1. ילדים
  2. כתבות

ילדים קטנים, סופרים גדולים: תחרות הכתיבה הארצית לילדים יוצאת לדרך

במסגרת "תחרות הכתיבה הארצית" לתלמידי כיתות ג' עד ו', מוזמנים ילדים לחבר שירים וסיפורים קצרים כשהיצירות הזוכות יפורסמו בכתב עת מיוחד. ילדים שזכו בתחרויות הקודמות מספרים למה כדאי להשתתף ואיך תרם להם תהליך הכתיבה

מה צריך סופר טוב? רגישות מפותחת, סקרנות אינסופית, דמיון חסר גבולות, יכולת אבחנה ומוכנות להגיד הכל בכנות וללא חשש. ילדים, מטבעם, מצוידים בכל הנ"ל, וגם אם לא כולם יהפכו לגרוסמן הבא או מרים ילן שטקליס החדשה, עדיין כדאי לעודד אותם לכתוב.

הכתיבה תורמת רבות להתפתחות הרגשית של הילדים. היא מסייעת להם לשחרר מועקות ולהתמודד עם קשיים, ומפתחת את היכולת שלהם לראות את הזולת ובכך משדרגת את הכישורים החברתיים החשובים כל-כך בגיל צעיר. עוד עוזרת הכתיבה לילדים להכיר את עצמם, ומחזקת את הדימוי העצמי שלהם, מאפשרת להם לבטא ללא חשש את כל קשת הרגשות והתחושות – והכי חשוב: זה פשוט כיף לברוא עולמות ודמויות.

יוזמה מבורכת שנועדה לפתח את יכולת הכתיבה של ילדים היא "תחרות הכתיבה הארצית", המתקיימת מזה שש שנים ומיועדת לתלמידי כיתות ג' עד ו'. הרוח החיה מאחוריה היא ריקה ברקוביץ' – סופרת ("ילדי האור", "סבא ספר" ורבים אחרים), משוררת ומנחת סדנאות כתיבה - שהשכילה לרתום לצידה סופרים ומשוררים בעלי שם כגון יהודה אטלס, סמדר שיר ואחרים (אגב, סמדר שיר החלה ליצור כבר בגיל 5, ואת ספרה הראשון פרסמה בגיל 16). התחרות מניבה – מעבר לעידוד הכתיבה והקריאה בקרב ילדינו – גם ספר המאגד את יצירות הזוכים, שמגיעים מכל פלחי האוכלוסייה וקצוות הארץ: שעב, שדרות, ת"א, ערד, כפר עזה, ירושלים, קיבוץ יפתח, מושב בקעות, מראר, נס ציונה, אילת, עילבון, יראון, קיסריה, ועוד.

עיון בסיפורים ובשירים הזוכים בתחרות של השנה שעברה מגלה מגוון מרשים של נושאים: ילד שמציל חתול מהתעללות ילדים אחרים ולכן מאחר לבית-ספר (יסאר אבו אל-היג'א); משפחת שדונים שחיה בגינת שעשועים (הילה וולק); משחק כדורסל דרמטי והצעת חברות משמחת בסיומו (ליאור יהל); ויכוח צבעוני בין פלפל לבננה (לואי שוואנה); ילדה פופולרית אשר מקנאה באומץ הלב של הילדה האאוטסיידרית שמסרבת להשתתף במשחק המקובלות (קורל כהן); הלילה שמאז ומתמיד היה עצוב כי הילדים לא אוהבים אותו (בושרא מוחמד סואעד); כדור טניס ישן המקנא בכדורי רגל (לב קרין); סיפורה של ילדה על החיים בצל הקאסמים בכפר עזה (גלי ברמן), ועוד ועוד.

מתוך טקס הזוכים בתש"ע (צילום: האתר הרשמי)

"קראתי הרבה כתבות באינטרנט על האזור שאנחנו נמצאים בו, וראיתי הרבה כתבות בטלוויזיה, והיה לי רצון לכתוב על עולם שונה", משחזרת דימה טרביה מסח'נין, אחת הזוכות בתחרות של תש"ע, את המניע לסיפורה "די לאלימות", המתאר חלום על חיים נטולי שנאה ורוע. על התחרות שמעה דימה ממורתה, ואת הסיפור שכתבה ערכה מספר פעמים עד שהייתה מרוצה מהתוצאה.

"ברגע הראשון לא עיכלתי", היא נזכרת בבשורה על הזכייה בתחרות, "אחר-כך נכנסתי לאקסטזה. החברה שלי נורא נורא שמחה וחיבקה אותי". בהמשך נוספו פרגונים רבים מצד חבריה, בני משפחתה ומוריה, ולטקס - שאותו מתארת דימה כ"מאוד מושקע ומאוד מרגש" - ליוו אותה הוריה, אחותה, שניים ממוריה ומנהל בית הספר שבו היא לומדת. דימה ממשיכה לכתוב סיפורים קצרים "בכל פעם שיש לי זמן פנוי וקצת משעמם לי", ומבחינתה הרווח העיקרי הוא ההנאה שביצירה, אם כי היא גם שמחה לקבל פידבקים על סיפוריה.

דניאל אפפלד מנשר כתב סיפור מנקודת מבטו של קוף, שמשקיף - עם לא מעט ביקורת - על בני האדם. "אני מאוד אוהב חיות", מספר דניאל, "ואמרתי לעצמי שהסיפורים שלי חייבים לכלול דמויות של חיות. דבר שני רציתי להדגיש בסיפור שבני האדם לא כל כך חכמים כמו שהם חושבים". "הכתיבה עצמה", משחזר דניאל, "לקחה קצת יותר זמן. הייתי לגמרי מרוצה מהגרסה הסופית שלי, אבל לצורך התחרות נאלצתי לקצר את הסיפור המקורי ב-82 מילים".

דניאל נוהג להיעזר באמו, שנוהגת לתקן אותו על שגיאות בדיבור, ונהנה מאוצר מילים עשיר בזכות חיבתו לקריאה. בפרט הוא מציין את סדרת "מנהרת הזמן" של גלילה רון פדר, את התנ"ך "בזכות השפה, הדמויות והניסים – ואם כבר ניסים, אני מאוד אוהב את 'ניסים ונפלאות' של לאה גולדברג". אהבתו לכתיבה נולדה בעקבות משימה בכיתה "ומאותו הרגע הרגשתי שזה כיף והתחלתי לכתוב עוד ועוד. לאחר שיוצא סיפור מוצלח אני מאוד נהנה לקרוא אותו שוב ושוב ולהקריא אותו לכולם. אני אוהב להעביר את מחשבותיי באמצעות מילים, ואוהב כשמשפטים מנוסחים היטב, וכשיש הומור – זה יכול להצחיק אותי כל פעם מחדש".

דוגמה לשימוש בדמיון לשם התמודדות עם מציאות קשה אפשר למצוא בקטע מתוך סיפורה של נוגה הררי "השליחות": "'מאין יש לכן שמות מוזרים כאלה?' התפלא יעקב. 'באנו מהעתיד, ממדינת ישראל, מדינת העם היהודי, שקמה אחרי שנגמרה המלחמה והשואה האיומה הזאת', הסברנו לו, וסיפרנו לו על העומד להתרחש. בתחילה הוא הסתכל בנו כאילו יצאנו מדעתנו, ואז מצאתי בכיסי דרכון ישראלי שנשאר לי בכיס מנסיעתי האחרונה עם משפחתי לטורקיה. בן-רגע אורו עיניו של יעקב, והוא התחיל למלמל תפילת הודיה נרגשת".

זוכי תש"ע המאושרים (צילום: האתר הרשמי)

אז איך משתתפים בתחרות? שולחים – עד סוף ינואר 2011 – שיר או סיפור קצר, עד 200 מילים (על גבי עמוד אחד). כל תלמיד יכול לשלוח יצירה אחת בלבד, מקורית כמובן, ולא יתקבלו יצירות שנכתבו על-ידי מספר כותבים יחד. מידע נוסף אפשר למצוא באתר או לקבל במייל - rikab@013.net.

בתי-ספר ומורים מוזמנים ליידע את תלמידיהם אודות התחרות, לעודד אותם לכתוב ולהדריך אותם (תוך כיבוד המבע האישי שלהם, כמובן). גם להורים כדאי מאוד לטפח את הרובד היצירתי באישיות ילדיהם, וליהנות מהפירות. כפי שכתב נשיא המדינה, מר שמעון פרס, בברכתו לזוכים בשנת תש"ע: "אם יש לילדות ולילדים הכישרוניים הללו הורים מביני דבר ורגישים, אם יש להם מורים חכמים וקשובים, הרי שטובים סיכוייהם להתפתח ולפרוח" – וזו בדיוק מהות ההורות, לאפשר לניצנים היקרים שלנו לצמוח.

כרטיסים להופעות והצגות

להזמנת כרטיסים >>