1. מוזיקה
  2. כתבות

מייקל ג'קסון: 10 קליפים שגרמו לנו לאהוב אותו

עם כל השערוריות, קל לשכוח למה אהבנו את מייקל ג'קסון מלכתחילה. הנה תזכורת: 10 קליפים ששינו את פני המוזיקה

אחרי כל הניתוחים הפלסטיים, ההאשמות בפיתוי ילדים, נפנוף ילדיו מהחלון, התלבושות המופרזות, העור המבהיר, ההתנהגות הילדותית והלפיתות התכופות במפשעה - אחרי כל אלה קשה לפעמים לזכור למה אהבנו את מייקל ג'קסון מלכתחילה, מה הפך אותו לכוכב הענק שהיה.

» סיקור מיוחד: מייקל ג'קסון 1958-2009» מייקל ג'קסון בפלסטלינה: מחווה לזכרו בעכבר קפה» מייקל ג'קסון: מותה של אגדה» מייקל ג'קסון: הדקות האחרונות» ליסה מארי פרסלי: מייקל ג'קסון חזה את מותו

התשובה, כמה פשוט, נמצאת בשירים, ובמידה לא פחותה בקליפים. ג'קסון מתח בעקביות את גבולות הווידאוקליפ, ועזר להפוך את המדיום לקולנועי יותר, צבעוני יותר, נוצץ יותר ורווחי יותר. במהלך הקריירה הארוכה שלו היה אחראי ג'קסון ליותר להיטים משנוכל לציין כאן, אך בחרנו עשרה קליפים, מג'קסון 5 ועד הקליפ הרשמי האחרון, שנעים להיזכר בהם בשעה זו של פרידה.

1969 - I want you back

הכל התחיל, כידוע, בג'קסון 5. יחד עם אחיו ותחת שליטתו הרודנית והאלימה של אביהם, הפכו האחים ג'קסון לסנסציית פופ אמריקאית. "I want you back" היה ונשאר השיר הטוב ביותר שלהם - מלא גרוב וחדווה, למרות הטקסט העגום, בטח לא כזה שנשמע הולם בפי ילד בן 11.

1978 - Blame it on the boogie

ג'קסון 5, ומאוחר יותר "הג'קסונים", פעלו 24 שנה. אחרי כעשרים שנה, באמצע שנות השמונים, עזב מייקל את החמישייה (שהפכה למעשה לשישייה לפני עזיבתו) כדי להתרכז בקריירת הסולו. ב-78', אחרי שמיצו את המיטב הפופי מהפ'אנק והסול של מוטאון, הם פנו אל הדיסקו עם הלהיט המקפיץ הזה.

1983 - Billie Jean

התקליטים שהקליט ג'קסון עם קווינסי פופ הם עדיין בית ספר לפופ - ההפקה, הגישה, כתיבת השירים, העטיפה וכן, גם הקליפים. "בילי ג'ין" הוא הראשון בסדרת קליפים של ג'קסון שהפכו מיתולוגיים וזכו לאין ספור רפרנסים בתרבות הפופולרית.

1983 - הרגע בו נולד ה-Moonwalk

באותה השנה חגג הלייבל מוטאון, ביתם של הג'קסונים, עשרים שנות קיום מוצלחות למדי, במהלכן שינה את מפת המוזיקה השחורה בארה"ב והטיס את ה-Soul לראשי המצעדים. הג'קסונים התאחדו במופע החגיגי עם האח ג'רמיין שעזב, וג'קסון ביצע לבדו את "בילי ג'ין", בביצוע שהפך לאבן דרך בפופ - לא מעט בזכות חשיפת הריקוד החדש "הליכת ירח".

1983 - Thriller

הקליפ ששינה את עולם הווידאוקליפים. הגירסה המלאה, המוצגת כאן, נמשכת כמעט 14 דקות (השיר המקורי עצמו בן כשש דקות). ג'ון לנדיס, שביים שנתיים קודם לכן את הסרט "איש זאב אמריקאי בלונדון", ביים סביב השיר סרט אימה קומי קצר, שהפך לפולחן בפני עצמו. הקליפ היה היקר ביותר להפקה עד אז, עם תקציב של כמעט מיליון דולר. את השיא שבר ג'קסון עצמו ב-1996, עם הקליפ "Scream".

1985 - We are the world

נכון, השיר הזה הוא קיטש אמריקאי בשיאו, אבל במבט היסטורי אי אפשר להתעלם מחשיבותו. כחלק מקמפיין למיגור הרעב באפריקה, התגייסה סופרגרופ אמיתית: ג'קסון וליונל ריצ'י כתבו והלחינו, קווינסי ג'ונס עיבד והפיק, ובין המשתתפים אפשר למצוא את סטיבי וונדר, פול סיימון, טינה טרנר, בילי ג'ואל, דיאנה רוס, וילי נלסון, ברוס ספרינגסטין, סינדי לאופר, בוב דילן וריי צ'רלס. וזו לא הרשימה המלאה.

1987 - Bad

האלבום הבא של ג'קסון, Bad, אמנם לא שבר שיאים כמו קודמו, אבל גם הוא לא היה מסכן. הקליפ של שיר הנושא זכה מאז לרפרנסים בקליפים של הגורילאז ואל ינקוביץ', בין היתר.

גם הגירסה המלאה של הקליפ הזה שברה את מוסכמות הקליפ והציגה סרט קולנוע קצר ומשונה בהשתתפות מקולי קאלקין, הסימפסונז, טיירה בנקס ופנתר שחור שהופך למייקל ג'קסון עצמו. הקטע האחרון בקליפ, אחרי תום השיר, נפסל לשידור בערוצים רבים ובסופו של דבר נערך החוצה ולא משודר כיום. בקטע המדובר רוקד ג'קסון לבדו ברחוב, מנתץ חלונות ומפוצץ בניינים.

1995 - Earth song

שנתיים אחרי שביקר בארץ עם סיבוב ההופעות של Dangerous הוציא ג'קסון אלבום כפול ושאפתני - חצי אוסף להיטים, חציו שירים חדשים - שהצליח להפוך לאלבום הכפול הנמכר ביותר עד אותה שנה. אחד השירים הבולטים בו היה "Earth song", עוד שיר אקולוגי של ג'קסון, שזכה להצלחה אדירה ב-MTV.

2001 - You rock my world

ב-2001 חזר ג'קסון עם אלבום כושל למדי במונחים ג'קסוניים, Invincible, ששמו התברר אירוני עם הצניחה במכירות. בכל זאת, הצליח האלבום למכור מספר נאה של 8 מיליון עותקים, הצלחה כבירה בהשוואה לאמנים אחרים. קליפ הקאמבק של ג'קסון השיב אותו לתודעה, עם הופעות אורח של כריס טאקר, מרלון ברנדו ומייקל מדסן. יציאתו של השיר, שבועיים בלבד אחרי אירועי ה-11 בספטמבר, פגעו קשות בסיכויי האלבום להצליח.

כרטיסים להופעות והצגות

להזמנת כרטיסים >>