1. סרטים
  2. כתבות

הבמאי אודי אלוני מחרים את "יס" במחאה על פסילת "גן עדן עכשיו"

אלוני הודיע היום ליס במכתב חריף על סיום שיתוף הפעולה עימה עקב הורדת הסרט "גן עדן עכשיו" מלוח המשדרים. ביס מגיבים: "אנו מכבדים את רצונו"

הבמאי אודי אלוני הודיע היום (רביעי) לחברת yes כי יסיים את שיתוף הפעולה עימה ואף משך את סרטו האחרון "קשמיר – הדרך אל החופש" מלוח המשדרים של הלוויין. צעד זה של אלוני מגיע בתגובה להחלטתה של yes השבוע לשנות את לוח המשדרים החודשי שלה ולבטל את שידור הסרט "גן עדן עכשיו", העוסק בפלשתיני שנשלח לבצע פיגוע התאבדות בישראל.

סרטו של אלוני אמנם שודר כבר  ב- yes בנובמבר האחרון, אך הבמאי מושך כעת את זכויות השידור העתידיות של היצירה. במכתב פתוח ששלח אלוני לחברה הביע הבמאי את מורת רוחו על המהלך בו נקטו בלווין. "הסרט ('גן עדן עכשיו' – מ.א.) זכה בפרסים יוקרתיים", כתב אלוני, "והביא כבוד לקבוצה גדולה של אזרחי מדינת ישראל. רק אליה וקוץ בה: אותם אזרחים מעולם לא היו חלק ממרקם החיים השוויוני של מדינת ישראל, וגם לא הייתה שום תוכנית מתאר לשלב אותם כאזרחים שווי זכויות במדינה. תמיד דאגו כל הגופים המייצגים כוח בישראל להזכיר להם שהם זרים בביתם ורק אם ישתפו פעולה במשבצת המחמד המיועדת להם, הם יהיו רצויים במדינה ועל המסך הקטן".

אלוני ממשיך ותוקף את המדינה, שלטענתו מעבירה כספים לבמאים יהודים כדי לייצר "סרטים מלאי אשם, כדי שיהיו המצפון הלאומי". כך ממשיך אלוני וכותב: "ואולם, כאשר פלסטיני אזרח ישראל, שמלכתחילה אינו אחד משלנו, מעז לתאר את מעשי הנבלה שמבוצעים בשמנו, מיד נעמדת מדינת ישראל להשתיקו, כולל המזוז הלאומי".

"הסרט ('גן עדן עכשיו' – מ.א.) זכה בפרס גלובוס הזהב וברור שיש טעם אמנותי ותרבותי מקומי לשדרו", מוסיף אלוני. "אבל עורך השידורים של yes כנראה חרד לפרנסתו, וכבר מפעיל צנזורה עצמית. הוא הולך לישון בלילה והשדים הפופוליסטים מאיימים עליו שאם רק יעז לעשות את עבודתו נאמנה, אזי בבוקר שלמחרת הוא ימצא את שמו מרוח על גבי העמודים הראשונים כעוכר ישראל ובוגד". 

לקראת סיום המכתב פונה אלוני לחברי הנהלת הלוויין ודורש שלא להקרין בעתיד את סרטו: "ובכן כבוד הנהלת יס, וכבוד העורך, אנא השתחררו מהפחד שלכם והפסיקו לשתף פעולה עם מדיניות האפרטהייד המשתלטת על כל חלקה טובה...ובינתיים, אני מבקש מכם לא לשבץ את סרטי 'קשמיר - הדרך אל החופש' בלוח המשדרים שלכם!...לא תוכלו לקחת מהפלסטיני את הזיכרון. הוא יופיע לבסוף בחלומותיכם, והוא יטרוד את מנוחתכם יותר מהלאומנים הקטנטנים האלו הטורדים אותה כעת".

את מכתבו חותם אלוני בשאלה באשר לעתידו של עג'מי: "הרגע שמענו על זכיתו של הסרט הפלסטיני-ישראלי המופלא עג'מי להיות מועמד פרס האוסקר לסרט הזר.  מעניין מתי יתחילו לעשות את המוות לבמאי  הסרט סכנדר קובטי?".

זוהי אינה הפעם הראשונה בה אלוני מביע את מורת רוחו סביב התנהלויות בקולנוע הישראלי. בפסטיבל טורונטו ב- 2009 מחה אלוני, יחד עם שני במאים נוספים, על הבחירה להקרין סרטים כ"הבועה", "קירות" ו"כלת הים", שלטענתם ממתגים את ישראל כמקום נאור וליברלי במקום לקיים דיון ביקורתי על הכיבוש בשטחים.

מחברת yes נמסר בתגובה כי "אנו מכבדים את רצונו של אלוני".

כרטיסים להופעות והצגות

להזמנת כרטיסים >>