כאוס ברלינאי

כנס אמני הוידאו שהתקיים בברלין בערב השנה החדשה קיבץ יוצרים מכל רחבי הגלובוס, שחקרו דרכים חדשניות לאתגר את גבולות המדיום

ערפל כבד כיסה את ברלין בשבוע שלקראת השנה החדשה. הגעתי לעיר לשבוע של מסיבות סוף השנה ולכנס הוידאו AVIT, שהתקיים במרכז הקונגרסים BCC במרכז העיר.

באותו מקום התקיים במקביל כנס ההאקרים הותיק "כאוס קומיוניקיישן", ויצר תפאורה הזויה של עשרות אנשים שיושבים אחד ליד השני כשראשם נעוץ בלפטופים שלהם, פרצופים שקועים במסכים כהים וטקסטים לבנים. פילסתי את דרכי והגעתי לאזור שהוקצה ל-AVIT, כנס בינלאומי של מעצבי וידאו ואודיו, VJs ואמני מדיה חדשה. אחרי ניסו להכנס גם שלושה סוסים טרויאניים וכמה וירוסים שנחסמו על ידי חומת האש שהפרידה ביני ובין הגיקים.

האווירה באיזור שהוקצה ל-AVIT היתה שונה באופן בולט מהמתרחש בכנס ההאקרים. יותר פעילות, תזזית, מוזיקה והרבה חיוכים. המקום המה יוצרי וידאו מכל העולם ותכני ויז'ואלז מלאי השראה, שהפגינו יצירתיות ואופן תצוגה מקורי – לא רק מסכים מלבניים, אלא הקרנה על כל משטח אפשרי.

האמן Crustea מצרפת אירגן גנרטור והקרין על הבנין הסמוך מתוך ואן, למרות הקור והערפל. בערב הוא ריתק את הקהל בסט אודיו-וזיואלז גיאומטרי קצבי בו הקרין על האלמנטים הארכיטקטוניים המעוצבים של הלאונג'-בר M12.  יוצר צרפתי אחר, Aalto, הציג סט מונוכרמטי עם נגיעות צבע מעטות ושכבות של קומיקס מרהיב שהוספו בלייב על גבי הוידאו.

סדנא מרתקת העבירו חברי "מעבדת הנאראטיב", קבוצת אמנים החוקרת דרכים לביטוי ויזואלי עלילתי בזמן אמת. אחד מחברי הקבוצה, fAlk מברלין, הציג עבודה בתהליך, הפקה מצולמת יקרה שמיועדת לסט לייב ויז'ואלז. Spark מלונדון הציג עבודת אודיו ויזואלית מהוקצעת בעלת בסיס עלילתי המשלבת גרפיקה למעין כמעט סרט בלייב, עם מוזיקה של Fourtet.

Dr. mo, גם הוא מלונדון, נתן סט לייב מרתק. הוא יוצר קטעי וידאו מרצף של עשרות צילומי סטילס שצילם במסעותיו בעולם, בשיטה יחודית שפיתח לצילום סטילס בתנועה. קולקטיב אמנים מספרד המורכב מאמני גרפיטי ווידאו הציגו את שיטת עבודתם היחודית, בה הם מציירים גרפיטי על גבי הוידאו ויוצרים דו שיח. zoozoozoo , קבוצת מעצבים מהאמבורג נתנו סט אקספרסיבי, תובעני אך מבריק, שנע בחדות בין אסתטיקה לגועל.

סט הויז'ואלז שלי ב-M12 עבר בהצלחה למוזיקה של די.ג'יי Tordebruit מברלין, שניגן סט IDM אלקטרוני מאתגר. באותו לילה התארגן לפטופ ג'אם מפתיע ב-Couch Gallery, חלל שנמצא במרתף של מבנה ששימש בעבר כמפעל בשר. כל אחד מהמשתתפים יכול היה להשפיע על אות הוידאו של מי שעמד לידו. היה כאוטי ומשעשע.הביקור בכנס התקיים בתמיכת משרד החוץ הישראלי.

כרטיסים להופעות והצגות

להזמנת כרטיסים >>