1. סרטים
  2. ביקורות סרטים

קופים בחלל: רק אל תצפו לעוד שרק

סרט האנימציה קופים בחלל הוא פתרון חביב לסוף החופש הגדול, אבל לא יותר מזה

קומנדר טיטאן להאם ה-3: "אתה לובש חליפת חלל? אתה נמצא בתוך טיל? אתה בחלל?"

האם ה-3: "כן".

קומנדר טיטאן: "אתה דיוויד בואי?"

האם ה-3: "לא".

קומנדר טיטאן: "אז נראה לי שאתה אסטרונאוט".

הדיאלוג המשעשע הזה, שלקוח מתוך סרט האנימציה החדש "קופים בחלל", יכול להעלות חיוך על פניהם של מבוגרים, אבל סביר להניח שילד בן 10 לא ממש יתחבר אליו. שאר הסרט, לעומת זאת, מיועד בפירוש לילדים ולא להוריהם ולמרות כרזות הענק שמבטיחות לכם את "שרק" הבא, רוב הסיכויים שרק הילדים ימצאו עניין בעלילה הפשוטה למדי.  

אז מה בדיוק קורה שם? מדובר בסיפורו של שימפנזה בשם האם ה-3 שחי בצילו של סבו, שהיה אסטרונאוט מפורסם. בניגוד לסבו, האם הוא עצלן, יהיר, חסר אחריות וחסר בושה (ובכך רק מתחיל הדמיון לעלילת "קונג פו פנדה") שמבלה את ימיו כפעלולן קרקס שנורה מתוך טיל אל החלל.

בינתיים, כמו שדברים נוטים לקרות בחלל, נעלם לוויין של נאס"א בחור תולעת אינטרגלקטי. החור מוביל את הלווין לכוכב עשיר ב-H2O שמאפשר קיום של צורות חיים שאינן מוכרות לבני האדם. סוכנות החלל "מגייסת" או למעשה חוטפת את האם ה-3, ומצרפת אותו ללונה וטיטאן, הקופים האחרים שיישלחו לעבור בחור התולעת אל הכוכב החדש. הכינוי הרשמי שלהם הם "קופים אסטרונאוטים" אבל כמו שהאם מסביר ללונה, הסיבה היחידה שהם שם "היא כדי לראות אם הם יתפוצצו בחלל".

בזמן שהצופים המבוגרים יהרהרו בשאלות של מוסר וניסויים בבעלי חיים, הילדים יהנו מהסצנה בה שלושת הקופים עוצמים עיניים, מכסים אוזניים, וצורחים במלוא הגרון כאשר הם נורים אל החלל. כדי להכניס קצת מתח רומנטי, האם עושה כל מה שביכולתו לפלרטט עם לונה, ולהקניט את קומנדור טיטאן בקרבות נטולי כוח כבידה. כשהם מגיעים אל הכוכב הלא מוכר, מתגלה כי הלווין של נאס"א משמש ככלי נשק בידי לורד זרטוג, יצור ירוק וולגרי ששונא חברה (מזכיר מישהו?) והחליט להשתלט על הכוכב תוך כדי שהוא מקפיא את המתנגדים לו במים, ומאלץ את השאר לעבוד בפרך בבניית ארמונו החדש.

 

קופים בחלל. לא בדיוק אודיסאה

האם, לונה וקומנדור טיטאן, שפוצחים בקטעי ריקוד רנדומליים כאילו היו בקאסט של "מאמא-מיה", מתפצלים בעל כורחם ומגלים יצורים שונים בכוכב. אחד מהם הוא קילוואט, יצור קטנטן שמצד אחד נראה מקסים ומצד שני כנוטה למות. ראשו הקירח של קילוואט מאיר כאשר הוא מפחד, והוא מפחד כל חייו, עד הרגע בו הוא כמובן פוגש את האם שאומר לו: תשלוט בפחד שלך. שינון קצר של המנטרה, וקילוואט מתרוצץ במערה אפלה כשמפלצת רודפת אחריו כמו אחיו התאום של ניאו מהמטריקס.

בין סצינה לסצינה, עד לעימות הלא מפתיע בין האם לונה וטיטאן ללורד זרטוג, הסרט עמוס באיזכורי פופ, ניו אייג', וסלבריטיז, כדברי האם ללונה: "אני כמו בראד פיט. רק נמוך יותר. ושעיר". לרוב מדובר בשנינויות של שורה אחת שפונות רק לילדים, אבל יש גם כמה בדיחות שעובדות על רובד אחר כמו: "הייתי צריך להיות סטודנט לתולדות האמנות, אף אחד לא מצפה לדברים גדולים מהם"...

בדומה לקונג-פו פנדה, ולעוד רבים ולא תמיד טובים, המסר בסרט הוא להאמין בעצמך, ולקבל את עצמך כמו שאתה. האם מלמד את לונה שחכמת חיים ואינטואציה תמיד עולים ברגעים הקריטים של חיים ומוות על – רציונליות למשל, והיא מצידה לומדת להשתחרר ולשחרר את "השימפנזה שבה" בגרסה המצוירת ליפה והחנונית.  

בסך הכל, זה פתרון לא רע לסוף החופש הגדול. אם גם לכם בא להימלט לאולם הממוזג ולכבות את המוח לשעה וקצת, "קופים בחלל" יעשה את העבודה ויציע מסר נדוש אך קליט, שנשמע כמו רימייק למסר אחר: עם כוח גדול באה אחריות גדולה - אבל מי רוצה כוח ואחריות כשאתה פשוט יכול להיות אתה?

כרטיסים להופעות והצגות

להזמנת כרטיסים >>