אוסף חדש: החושניות העדינה של קרלוס ז'ובים

סדרת "הקולות הגדולים" של הליקון אוספת גם את קרלוס ז'ובים והבוסה נובה המתנגנת שלו. מדובר במתנה נפלאה, גם לעצמכם

כפי שכולכם ודאי יודעים, מומלץ תמיד להסתכל על חצי הכוס המלאה. ובכן, אחד היתרונות במכירות ההולכות ופוחתות של הדיסקים בצורתם הגשמית הוא ההתמקדות בקהל העדיין נאמן - האוכלוסייה הבוגרת וקוני המתנות, ובסיפוק מאווייהם, למשל בצורת סדרת "האמנים הגדולים" של הליקון.

סדרת "האמנים הגדולים" התחילה ב"עולמו המופלא של לואיס ארמסטרונג" ב־2007, ומאז הספיקה לאסוף את ביבי קינג, מרסדס סוסה, צ'ט בייקר (האוסף האהוב עלי, שעושה כריסמס גם באמצע הקיץ), נינה סימון, בילי הולידיי ועוד כמה אמנים גדולים בהחלט, כל אחד מהם מתכבד באוסף כפול - דיסק אחד ובו ביצועים שלו, ודיסק שני שונה במקצת, למשל בהופעה חיה או בביצועים אינסטרומנטליים, ושניהם באריזה תפוחה ונאה שמקשטת את המדף. בכל פעם שמגיח עוד אוסף כפול שכזה אני נמלאת התרגשות, גם כי אני מדדה בבטחה לעבר האוכלוסייה הבוגרת וגם כי אני אוהבת מתנות. ועכשיו קיבלתי חתיכת מתנה.

האוסף הטרי שהתווסף למשפחה שייך לממציא הבוסה נובה הגאון שנפרדנו ממנו לפני כמעט עשור, אנטוניו קרלוס ברזיליירו דה אלמידה ז'ובים, המכונה גם טום ז'ובים (כאילו חסרים לו שמות גם ככה), בעריכת דובי לנץ. בדיסק הראשון, "ז'ובים וחברים", תמצאו את, ובכן, ז'ובים וחברים. כלומר את ז'ובים מבצע את שירו הנפלאים לבד או עם אמנים אחרים, כמו עמיתו ליצירה ז'ואה ז'ילברטו ואשתו אסטרוד, סטן גץ, צ'יקו בוארקה, אליס רז'ינה ואפילו פט מתיני. הדיסק השני, "חברים שרים ז'ובים", נעדר ז'ובים אך מלא בביצועים של חברים. מרסדס סוסה, דיאנה קראל, שרה וון, אלה פיצג'רלד וסרז'יו מנדז הם רק חלק מהם. בולט בחסרונו: פרנק סינטרה, שאיתו הקליט ז'ובים אלבום משותף ב־1967. אף אחד אחר לא עושה את זה כמוהו. "Aguas De Marco":

איך אפשר לתאר את הטלטול הנעים של הבוסה נובה. את הערסול המנחם. כמו סירה באגם ביום שמש חורפי. את החושניות העדינה, הלא מתלהמת, חסרת הפאתוס, הרומנטית, הנונשלנטית, ששום דבר לא מוגזם בה. מה אפשר עוד לכתוב על השירה המתרפקת, על הפורטוגזית המתנגנת. הרי גם אם ז'ובים היה מקריא את רשימת חברי הכנסת ה־19 זה היה חלומי. וכמה נעימה גם תזוזת הגוף המקשיב לבוסה נובה. תנועת הכתפיים מצד לצד, בלי תזוזות צוואר מיותרות, הכל מעגלי והרמוני ובדיוק במידה הנכונה.

כל השירים שהפכו את ז'ובים למלחין הברזילאי הגדול ביותר נמצאים כאן כמובן, מהשיר שקנה לו תהילת עולם, שעל שמו נקרא האלבום, "The Girl from Ipanema" (איפנמה היא העיר שבה גדל), דרך "Aguas De Marco" ו"A Felicidade" (שאנחנו מכירים גם כ"אושר" בביצוע מתי כספי) ועד "Desafinado", "Agua De Beber" ו"Vivo Sohando". אני מעדיפה את הדיסק שמציג את האיש בכבודו ובעצמו, כי אף אחד אחר לא עושה את זה כמוהו, ורוב הביצועים בדיסק מספר שתיים אמנם יפים בהחלט אבל גם גולשים קצת לשמאלץ (חוץ מההביצוע של מרסדס סוסה ל"Insensatez", שהוא בהחלט עוצר נשימה). כך או כך, מדובר בחבילה שעושה המון טוב על הלב, ואם הייתי נקלעת לחנות דיסקים הייתי רוכשת מיד שני מארזים כאלה, אחד מתנה למישהו שאני אוהבת ואחד בשבילי. עד האוסף הבא.

תגיות

כרטיסים להופעות והצגות

להזמנת כרטיסים >>