1. סרטים
  2. ביקורות סרטים

לא כזה ענק, אבל לפחות ירוק

בהוליווד שיווקו את "הענק הירוק" כהתחלה מחודשת של מותג הקומיקס, אבל מלבד קיצוץ בדקות ושדרוג האקשן השיפור מזערי והסרט החדש מחטיא את המטרה.

הרבה תלונות חוזרות ונשמעות על עבודתם הלא מאוד מדוייקת של מתרגמי השמות בישראל. הפעם, כדאי דווקא להחמיא למי שהפך את "The Incredible Hulk" ל-"הענק הירוק". אם היה שמו העברי "הענק המדהים", הייתה מתפתחת תקווה למשהו, איך לומר, מדהים. אז תודה גדולה על הקטנת הציפיות ממה ששווק כאתחול קולנועי של הפרנצ'ייז, מאז שאנג לי עשה ממנו בדיחה ענקית וירוקה בשנת 2003. בכל זאת קשה מאוד שלא להתאכזב, אפילו לכעוס, נוכח התוצר המוגמר. ואתם לא תחבבו אותי כשאני כועס.

הסרט החדש ממשיך, משום מה, בדיוק במקום שבו הסתיים הקודם. "הענק" נגמר עם דר' ברוס באנר (אריק באנה) הנמלט, במדינה דרום-אמריקאית דוברת ספרדית. חמש שנים אחר-כך ו-"הענק הירוק" נפתח עם דר' ברוס באנר (אדוארד נורטון) הנמלט, במדינה דרום-אמריקאית דוברת פורטוגזית. הסיבה לרדיפות הבלתי פוסקות אחר הדוקטור היא יכולת העל שלו לשנות צורה למפלצת זעם ירוקה וכוחנית, בעתות מצוקה או עלייה תלולה בדופק. המסוגלות המופלאה והמקוללת היא תולדה של ניסוי צבאי סודי בו היו מעורבים קרינת גאמא, ברוס ובטי (ליב טיילר), אהובתו לשעבר, אותה לא ראה מאז החל בחיי הפליטות. הגנרל רוס (וויליאם הארט), שולח אחריו צוות מיוחד בראשותו של חייל בריטי מצטיין בשם אמיל בלונסקי (טים רות'). לאחר מפגש עם הצד הזועם של באנר, גם בלונסקי רוצה קצת מהכוח החייתי ומוכן להשתתף בניסוי שעלול להפוך אותו למפלצת חזקה לפחות כמו גיבורנו.

במובנים רבים, גרסת 2008 נראית כמו שידור חוזר. אנג לי הפך את הענק הברברי לברברן ענקי והצופים צמאו לאקשן. הפעם, גייסו האולפנים את לואי לטרייה ("ללא מחסום", "המשלח 2") למשימה. בהחלט במאי גדול ומשפיע פחות מעמיתו הסיני, אבל גם לו סגנון וחותם אישי. ואם כבר נשכר אחד ממלכי סרטי האקשן הצרפתיים של השנים האחרונות, מדוע לא לתת לו להתבטא? שלושה קטעי פעולה בלבד מפארים את הסרט. כל אחד לחוד טוב יותר מהסרט הוותיק והגיבור מפליא הפעם במהלכים מחוברות הקומיקס. בעוד הענק בגרסת לי הסתכל ארוכות למצלמה באופן מהורהר, המפלץ של לטרייה הוא הזעם בצורתו הגשמית, הר געש של עוצמה חייתית שלא מפסיקה להתפרץ ולזרוע הרס וחורבן. המחוות מבצבצות מכל פינה, סטן לי (יוצר הקומיקס) ולו פריגנו (הענק מסדרת הטלוויזיה הישנה) מגיחים להופעות אורח ויש אפילו רמז לנבל עתידי נוסף. אבל כל זה לא אמור לעניין אף אחד חוץ מהמעריצים, בעיקר האמריקאים, כשהסרט עצמו מספק רק חצי מהסחורה.

קשה להודות בכך, אבל האשם הוא נורטון. אחרי שלוהק, ביקש הכוכב להתערב בתסריט של זאק פן ("אקסמן 2 ו-3") ולמעשה כתב אחד חדש כמעט לגמרי. הוא אף הגדיל לעשות ודרש את זכות המילה האחרונה בדבר הגרסה הסופית שתצא לבתי הקולנוע, אבל לאולפנים הספיק כבר כישלון אחד בדמות 135 של הנפיל. "הענק הירוק" גומד למימדים של פחות משעתיים ונורטון, שחקן נהדר, התגלה כתסריטאי בינוני עם יותר מדי שיקולים זרים. מה גם ששום צוות הפקה שהוא, לא היה משכיל להשכיח את התחושה שמדובר למעשה בקדימון ארוך לסרט אחר, גדול יותר.

"הענק הירוק" מתרחש בתוך מעטפת של "יקום מארוול". תחילת הסרט היא מונטאז' של הניסוי שמשנה את באנר ומכילה אזכורים לתעשיות סטארק ואת שמו של ניק פיורי. בסופו, מגיע טוני סטארק (רוברט דאוני ג'וניור), "איירון מן" בכבודו ובעצמו, לשיחה עם הגנרל רוס. נקווה רק שסרט-על מרובה דמויות יצליח לשלב קטעי פעולה משובחים עם מעט אמירות משמעותיות על המטפורה שמייצגים הסופר גיבורים.

כרטיסים להופעות והצגות

להזמנת כרטיסים >>