1. מוזיקה
  2. כתבות

10 האלבומים הישראליים הכי טובים של השנה

רגע לפני שמסכמים עשור ושנה לועזית, רוי רגב מתפנה למה שחשוב באמת: בחירת האלבומים הישראליים הטובים ביותר של תשס"ט החולפת . ובמקום הראשון: הפתעה

זהו. מצאנו תירוץ נוסף לסכם דברים ולאגד אלבומים, והפעם אנחנו נדרשים לטפל באלבומי השנה המקומיים. הרשימה שלנו מורכבת מאמני אינדי מקומיים, כמה שועלים ותיקים וכמובן -  פורטיסחרוף. המטרה ששמנו לעצמנו ברשימה הנוכחית היא להציג בפני הקוראים את האלבומים השלמים ביותר שיצאו השנה, שברובם מרגישים כמו תוצר של כור ההיתוך הישראלי.

10. נדב אזולאי - בצד של הרעים/ אורי מרק - לא לדבר על מין (תיקו)

בתחתיתה של הרשימה נמצאים שני אמנים חדשים וצעירים עם צמד אלבומי בכורה מעניינים ביותר. גם אצל אזולאי וגם אצל מרק ניתן להבחין בכמה שירים מושלמים לצד כמה שמדשדשים. למרות שבשני המקרים חסרה תחושת היצירה השלמה, אי אפשר להיות אדישים לשירים כמו "ספירלה" של אזולאי או "רכבת" של מרק.

בסיומה של כל האזנה לאלבומו של אזולאי אני נותר עם איזה משפט ממנו, לפעמים זה "למה אנחנו לא ביחד" ובפעמים אחרות "כולנו באותה סירה, רק שאני טובע ואתם לא". אולי זה בגלל האופן שבו הגה את המילים או פשוט הכנות המפתיעה שלו. בכל אופן, מדובר בשני אמנים שמציגים שפה חדשה ומפתיעה. רעננות החומר, אם תרצו.

» נדב אזולאי – מתי יש הופעה?» אורי מרק – מתי יש הופעה?

צפו ב"לא לדבר על מין" של אורי מרק:

9. פורטיס – משולש

פורטיס חזר לחיינו השנה עם אלבום משולש וזו כבר סיבה למסיבה. החלק הראשון ,"יער ישראלי", עושה את העבודה עם גיטרות מנסרות והחלק השלישי, "חימושניגיגי", הוא ניסיון משעשע של הזמר לשחרר גם אמירה פוליטית. אנחנו בעד חלקו השני של האלבום, "חזל"ש", המציג מלוא החופן שירים מצוינים, החל מ"מעלי" בשיתוף מארינה מקסימיליאן בלומין, דרך "בלונדיניות על אוטוביאנקי" הלהיטי ועד ל"טבעת ומקלות", השיר הטוב באלבום.

» פורטיס – מתי יש הופעה?

8. עמיר לב – הכל כאן

חובבי המוזיקה בישראל כבר התרגלו לעמיר לב ועמיר לב כבר התרגל אליהם. הם לא מתרגשים מאלבום חדש של היוצר והוא לא מנסה להפתיע אותם. אחלה סידור למוזיקאי שבחר לברוח לחיים שקטים בצפון. אבל מה לעשות שלב הוציא השנה את האלבום הטוב ביותר שלו?

עמיר לב. משקיף מהגליל (תצלום: ירון קמינסקי)

לב יוצא הפעם מחוץ לקונכיית החיים הנוחים שלו של "חביתות ואורז" ומדבר על דברים שמציקים לו בחברה הישראלית. אולי במבט מהצפון באמת הכל נראה כאן מוזר. "קנטינה" המעולה מגחיך את יושבי המסעדה התל-אביבית ומציב זרקור על השומר בכניסה והסיגריות המבצבצות בכיסו ו"חולון" זורק אותנו לתוך הוויה, שלרוב אינה מקבלת ביטוי בשירי רוק מקומיים.

» עמיר לב – מתי יש הופעה?

7. רונה קינן – שירים ליואל

"שירים ליואל" הוא תרגיל באסתטיקה למתקדמים. המוזיקה המלווה את הטקסטים הרגישים היא בעלת קווים נקיים וההגשה של קינן – עם הדגש על המצלול ובהירות ההברות –נהדרת. לא תמיד הטקסטים והמוזיקה המלווה אותם עובדים במקביל, אך ברור ש"שירים ליואל "הוא הרבה מסתם אלבום עבור הזמרת. מותו לאחרונה של מושא האלבום– אביה, עמוס קינן – הופך את היצירה למרגשת במיוחד.

» רונה קינן – מתי יש הופעה?

צפו ברונה קינן מבצעת את "אתה מתעורר" במופע המיוחד "שירים ליואל":

6.  My Second Surprise – Time To Move On

אייל ניסטור הוא האיש מאחורי ההרכב הישראלי הפועל בשנים האחרונות בחו"ל, והגיע לאחרונה להופעות מבורכות במולדת. שש שנים עברו מאז הבכורה המרגשת של ההרכב והשנה שחרר ניסטור את אלבומו השני. לא ברור מה הסוד של  "Time To Move On", אבל הוא מביא אותנו בקלות לסף בכי. אולי זו דווקא המעטפת השמחה יותר, שהופכת את קולו השבור של ניסטור לבולט יותר, או שאלו שירי הפופ/רוק המושלמים שהוא יודע לכתוב. אם זה לא תופס אתכם עם התו הראשון של "Bring In The Sun Shine", המשיכו הלאה.

5. נערות ריינס – נערות ריינס

"נערות ריינס" היא להקה שכולה כיף וקלילות אורבנית. שירי השלישייה מתאפיינים בשירה הביזארית של רועי פרייליך וגיטרות/תופים סטייל ה"סטרוקס" ו"בלוק פארטי".

גם אחרי חודשים של האזנה, האלבום ממשיך להישמע טרי ומקפיץ והטקסטים משעשעים. כיף שיש להקה ישראלית שמפרקת את הרגעים הקטנים של החיים בת"א ולא מתיימרת לפצח את הגנום הרגשי. "אם את חושבת שיש לי קול יפה אז משהו לא בסדר", שר פרייליך ב"רוצה להישאר רעב", ואנחנו חושבים שהגיע הזמן שיתחיל לשנות את המנטרה שלו. עוד כמה להיטים כאלו בגלג"לצ והוא יתחיל גם לאכול טוב.

» נערות ריינס – מתי יש הופעה?

צפו ב"תכבי את הטלוויזיה" של נערות ריינס:

4.  בני בשן – מעשה באדם

המקום הרביעי הוא ללא ספק הפתעת השנה שלנו. בדיוק כשכבר חשבנו שאנחנו מכירים את כל השטיקים הקבועים של בני בשן – המשעשעים יותר והמשעשעים פחות (כולל "בשן נולד" הקורע) – בא איש הרדיו עם אלבום חדש שהעיף לנו את הצורה. לא עוד בשן המצחיקן. -קבלו אלבום בוגר, אישי ומאוד לא סטנדרטי. "67" ו"בכל הכוח" הם הראשונים שיתפסו אתכם, ולאחר מספר האזנות תגלו אלבום שכולו תפילה עירונית. בין הלאומי לאישי נמצא בשן והוא ינסח את החיים שלכם בצורה הטובה ביותר, סמכו עליו. 

» בני בשן – מתי יש הופעה?

3. אביב גדג' – תפילה ליחיד

האם לפעמים הייפ מטורף הוא גם מוצדק? במקרה של הארקטיק מנקיז ואביב גדג' - כן, בהחלט. נכון, נמאס לנו לשמוע כבר כמה עומק מציג האלבום החדש של גדג' ועד כמה הקטע הארוך הסוגר את האלבום, "תפילה ליחיד", הוא קלאסיקה בהתהוות. אבל האמת היא שגדג' הבטיח וגדג' קיים.

בעוד שותפו להרכב הרוק הייחודי אלג'יר, גבריאל בלחסן, הציג כבר אלבומי סולו מטלטלים – במיוחד "בשדות" הנהדר – גדג' התעורר רק עכשיו. יתכן והלהקה החדשה שלו סוחפת אותו באלבום קצת רחוק מדי למחוזות הרוק, אבל ללא אביב ברק, יהוא ירון ורון בונקר לא היינו מקבלים שירים המייצרים פרפרים בבטן, כמו "בוסר" ו"הגולם". אלבום שיככב גם בסיכומי העשורים הבאים.

» אביב גדג' – מתי יש הופעה?

האזינו ל"עיר בלי זיכרון" של אביב גדג':

2. ברי סחרוף ורע מוכיח – אדומי השפתות

כבר תשס"ט ועדיין, סחרוף מפתיע בתמהיל של איכות וחדשנות. אז נכון, בעשור האחרון נסיך הרוק העברי קצת חיפש את עצמו, אבל השנה הוא מצא ובגדול. רק מוזיקאים עם קילומטראז' מבורך כמו הצוות סחרוף-את-מוכיח יכול לגשת בביטחון מלא לפרויקט שכזה.

הטקסטים הסוררים של אבן גבירול מקבלים טיפול מסוגנן, קצת אלקטרוני וקצת אקוסטי. בכל מקרה, ניכר כי סחרוף ניגש לפרויקט בשיא הרצינות, כולל ייעוץ אקדמי. "אדומי השפתות" נמצא במקום השני ברשימה בעיקר בגלל הצליל הארצישראלי האחר שלו.

» ברי סחרוף – מתי יש הופעה?

ברי סחרוף. מטפל בטקסטים הסוררים של אבן גבירול (תצלום: אסף עברון)

1. נבל דוד אדום – יאפים עם ג'יפים

כאשר דיווחנו בפברואר האחרון על יצירת המופת המקומית הנ"ל, היו שתקפו וטענו כי מדובר בלהקה של עיתונאים, כזאת שמחוללת סערה בשלולית קטנה מאוד במרכז תל-אביב. אנחנו לא מתנצלים, וממשיכים לעמוד מאחורי המילים שכתבנו אז. גם במרחק של יותר מחצי שנה, "נבל דוד אדום" הוא היצירה המרעננת ביותר של השנה.

רק 23 דקות של שירים רזים וקשוחים – בסגנון המכונה על ידי חברי ההרכב "פאנק אקוסטי" - נדרשו לצמד דניאל קיצ'לס ונועם יעיש כדי לייצר אלבום שלם ומטלטל וההרגשה היא שכל דקה נוספת הייתה מיותרת. שירים כמו "השפל, הגאווה וההונאה" ו"עניין הבשר" מציבים רף עליון גבוה שלצערנו אף אלבום ישראלי לא הצליח לגרד השנה. זהו אלבום שנשמע כל כך אחר אבל גם כל כך ישראלי. לא קל להאזין לו על בסיס יומי או לחזור אליו סתם ככה באמצע היום ליד הקפה, אבל "נבל דוד אדום" יתגמל את המאזין העיקש. אנחנו תקווה שהאלבום הבא לא יגיע רק בעוד 6 שנים נוספות.

» האזינו לאלבום במלואו: יאפים עם ג'יפים - נבל דוד אדום

עטיפת האלבום המהפנטת של "נבל דוד אדום"

ראויים לציון למרות שהם לא נכנסו לרשימה שלנו, השנה התכבדנו בדיסקים מעניינים נוספים שזכורים לטוב, החל מאלבומו השני והמופק לעילא של עמית ארז, דרך אלבום הבכורה הסופר מגניב של הבאפלוס וזה המסקרן של אלי רוזן ועד לאלבום הבכורה הכה מתבקש של מוטי ביקובסקי. בנוסף, פינק אותנו אבי בללי באלבום יוצא מן הכלל המבוסס על שיריה של המשוררת דליה רביקוביץ'. כולם טובים וכולם מוכיחים לנו שהשנה בהחלט קרה כאן משהו. גם אם הרדיו לא תמיד משתף פעולה.

כרטיסים להופעות והצגות

להזמנת כרטיסים >>