1. ילדים
  2. כתבות

הילדות של היום: רזות, סקסיות וחלקות עור

עקבים בגיל 6, תחפושות עם מחשוף בגיל 8 והסרת שיער הרגליים בשעווה בגיל 9. מיתוס היופי, גרסת הגיל הרך

ילדות בנות 8 בעקבים, ילדות בנות 3 בחולצות טי עם מסרים מיניים - לבריטים נמאס. בחודש החולף התנהל שם קמפיין שכותרתו "תנו לילדות להיות ילדות", שיצא נגד מוצרים כגון אלה. הקמפיין, שהביא להפעלת לחץ ציבורי על יצרניות אופנה למיניהן, נשא פרי: חברת פרימארק, שעל מוצריה בין השאר יצא הקצף, הודיעה שתפסיק למכור חולצות בטן לבנות 7. היא אף התנצלה לפני לקוחותיה והכריזה כי הרווחים שהושגו ממכירת החולצות עד כה יימסרו לארגוני רווחה.

הסקסואליזציה המוקדמת יותר ויותר, של ילדים צעירים יותר ויותר, מעוררת מחאה לא רק בבריטניה: באוסטרליה התפרסמו דיווחים שלפיהם ילדות בנות תשע כבר מבקרות בסלוני יופי לשם הסרת שערות רגליהן בשעווה. גם שם זה עורר תגובות חריפות והאשמת ההורים בדחיפת בנותיהן להתבגר מהר מדי.

כל זה לא קורה רק רחוק, מעבר לים: לא רק סורי קרוז הפעוטה נתפסה בעדשת המצלמה צועדת בנעלי עקב, אלא גם ילדות ישראליות נועלות אותן, מה שלא היה כמותו לפני 20 שנה נאמר. ביטוי בולט לרצון להיות סקסית כבר בגיל זעיר ניתן בשנים האחרונות בפורים: מגיל מסוים, 8 בערך, כמעט כל תחפושת של ילדה כוללת מחשוף, גם אם עוד אין מה לחשוף. אם לבת 10, שקנתה לבתה לפני כשנה תחפושת של מלצרית פיצה, הופתעה לגלות שמה שכתוב על השמלה הוא "Pizza Slut". ושיא השיאים הוא כנראה תחפושת סנטה קלאוס לבנות, שבמקום חליפה וזקן לבן מתהדרת בסטרפלס מזערי ומיני מינימלי באדום-לבן. תנו לילדות להיות ילדות (צילום: אילוסטרציה)

אם בעבר דובר בזעזוע על כך ש"באמריקה ילדות בנות 12 מתאפרות", וזה נשמע הזוי - היום זה קורה גם כאן. לא שעצם האיפור הוא אסון: אפשר לראות בו השתעשעות באפשרויות שונות, משחק בנדמה לי לילדות שכבר גדלו קצת. אבל אם כך, למה בנים בני 10 ו-12 לא נועלים נעלי עקב ולא משחקים באיפור (רובם המכריע, לפחות)? ולמה בנות 11 לא מציירות שפם אלא אייליינר? תהיה זו היתממות להאמין שזה משחק פתוח: זה מצטייר כהקדמה מתמדת של גיל ההצטרפות לקהל השבוי של תעשיית היופי האחיד, המציגה מודל אחד ויחיד, זה שנראה במגזינים ובפרסומות - רזה, חלקת עור, סקסית, מחייכת. כל מי שנראית אחרת - גם אם היא רק בת 9 - נידונה לשינוי מהיר או לאומללות אין קץ.

אם את הגיל היורד והולך של התחלת מסעות הדיאטה המופרכים והלא-יעילים יש עוד מי שמתרצים בדאגה לבריאות - הרי לנוכח התופעות האלה אין מנוס מלקבוע, שבקצב הזה "מיתוס היופי" של נעמי וולף עוד ייהפך לספר ילדים.» האם מוצרי טיפוח מטיפים להגדרה צרה וקיצונית של גבריות? » כחול לבנים, ורוד לבנות: סטריאוטיפ בזוי או משיכה גנטית?

תגיות

כרטיסים להופעות והצגות

להזמנת כרטיסים >>