לגדול בידיים טובות: ערוץ הופ מבטיח ומקיים

גם כשהערוץ מגונן מדי, חוטא באובר-דידקטיות או סתם התחנחנות, הוא מצליח למצוא את האיזון הנכון בין שמירה על הנפשות הרכות לבין חשיפת הקטנטנים לעולם האמיתי. פרויקט מיוחד

ילדים, ממש כמו מבוגרים, הם צרכני טלוויזיה. אבל ילדים, בניגוד למבוגרים, לא תמיד יודעים לברור את התכניות והערוצים המוצעים להם. במהלך השבועות הקרובים עכבר העיר אונליין יבדוק אלו תכניות מומלצות יש לילדים, איזה ערוצים יפתחו ויעשירו את הילדים שלכם ואיזה דווקא לא. כתבה שניה בסדרה: ערוץ הופ.

» הערוץ שיגרום לילדים שלכם לאהוב ללמוד» סקס, סמים וערוץ הילדים: מה אצלכם על המסך?» קמפיין חדש לעידוד קריאה של ערוץ הופ» אמבטיה חפוזה לפילוני, צפרדעוני וברווזוני

אחרי שלמדו ללכת וגילו את הפוטנציאל הטמון בהרכבת מילים למשפטים, מתחילים ילדינו לבלות עם חברים: עמיתיהם לגן, ילדי השכונה, זאטוטים אקראיים בגינה – וגם יובל המבולבל, דיבו דרקון המתנות, יוני ונוי, חתול תעלול, ויפו הכלב המעופף ושאר דיירי ערוץ "הופ".

חשוב להדגיש: לצפייה בטלוויזיה יש לא מעט חסרונות, במיוחד בגיל רך. אבל לצד משחקים בחוץ, ספרים, מוזיקה ובילוי עם ההורים, בהחלט אפשר לפרגן לזאטוטים זמן איכות עם הטלוויזיה, מה גם ש"הופ" – המיועד לבני שנתיים עד שבע – מספק לא מעט תכנים מעשירים. כמובן שלא צריך להשתמש ב"הופ" כבייביסיטר לאורך שעות. והכי מומלץ: לצפות בערוץ ביחד עם הילדים, ולהשתמש בו כמקפצה לפעילות משותפת, כזו שמפעילה עוד איברים בגוף בנוסף לעיניים.

פיתוח כישורים חברתיים

"הופ" (77 ב-HOT ו-42 ב-YES) מתעורר בחמש בבוקר והולך לישון בשמונה בערב. לוח המשדרים שלו כולל תוכניות במגוון סגנונות ונושאים, כך שכל ילד יוכל למצוא בו חבר/ים מעניינ/ים ומשמח/ים. לחובבי החיות מצפים ויפו הכלב המעופף, חבורת החצר וזובומפו; מי שזקוק לאקשן ימצא את מבוקשו במטאור ומשאיות המרוץ או בברק ומכוניות המרוץ; מי שפחות בעינייני האקשן יתחבר לתותית וליעלי נדמה לי; טינגה טינגה מציגה אגדות ציוריות מאפריקה, ומעריצי יצורים פרה-היסטוריים מוזמנים לרכבת הדינוזאורים ולהארי ודלי הדינוזאורים.

התוכניות, רובן ככולן, זוכות לייעוץ פדגוגי ופסיכולוגי, ואכן הן מעניקות לילדינו תובנות חשובות, במיוחד בתחום הכישורים החברתיים – מרכיב משמעותי בהתפתחות האישיות של בני ה-2-6. חשיבות שיתוף הפעולה היא מוטיב חוזר בסדרות רבות, ולצידה ניתן ללמוד גם שאם לא מצליחים בפעם הראשונה לא צריך להתייאש ולא להתרגז, למשל, או שמי שמפחד להיראות מגוחך מפסיד הנאות (עצה שגם לנו ההורים כדאי להפנים...).

בנוסף, מקבלים הזאטוטים מ"הופ" ידע בשלל תחומים: דורה מלמדת אנגלית, מספרי משימה מקנים מושגים בסיסיים במתמטיקה, אליק ובליק מעודדים סקרנות ("איך מכינים מיץ אשכוליות?"), ויפו מסתובב ברחבי העולם וחווה תרבויות שונות, וכך גם טוש ופרי, ואילו יוני ונוי יוצאים בעקבות תגליות מדעיות לאורך ההיסטוריה. חיבה לספרים ניתן לרכוש דרך סימסאלה גרים וסיפורים לנימי, סמי הכבאי וצוות לעניין ילמדו את הילדים ממה חייבים להיזהר, ותרגילי התעמלות המותאמים במיוחד לגיל הרך תמצאו ב"נווה עצלנות".

צחוקים ומתמטיקה - מספרי משימה:

ליהנות זה לא פחות חשוב מללמוד

כוכבי תוכניות המקור של "הופ" הם כאלה שרוב הקריירה שלהם מתנהלת בעולם הילדים: אסף אשתר (בדמות נחשון כל-יכול המשתעשע במילים ומנסה להנחיל לדור הבא את אהבת השפה העברית), יובל המבולבל, מיכל צפיר – ולצידם, בין השאר, גם דפנה ודודידו הנצחיים ורחוב סומסום. ההורים שגדלו על רחוב סומסום של האייטיז ישמחו לגלות שרוב הדיירים אמנם התחלפו, אבל הנשמה שלו נותרה מלאת סבלנות, סובלנות וטוּב לב – שלמרבה הצער הולכים ונעלמים מחיינו. בנוסף, הגרסה הנוכחית כוללת את ישראל (פולי) פוליאקוב הנפלא, שכל דקת מסך שלו היא חוויה קסומסומה לילדים ומכמירת-לב למבוגרים. במועדון של יובל אולי אין ערך מוסף, אבל הוא כיפי לאללה, וליהנות זה לא פחות חשוב מללמוד. סוד הקסם של המבולבל הוא היכולת שלו להשתטות בלי להיראות מאולץ ומגוחך, ובעיקר להרעיף על הילדים – אלה שמתארחים אצלו במועדון ואלה שצופים בו בבית – המון חום, אהבה וקלילות משעשעת. מיכל צפיר, לעומתו, לא תמיד מצליחה להתחבר באמת לילדים. השירים ב"סוד השירים של מיכל" עולצים ומקפיצים ("שרה שרה שיר שמח", לדוגמה, או "אני עושה לי מנגינות"), האריזה צבעונית ומתוקה, הלהקה שמלווה את מיכל מורכבת מילדים מוכשרים להפליא – אבל בחלק מהמקרים ההגשה נראית מאולצת והחיוכים מלאכותיים, וילדים, יצורים רגישים במיוחד מטבעם, קולטים את ההתחנחנות הלא טבעית.

כמו רוב ערוצי הנישה, גם "הופ" גדוש בשידורים חוזרים – אבל מאחר שקהל היעד הוא צעיר מאוד לפעמים זה דווקא יתרון, המאפשר לזאטוטים לראות שוב (ושוב) את מה שהם כבר מכירים ולגלות כל פעם פרטים חדשים ורבדים נוספים. בין תוכנית לתוכנית אפשר ליהנות ממעברונים חמודים להפליא: שירים (ובהם קלאסיקות ילדות, להיטי דיג-דיג-דוג וביצועים מלבבים של ילדים), חשיפה זריזה לפרחי ארץ ישראל, הדגשת חשיבותם של הוויטמינים השונים להתפתחותנו, ועוד. בסופי שבוע תמצאו בערוץ תכנים העוסקים בהוויית השבת, ובחגים מתווספות ללוח המשדרים של "הופ" תוכניות מיוחדות – כך למשל בחנוכה האחרון התגייסו חני נחמיאס וניקי גולדשטיין להכיר לילדים את מנהגי החג ושיריו מלאי האור.

רוב התוכניות של "הופ" הן תוכניות אנימציה, בדרך-כלל בסיסית למדי, אם כי עושה רושם שהזאטוטים חיים איתה בשלום, ואולי אפילו מצליחים להתרכז יותר בתוכן בהיעדר עודף גירויים. כך או כך, סדרות כמו ויפו ובבר כבר מציגות הנפשה מתוחכמת יותר, ומן הסתם עם הזמן עוד ועוד תוכניות יישרו קו עם הרף הגבוה יותר. 

הסלוגן של "הופ" מבטיח לצופיו הצעירים "לגדול בידיים טובות". ואכן ניכר בערוץ כי מוקדשת תשומת-לב רבה להגנה על הילדים. לפעמים אולי אפילו קצת יותר מדי, ופה ושם חוטא "הופ" באובר-דידקטיות או סתם התחנחנות, אבל בסך הכל נדמה שהערוץ מצליח למצוא את האיזון הנכון בין שמירה על הנפשות הרכות לבין חשיפתן לעולם שיש בו גם רוע וסכנות לצד היופי והכיף – תהליך שהוא חלק בלתי נפרד מהתפתחות הילד.

רחוב סומסום גרסת שנות האלפיים:

תוכניות מומלצות:

»  ויפו – סדרה ישראלית מקורית רבת רבדים: גם טיולים מסביב לעולם, גם עלילות יצירתיות ומקוריות, גם קריצות תרבותיות (למשל לקינג קונג, לביטלס ולהיצ'קוק) – וכמובן: כלב, חתולה וחסידה מתוקים להפליא.

» מספרי משימה – ספרוֹת גיבורות, סלפסטיק הזוי ומצחיק, רשעים יצירתיים ("משנה צורות", לדוגמה) ומאבק בין טוב לרע באמצעות "משחק מוחות" – ופתאום מתמטיקה נראית כיפית!

» יוני ונוי – שני ילדים סקרנים, שבעזרת סבם וספירלת הזמן שלו, מגלים את הקשר בין הטבע לבין המצאות חשובות בתולדות המין האנושי. מה הקשר בין צפרדע לצמיג? מי המציא את השירותים הנשטפים? איך נוצר מעיל הגשם? כל התשובות אצל יוני ונוי.

» זובומפו – מה קורה כשמערבבים צמד חוקרים מאובזרים באינפנטיליות חיננית, בובת למור משכנעת, ילדים נלהבים, קטעי פלסטלינה וצילומים עם חיות אמיתיות באולפן? מקבלים תוכנית אקסטטית-משהו שמלמדת את כולנו על אורחות חייהם של בעלי חיים שונים ומשונים, מהברווז ועד חתול הסרוול.

» בבר – הפיל החכם, שכבר כבש את לבבות הילדים לפני 20 שנה, חוזר – והפעם עם נכדו השובב באדו, לסדרה מלאת הרפתקאות, תעלולים, חביבות ובעיקר חברוּת.

ערוץ הופ במדד עכבר העיר אונליין:

יצירתיות: 8ערך לימודי: 8עברית: 9אתגר לילדים: 8הומור: 7מיועד לגילאים: 2-7

כרטיסים להופעות והצגות

להזמנת כרטיסים >>