1. מוזיקה
  2. כתבות

נינט טייב: דבנדרה בנהארט הוא פחדן עלוב

בניגוד לשתיקה של האמנים המבטלים, מוזיקאים ישראלים מביעים את דעתם על הביטול ועל החרם התרבותי

"אנחנו אוהבים את הארץ ואת האנשים של ישראל, וחיכינו מאד למופע השלישי שלנו שם. למרבה הצער, ניסינו להבהיר שאנחנו מגיעים כדי לחלוק מסר הומאני ולא פוליטי אבל נראה שמנצלים אותנו כדי לתמוך בדעות שאינן מנת חלקנו", במילים אלו מסכמים הבוקר (שלישי) דבנדרה בנהארט ולהקתו את המהלך החריג בו ביטלו גם הם את המופע שתוכנן להתקיים מחרתיים בישראל. "נהיה מאושרים לחזור לישראל ונעשה זאת ביום בו נוכחות שלנו שם תתקבל כאירוע תרבותי ולא כפוליטי. אנחנו באמת מקווים שאותו יום יגיע במהרה".

» דבנדרה בנהארט ביטל את הגעתו לישראל

ביטולי ההופעות בישראל נמשכים אך רק מעטים מהמבטלים מעיזים לצאת בגלוי כנגד פעילות צה"ל והמדיניות הישראלית, ומנמקים את השינוי בלחצים חיצוניים המופעלים עליהם. העניין פותח פתח לספקולציות רבות ביניהן איומים מוחשיים שמקבלים האמנים על חייהם ועל חיי יקיריהם ואיומים בחרם ובביטול הופעות אחרות.

הרבה מוזיקאים ישראלים לא מעוניינים להביע את דעתם בפומבי מחשש לשיוך פוליטי או משיקולים אחרים. הנה מקבץ תגובות מאמנים שנמאס להם לשתוק:

נינט טייב: דבנדרה הוא כבר אריה חזק ומשכנע "שלשום השמעתי אותו בתכנית שלי (פנדו-נג'נה ב-88FM) בגאווה משום שהוא מוזיקאי ענק ובעיקר כי הוא היה מאד החלטי וברור וחזק ומשכנע בנוגע להגעתו לישראל. השוויתי אותו למלך החיות, אריה ממש. היום בבוקר אני חושבת שהוא מוזיקאי ענק אבל יותר דומה לאריה של הקוסם מארץ עוץ - פחדן ועלוב" כך מגיבה הבוקר נינט טייב לביטול הגעתו של דבנדרה בנהארט לישראל."הביטול שלו מאכזב אותי יותר מקודמיו כי הוא יצא בהצהרות. חשבתי, כמו רבים אחרים, שהוא באמת מעל לפוליטיקה או דת. באמת אכזבה קשה. הכי מעצבן זה שהקטליזטור העיקרי לביטול הגיע מהכיוון שלנו. מה הם חושבים? שאנחנו, הקהל, אמור לספוג את העונש הזה? למה מראש לערבב פוליטיקה שהיא שיא הלכלוך, עם הדבר הטהור ביותר - מוזיקה? קשה לי להבין את זה, אני ממש בסערה. מה שקורה כאן מקומם מאד".

גבע אלון: לא חושב שהביטול הגיע ממנו

"אני פשוט מתבאס. אני חושב שהאימפקט של הביטולים לא מושג ופוגע דווקא באנשים הלא נכונים, באלה שאוהבים מוזיקה ורצו לבוא ולחבק את האמנים האלה וליהנות מהם והם לא מקבלים את זה פשוט מהסיבות הלא נכונות. החלק התרבותי במדינה הזו הוא חשוב מאוד וחשוב שזו תהיה מדינה שפתוחה לאמנים בינלאומיים וזה פשוט עצוב שהנתח התרבותי נלקח מאיתנו". כך מגיב היום גבע אלון, מוזיקאי ישראלי שפועל גם בחו"ל, שיקיים הופעה חינמית ביום חמישי הקרוב במקום ההופעה המבוטלת של בנהארט.

"אני באופן אישי חושב שהאמנים עצמם הם בכלל לא מי שהחליט על הביטולים, כי הרי ידוע שכל הלחצים עוברים דרך המנהלים וכל מי שמסביבם ואמנים, כעם מהורהר ורגיש, נוטה הרבה פעמים להתבלבל. אפילו על הפיקסיז, שהם הלהקה הכי א-פוליטית שישנה, קשה לי להאמין שהביטול הגיע ממש מהם. "אי אפשר לדעת מה נכון ומה לא נכון בהצהרות הרשמיות ולדעת מה כל אמן חושב באמת. אני, מהמקום הקטן של המוזיקאי ואוהב המוזיקה שהיה לו כרטיס לפיקסיז ואמור היה לחמם את דבנדרה, פשוט מתבאס. אנשים עושים לא הרבה כסף בארץ והם משקיעים הרבה ממנו בכרטיס להופעה וזה פשוט עצוב. בתגובה, החלטתי לפתוח את הדלתות ביום חמישי לקהל ולתת לכולם דחיפה למוראל ולהוכיח שיש מוזיקאים ואמנים שמוכנים לתת בחזרה לכל מי שמתבאס מהמצב הזה, ואני ביניהם".

שרון קנטור: החרם עושה בדיוק את ההיפך ותורם לבידוד שלנו

"העדר תרבות, בניגוד למשל לפצצת אטום או להעדר מזון - לא הורג. ומה שלא הורג כידוע מחשל. הבעיה היחידה בחרם התרבותי זה שהאפקט שלו, החל מטמפרטורה מסוימת, הוא של חיזוק וחישול ולא של דיכוי מעורר מחשבה."כוונתם של פעילי השמאל שפנו לאמנים בבקשה להימנע מלהופיע בישראל, היתה לייצר כאן בידוד מעורר שיח והכרה באחר, אבל הנפש היהודית שדבר אינו יכול לה, מצליחה להפריח את השממה ברגשות לאומיים חדשים גם בקרב מי שלא ידע שהוא כזה. הלוא כל האמנות הזו וכל התרבות המקוצ'קצ'ת הזו והמוסיקה והרוח הבינלאומית בסך הכל 'משחיתה את הנוער', כמו שידעו כאן כבר מזמן".

» מה עוד חושבת שרון קנטור על הביטול?

דניאלה ספקטור: מוזיקה צריכה להביא משהו מבריא ומחזק

"אי אפשר להתעלם מהעובדה שכל מה שקשור בישראל מהווה בהכרח נקיטת עמדה ואפילו מי שלא נוקט עמדה למעשה כן עושה משהו, ואני יכולה להבין שאי אפשר להתעלם מההקשר הרחב של משמעות הופעה בישראל. המסקנה הזמנית שלי, והיא זמנית כיוון שזהו דיון מתמשך ומשתנה, היא שאני מאמינה שהכח של המוזיקה גדול מזה של המחאה והביטול. אני חושבת שאם דבנדרה היה מגיע לארץ ופוגש את הקהל שלו, ואני מנחשת שאלה אנשים הומניים ומצפוניים כמוהו, אז אותו מפגש היה משפיע הרבה יותר מעצם הביטול והוצאת ההודעה וכל הבלאגן שסביב". דניאלה ספקטור מנסה להבין מה גרם לביטול ומה עומד מאחורי ההחלטה."דווקא ביקור והופעה כזו היו מחזקים את מה שהוא מנסה לקדם וגם את מה שאנחנו זקוקים לו כחברה ישראלית. עם זאת, אם הייתי אני מתבוננת על פועלה של מדינה אחרת מבחוץ, כמו במקרה של ישראל, ורואה את מה שהממשלה עושה ואת המשטר שלה אני לא בטוחה שהייתי מתנהגת אחרת מדנדברה. הדבר הראשוני שהמצב מעורר אצלך כאדם הוא אנטגוניזם והתנגדות ואני יכולה להבין את הרצון שלא לקחת חלק בזה כי ברגע שדבנדרה נכנס לארץ הוא למעשה מכניס את הרגל שלו הישר אל תוך הביצה הזו. עם זאת, אני מאמינה שהתפקיד של אמנות, ושל המוזיקה במיוחד, הוא דווקא כן להיכנס לביצות ולנסות להביא משהו שהוא יותר מרפא ומחזק, שזה בדיוק מה שאנחנו זקוקים לו כרגע".

כרטיסים להופעות והצגות

להזמנת כרטיסים >>