1. סרטים
  2. כתבות

ג'וליה רוברטס וריצ'רד גיר: אישה יפה ושחקן שאיבד את קיסמו

20 שנה אחרי "אישה יפה", לכבוד סרטה החדש של ג'וליה רוברטס ולרגל יום הולדתו של ריצ'רד גיר - בדקנו מה קרה לשני הכוכבים הגדולים

תגידו מזל טוב. ריצ'רד גיר חוגג היום 61 קיצים לקיומו. מי שנחשב בשנות ה-90 לאחד מהשחקנים היפים ביותר בקולנוע ההוליוודי, סובל בשנים האחרונות מדעיכה בפופולאריות. יום ההולדת הנוכחי, מגיע כמה חודשים קצרים אחרי החגיגות המציינות 20 שנה לסרט "אישה יפה". כעת, כאשר זוגתו למסך ג'וליה רוברטס, כובשת את העולם עם העיבוד לרב המכר "לאכול, לאהוב, להתפלל", אפשר לבחון מי הצליח יותר. התשובות מתברר, אינן פשוטות בכלל. במידה רבה, 1990 הייתה שנת השיא עבור מיסטר גיר. הוא אמנם הפך לכוכב בתחילת שנות ה-80, עם סרטים כמו "גי'גולו אמריקאי" ו"קצין וג'נטלמן", אך נפל בהמשך העשור עם כמה כישלונות קופתיים. בין אלה אפשר למנות את "מועדון הכותנה" (1984) ו"ללא רחמים" (1986). והנה, כשכבר הכל היה אבוד, הגיעה לחייו נערה בת 22, עם הרבה תלתלים וחיוך ענק. הסרט, שתקציבו המקורי עמד על כ-14 מיליון דולר, הצליח לגרוף רווחים של כ-460 מיליון דולר. מיס רוברטס זכתה במומעדות לאוסקר, וגיר קיבל מועמדות לגלובוס הזהב. בכדי לתקוע את הדגל סופית בגבעת ה"גברים הכי שווים בהוליווד", גיר מככב באותה שנה גם בסרט "במלכודת התשוקה" (Internal Affairs) לצידם של אנדי גרסיה ולורי מטלף. צפו בטריילר של "אישה יפה":

גם ריצ'רד גיר מזגזג בשנים שלאחר אישה יפה. אמנם "רפסודיה באוגוסט" (1991) הוא בהחלט סרט ראוי, אך זמן קצר לאחריו מגיע "משולש מסוכן". גיר, שעדיין מנסה לבסס את עצמו כגבר סקסי, משחק פסיכולוג במותחן רווי קלישאות פרוידיאניות. העלילה לוכדת אותו בין בין שתי אחיות יפות ומטורללות (להלן קים בסינג'ר ואומה ת'ורמן), אשר מנסות להשתמש בו בכדי לכסות על רצח . בכלל, נדמה שכל אימת שגיר מצליח להרים את ראשו, ולהעמיד דמות משכנעת, הוא מתמלא חששות, ונסוג אל הטייפ קאסט הקבוע שלו. דוגמא מובהקת לכך אפשר למצוא בחצי השני של שנות ה-90. לאחר ביצועים לא רעים בכלל ב"פחד ראשוני" (1996) וב"התן" (1997), גיר מתרסק אל תוך שני סרטים גרועים במיוחד. הראשון הוא "סתיו בניו-יורק" (2000), שם הוא מגלם נער שעשועים מזדקן, שמתאהב בוינונה ריידר, צעירה שגוססת ממחלת לב נדירה. כמו הגיבור שלו, המנסה בכל מאודו לאחוז בנעוריו, כך גם גיר בסרט, מוגזם, לא משכנע ופתטי. גיר מפציע בדמות דומה גם ב"הנשים של ד"ר טי" (2000), סרט ששמו מעיד על תוכנו ללא חריגות מיותרות.  צפו בטריילר ל"סתיו בניו יורק":

אבל גיר לא הסתפק במדיטציה. עד מהרה החל ללחום למען זכויות אדם בטיבט, והיה לתומך חסר פשרות של התנועה הקוראת לעצמאותה. ב-1993, הוזמן השחקן להגיש פרס בטקס פרסי האוסקר. גיר ניצל את הבמה בכדי לגנות את סין על מעליל אך בסופו של דבר לא נכלל בטקס. שנה לאחר מכן, שמו של גיר כבר הוסר מרשימת מעניקי הפרסים המכובדת. כעת אפשר רק לחכות ליום בו אולי יזכה גיר בפרס הנחשק, ואז יוכל לסגור חשבון. עד אז, אין אלא לקוות שלפחות יבחר סרטים קצת יותר טובים.

כרטיסים להופעות והצגות

להזמנת כרטיסים >>