1. סרטים
  2. ביקורות סרטים

"איירון מן 2”: מציל את הצופים מקיץ משעמם

למרות מספר נקודות רכות בשריון שגורמות לו ליפול מעט מקודמו, הקאסט המעולה והמשופר יחד עם אפקטים מלוטשים ואקשן מדהים הופכים את הסרט לספתח הולם לעונת סרטי הקיץ ההוליוודית

כל צבא, חמוש היטב ככל שיהיה, יסכים כי הנשק היעיל ביותר מאז ומעולם היה ויהיה גורם ההפתעה. הציפיות הנמוכות הן שהפכו את "איירון מן" הראשון ללהיט עצום שאף זכה לשבחי הביקורות. הוא הגיע למסכים בתקופה המקבילה לפני שנתיים, בחודש מאי הפותח רשמית את עונת סרטי הקיץ באמריקה. איש לא ציפה מהסרט הבכור למאום, שכן סרטי קומיקס היה עד אז לילדים בלבד. אבל קיץ 2008 שינה לעד את התמונה המאויירת והמחולקת לריבועים. עם "איירון מן" כספתח של הקיץ ההוליוודי ועם "האביר האפל" כנועל העונה החמה, אשר הוכיח כי גם סרט קומיקס יכול להיות מפואר ומופתי. » איירון מן 2 - מועדי הקרנהל"איירון מן 2” אין את היתרון המדובר. אבל הוא מצוייד בארסנל רציני, כדי להתמודד עם ציפיות המבקשות ממנו להיות המשיח שיגאל את הקיץ הנוכחי מלהיות אחד המשמימים בעת העכשווית. לרשותו גם הביטחון העצמי ביכולתו למשוך קהל גם ללא משקפיי תלת-מימד, שכן כבר הפך למותג, וגם כל התותחים מהסרט הקודם, פלוס חיזוקים.

הסרט מזנק מן הנקודה בה עזבנו את גיבורנו בפרק המוקדם. טוני סטארק (רוברט דאוני ג'וניור), ממציא גאון ועשיר מופלג, חשף בפני העולם את זהותו הסודית ואת חליפת השריון המשוכללת שהמציא. זו אשר זיכתה אותו בכינוי "איירון מן" ובעול שנושאות כתפיהם של גיבורי-על. בהכרזה החגיגית צופה מדען רוסי בשם איבן ונקו (מיקי רורק), אשר מנסה לחקות את ההמצאה הקטלנית ומטילת המורא של סטארק. שישה חודשים מאוחר יותר וטוני מתבקש על-ידי הממשל להסגיר את נשקו החדשני לידי צבא ארה"ב, בתקופה בה השכין לבדו שלום עולמי. תעשיין מתחרה מעולם החימוש, ג'סטין האמר (סם רוקוול), יושב לו על העורק הראשי וגם בבית טוני לא שבע נחת. לא מהעוזרת הנאמנה אך העצבנית לאחרונה פפר פוטס (גווינית' פאלטרו) ולא מידידו הותיק אך המעיק בזמן האחרון, ג'יימס רודס (דון צ'ידל, המחליף את טרנס האוורד). יש לו גם בעיית בריאות חמורה עקב שימוש יתר בחליפת האיירון מן, אבל הכל יתגמד כאשר יידרש להציל את העולם פעם נוספת, עת שני הרשעים יחברו לשיתוף פעולה שמבטיח הרבה יותר מאיירון מן אחד בסביבה.

ג'ון פאברו שב אל כס הבמאי בזמן שג'סטין ת'רו מחליף לבדו את ארבעת התסריטאים שעמלו על העיבוד הקודם לקומיקס של סטן לי וחברת מארוול. הצוות החליט לקחת את "איירון מן" לטיסת מבחן במגרש של הגדולים, של שוברי הקופות מבטן ומלידה. קצת מוזר להגיד זאת על סרט שבבסיסו מיליארדר העוטה שריון היי-טקי סופר משוכלל ורב גאדג'טים מנצנצים, אבל הרבה יותר מתאימה לו המינוריות היחסית. אם זאת, האפקטים מלוטשים ברמת גימור אמינה לחלוטין והאקשן פשוט מעולה, חוד החנית ההוליוודית העכשווית שיגרום לכם לפלוט לפחות “וואו” אחד כל כמה דקות. אפשר לומר שהוא גם במינון הנכון, אבל הפיזור של קטעי הפעולה בסרט אינו אחיד.צפו בטריילר:

מי שיבוא להיגנב מהפיצוצים והאגרופים, צפוי לגלות בטן רכה באמצע 124 הדקות של “איירון מן 2”, בהן ניסה התסריטאי ג'סטין ת'רו להעניק לסרט עומק ונופך אינטלקטואליים, משום מה. הוא מתכתב בדרך מעניינת עם סיפורו של סטארק בסרט הראשון, אשר הפך משבוי ועובד בכפייה לשליט של גורלו, בעזרת דמות העוברת מהפך דומה. הוא מחזיר את הקולנוע האמריקאי לימים בהם רוסים היו הנבלים המועדפים, תוך כדי שתילת ביקורת על מרוץ החימוש והקשר בין התקדמות טכנולוגית לחתירה לשלום. התסריט אפילו מעז להרהר בקשר בין הקדמה לאמנות הקולנוע עצמה, בסצינה בה צופה טוני בסרט פילם ישן אשר הותיר לו אביו, אשר גם מהווה את שיאו של מוטיב אבות ובנים, האהוב כל-כך על הקולנוע האמריקאי. בנוסף, נדמה כי המשפט המזוהה עם גיבור העל, "אני הוא איירון מן", זכה לפרשנות מטא-קולנועית. אופיו של הסרט מתמזג עם אישיותו הנרקיסיסטית של סטארק, אשר טוען כי כולם מנסים לשכפל את ההצלחה שלו אבל אין כמו המקור. 

אולם, שורות המחץ מושחזות פחות הפעם והאווירה הקומית והנונשלנטית של פרק 1 רק מאוזכרת דרך הדמויות המוכרות. בעיקר סטארק בגילומו הרוקסטארי של דאוני ג'וניור, אשר מתחבר מאוד לתפקידי גאונים בעלי נטיית הרס עצמי. התוספות בגזרת הליהוק בהחלט מוסיפות, בין אם זה רורק המשכנע אבל המעט חדגוני, רוקוול המוציא את המירב מדמות נבל לוזרית הנוטה לפתטיות או סקרלט ג'והנסון, בתפקיד העוזרת החדשה של טוני, המסתפקת בבהיות מפתות והתעכבות של המצלמה על הישבן או החזייה שלה.

"איירון מן 2” אינו בלוקבאסטר קלאסי, למרות הניסיון, ואינו מתעלה על קודמו גם אם לא נופל ממנו בהרבה. הוא בסדר גמור, עושה את העבודה, עומד בציפיות. וכן אלה מחמאות בעידן בו לחזות בסרט קיץ שמכיר בעצם קיומה של אינטלגינציה אצל צופיו, הפך למשימה בלתי אפשרית מאז 2008. ברוך שובך "איירון מן", טוב שבאת.

כרטיסים להופעות והצגות

להזמנת כרטיסים >>