1. סרטים
  2. כתבות

פסטיבל טורונטו: במאים מוחים על המחווה לת"א

מבקרת התרבות נעמי קליין ושני במאים נוספים מוחים על כך ההחלטה להקרין בפסטיבל סרטים ישראליים במסגרת "שבוע תל אביב"

יוצרי קולנוע קנדיים עומדים למשוך את סרטיהם מפסטיבל הקולנוע היוקרתי של טורונטו, במחאה על כך שבמסגרתו יתקיים שבוע תל אביב לציון יום הולדתה המאה של העיר. שבוע זה ייערך במסגרת הקרויה city to city, ותל אביב היא העיר הראשונה שנבחרה לפרויקט הזה. לטענת המוחים, ביניהם מבקרת התרבות נעמי קליין (מחברת הספר No Logo), ובמאי הקולנוע המרכזיים ג'ון גרייסון (John greyson)  וריצ'ארד פאנג (Richard fung), הבעיה אינה עם הצגתם של סרטים ישראליים במסגרת הפסטיבל הרשמית (כדוגמת הסרטים "עג'מי" ו"לבנון"), אלא עם הסרטים הישראליים שיוצגו בשבוע תל אביב, שבא לטענתם, לקדם את מיתוגה של תל אביב וישראל כמקום נאור וליברלי במקום לקיים דיון ביקורתי על הכיבוש. היוצרים מזכירים גם כי קונסול ישראל בטורונטו אמיר גיסין, התראיין לעיתון  Canadian Jewish News לפני שנה ואמר כי מיתוגה של ישראל ייעשה גם דרך קידומה בפסטיבל הסרטים של טורונטו. 

בין הסרטים שיוקרנו בשבוע תל אביב יהיו "קירות", מותחן של דני לרנר בכיכובה של נינט טייב, "פובידיליה" של יואב ודורון פז, "בנא" של ניב קליינר, "כלת הים" של קרן ידעיה, שהוקרן בפסטיבל קאן, "ההיסטוריה של הקולנוע הישראלי" - חלקים א' וב', "הבועה" של איתן פוקס, "החיים על פי אגפא" של אסי דיין, "עיניים גדולות" של אורי זוהר ו"תעלת בלאומילך", יצירתו בת ה-40 של אפרים קישון.

במכתב שעומד להוציא במאי הקולנוע הקנדי הידוע ג'ון גרייסון להנהלת הפסטיבל הוא כותב כי "הבה נהיה ברורים, המחאה שלי אינה נגד סרטים או יוצרי סרטים שנבחרו לפסטיבל, ראיתי עבודות מבריקות של ישראלים בפסטיבל בעבר, ואני אראה גם בעתיד. המחאה שלי היא נגד אור הזרקורים עצמו, ארומת העסקים כרגיל שהבחירה בשבוע תל אביבי מקדמת של "מטרופולין דינאמי צעיר ומרכזי", לכאורה שאינו מופרע על ידי מאורעות אחרים כמו הכיבוש הברוטלי בן ה-61. האם חגיגה לא ביקורתית שכזו של תל אביב בזמן זה אינה דומה לחגיגה של פירות דרום אפריקה ב-91' או חגיגה של האוטובוסים במונטגומרי ב-63'?"

במאי הקולנוע אודי אלוני אמר בשיחת טלפון מניו יורק כי בזמנו שוחח עם אוצר הפסטיבל וניסה להניאו מלקיים מסגרת בלתי ביקורתית שכזו כלפי ישראל. לדבריו, "הקריאה שלי ליוצרים הישראלים היא לא לשתף עם זה פעולה. בכול מקום שהם מופעים שיחליטו אם הם נציגים של משרד החוץ או של ההתנגדות חסרת הפשרות לשלטון  הכיבוש והגזענות בארץ". במכתב שהפנה לאיתן פוקס וגל אוחובסקי המשתתפים בשבוע תל אביב עם הסרט "הבועה", שאל אלוני את השאלה הפרובוקטיבית "האם אנשי התרבות הישראלים הם הצוערים החדשים של ליברמן ?".

לדבריו, "הבמאים הישראליים לא צריכים להתגונן ולומר למה תוקפים אותנו אלא לומר לבמאים הקנדיים אנחנו איתכם בזה, אנחנו לא נציגים של ליברמן אלא נציגי ההתנגדות. אין יותר את שתי האופציות, אי אפשר יותר יורים ובוכים".

"אוחובסקי ופוקס, צאו מהארון": למכתב המלא של אודי אלוני אוחובסקי אמר הערב בתגובה כי הוא אינו מעוניין להגיב בטרם ראה את מכתבו של אלוני.במאי האחרון הבמאי קן לואץ' עורר סערה לאחר שקרא להחרים את פסטיבל הסרטים הבינלאומי באדינבורו משום שמדינת ישראל מימנה את נסיעתה של במאית ישראלית לפסטיבל. מארגני הפסטיבל נכנעו ללחציו של הבמאי הבריטי  והחזירו סכום של 300 ליש"ט שקיבלו משגרירות ישראל. התרומה נועדה לאפשר לטלי שלום עזר, בוגרת אוניברסיטת תל אביב, לנסוע לסקוטלנד להקרנת סרטה "סרוגייט". האם צריך להחרים את פסטיבל טורונטו? בואו להשתתף בדיון בקפה

כרטיסים להופעות והצגות

להזמנת כרטיסים >>