סרטו החדש של המאסטר הקוריאני הונג סאנג-סו, שגרף את פרס השחקנית בפסטיבל ברלין. בימוי : הונג סאנג-סו 

» "מאהב כפול - The Double Lover": טיפול פסיכולוגי הופך למערכת יחסים צופנת סוד כפול, בדרמה הסוערת של פרנסואה אוזון. אשף הקולנוע הצרפתי שב לשתף פעולה עם כוכבת סרטו ״צעירה ויפה״, מארין ואכט, ומצוות אותה עם ג׳רמי רנייה לחקירת הקשר בין תשוקה ואופל. בימוי : פרנסואה אוזון 

כרטיסים להופעות והצגות

להזמנת כרטיסים >>