הכלב של המדינה: ששטוס, גרסת הכלבים

בלי סלבים ובלי הרבה רעש וצלצולים, התוכנית החדשה של ערוץ הילדים מבטיחה לבחור את הכלב הטוב ביותר במדינה, ובינתיים נותנת חוויה חיובית ונעימה

לכבוד סוף החופשה והתחדשות לוח השידורים מעלה ערוץ הילדים הפקת מקור חדשה - שעשועון מיוחד בו יזכה כלב! ולא סתם כלב, כי אם הכלב ב-הא הידיעה. "הכלב של המדינה", כשמה כן היא, היא תחרות שבמהלכה יציגו הכלבים והכלבות יכולות ביצועיות שונות (ומשונות), ויתחרו ביניהם. הכלב הזוכה יוכתר בתואר המבוקש ויביא הרבה כבוד לעצמו ולבעליו.» ערוץ הילדים: תשובה מאוזנת לילדים» תכניות טלוויזיה לילדים - כל הכתבותאם מסלקים הצידה תחושת אי נוחות קלה שמתלווה לעניין האילוף (אותה מחשבה שמערערת קלות על הרעיון שהאדם נעלה מן הכלב ולכן יכול לנהל אותו), ושייתכן בהחלט שנובעת מדעות קדומות, ומתבוננים על התוכנית בעיניים פקוחות, מגלים שעיקר הערך המוסף שלה הוא חשיפה חשובה ומשמחת במיוחד של יחסי בעלי חיים ובני אדם, בעיקר כשבני האדם הם ילדים. במדינה שבה אנו שומעים פעמים רבות מדי על התעללות קיצונית במיוחד בבעלי חיים, ושבה נאלצה עמותת "תנו לחיות לחיות" ממש לאחרונה לבטל את שירותי מוקד החילוץ וההצלה שלה לבעלי חיים מפאת חוסר תקציב וסירוב המדינה לסייע, המסר שעובר אל הצופים הצעירים בדבר אהבה לבעלי חיים והאפשרות ליצור עימם יחסי גומלין מלהיבים חשוב יותר מכל.

לא תמיד זה מצליח. אודישן לדוגמה ב"הכלב של המדינה":

מאלפים מקצועיים במקום שופטים מפורסמים

ונחזור לתוכנית - בשלב הראשון התקיימו האודישנים שבהם נצפה בתוכניות הראשונות. במטרה לאייש את הנבחרת, שתמנה 16 כלבים, זומנו ילדים רבים, על כלביהם והוריהם, אל זירה מיוחדת בה נפגשו עם ארבעת המנטורים של התוכנית: דודיק מזור, אורן עדיקא, ריקי מזרחי וערן הסינג. כדי להיכנס לנבחרת צריך הכלב הנבחן לזכות בהצבעתם של שלושה מנטורים לפחות. דבר המעניק לו קולר כחול וזכות השתתפות בעונה הראשונה. את 16 כלבי הנבחרת ילוו המנטורים אל הגמר, תוך שהם מדריכים את בעליהם כיצד לעשות מה בכדי שכלבם יהיה ממושמע יותר ושסיכוייו לזכות יגדלו. רק שבמקרה של התחרות "הכלב של המדינה" ארבעת המנטורים אינם סלבס, כפי שהורגלנו לצפות, והם לא ילמדו את הכלבים את תורת המינגלינג וקבלת ההטבות, אלא מדובר בארבע דמויות בולטות ומקצועניות מעולם האילוף והטיפול בכלבים. למעשה כל הארבעה נושאים בתארים שיפתיעו אתכם, כי בהחלט ייתכן שלא ידעתם שמקצועות שכאלו בכלל קיימים - דודיק מזור הוא מנכ"ל "דוג סקול" המרכז לכלבנות מתקדמת. אורן עדיקא מומחה להתנהגות כלבים ומרצה לכלבנות באוניברסיטת בר-אילן. ערן הסינג הוא מייסד ומנהל "מדברים עם כלבים", המרכז הישראלי ליחסי אדם וכלב. גם ריקי מזרחי קשורה למרכז הזה והיא מתמחה בחינוך וטיפול התנהגותי בכלבים ומנהלת תחום האילוף למשפחות ב"מדברים עם כלבים". הפעילות במרכז, לפי הסבריו של ערן, מושתתת על אמונה שלכלב יש יכולות רפואיות ושהכלב הוא בעצם מטפל. מזרחי מוסיפה ומסבירה ש"באילוף משפחתי חשוב לשים את הילד במרכז. אני מחפשת בתוכנית את הילדים שתהיה להם היכולת להתנהל מול הכלב בחיוך ובאהבה".

הולכים על הקו המקצועי. הכלב של המדינה (צילום: רועי ברקוביץ')

יש גם ילדים בתחרות

ובאמת, למרות שנושא התוכנית הוא כלבים, אין ספק שעוד הרבה לפני ההכתרה של סוף העונה, מי שיתנו את הטון בתוכנית הם בעיקר הילדים. כי בעצם התוכנית מתמקדת בהם. זה נכון, הכלבים מקסימים ומרתקים ושונים, ומסקרן מאוד לראות מה כל אחד מהם יודע לעשות ועד כמה הוא צייתן, חינני או עצל. אבל לאחר צפייה בתוכנית הראשונה נדמה שהרבה יותר מעניין לגלות מי הילד-הבעלים שניצב מאחורי הרצועה, שמעניק את הפקודות, מוסך את הסמכותיות שלו על החבר ההולך על ארבע של המשפחה, וגורם לזה להתנהג לפי דברו. מערכת היחסים של הכלב והילד היא הדומיננטית בתוכנית, ולצורך העניין נבחרו לעונה ואף לאודישנים לא רק כלבים מלהיבים במיוחד אלא גם ילדים שלא מותירים את הצופים אדישים.

מערכת יחסים מיוחדת. אודישן לדוגמה ב"הכלב של המדינה":

גורת לברדור מיוחסת או אלוף הקפיצות הישראלי

בתוכנית הראשונה - לאחר שעודד פז, המנחה המקסים ניסה להכניס את כלבו טוביה הקוקר ספנייל לנבחרת בחוסר הצלחה - נפגשנו עם ג'מה, הכלבה הכנענית שהגיעה עם אלה בת ה-13. אלה הכובשת והרצינית היא עוזרת וטרינר כבר מכיתה ד'. היא מספרת שידעה מגיל צעיר שתהיה וטרינרית כשתגדל. אלה מציגה את יכולותיה של ג'מה, שאינה בבעלותה של אלה אבל זוכה להגדרתה "אחות חורגת", והמנטורים, על אף הסתייגות בשל מעט חוסר שמחת חיים, מעניקים לג'מה את הקולר הכחול הראשון והצטרפות לנבחרת. אחריהן מגיעה לבנדר, גורת לברדור חומה ומיוחסת (דודתה היא לפי הנאמר כלבתו של פוטין נשיא רוסיה). בלבנדר מטפל אופק, המקורב לנושא הכלבים מבית. אביו, כך סיפר אופק למנטורים, הוא קצין כלבנים ראשי במשטרה, ואופק רוצה להיות כמו אבא. כשהיה צעיר יותר היה "הליצן של הכיתה", אבל מרגע שסימן לעצמו את המטרה ללכת בדרכי אביו הפך לילד משקיען שכיום מתגאה בתעודה שהממוצע שלה הוא 80 ומעלה. למרות שלבנדר הגורה עדיין צעירה ולא ממש משתפת פעולה זוכים אופק וכלבתו בכרטיס לנבחרת, אולי בשל הייחוס של לבנדר (או של אופק) או פשוט בגלל שגם אופק הילד מרשים ביותר בסמכותו ונחישותו. שני היא עוד ילדה שמגיעה אל האודישנים. הכלב שהביאה שני, מסתבר, אינו שלה. גלידה הוא כלב ששני הכירה בכלבייה, שם היא מתנדבת על בסיס קבוע. בכלבייה שני עוסקת ברחצת הכלבים, בצחצוח השיניים שלהם ובעיקר בהענקת הרבה אהבה לכלבים הרבים שלא מוצאים בית, מצב שגורם לחלקם להיות מאוד עצובים. שני מספרת למנטורים שהיא הביאה את גלידה בכוונה לתוכנית כדי להציג בפני קהל הצופים שגם כלב שאומץ מכלבייה יכול להיות כלב מסור, ממושמע ומשמח במיוחד. גלידה, שהוא אלוף קפיצה לרוחק בישראל, מפגין ביצועים מהממים כשהוא מנתר מעל ארבעת המנטורים שיושבים על כסאות, ואז מצליח גם לעבור בקפיצה שישיית יושבים, עת הסבא של שני ואמה מצטרפים אל המשוכה האנושית. הוא זוכה בקולר הכחול, ובצדק.

מנחה עם קסם רב. עודד פז בתחרות הכלב של המדינה (צילום: רועי ברקוביץ')וזהו. יש לנו שלושה כלבי נבחרת ראשונים, ואפשר בהחלט לומר שנותר טעם של עוד וציפייה לגלות מי יהיו הכלבים הנוספים שיחברו לנבחרת בתוכניות הבאות, ומה יתבקשו כלבי הנבחרת לעשות וללמוד במהלך העונה. על הפקת "הכלב של המדינה" אמונה חברת "גיל הפקות" החתומה גם על הפקות טלוויזיה אולטרה-פופולאריות כמו מאסטר שף, סופר נני ורוקדים עם כוכבים, כך שמאחורי התוכנית פועל צוות מיומן שיודע ליצור להיטי טלוויזיה. עכשיו השאלה היא רק איזה כלב יגנוב את ההצגה. ובינתיים, עד שנגלה את התשובה, אתם יכולים לגשת לאחת העמותות למען בעלי החיים ולאמץ לכם כלב או חתול. כי הריאליטי האמיתי עם בעלי החיים הוא בעצם חיים משותפים איתם בבית וצירופם אל המשפחה.

הכלב של המדינה, ימים ראשון ושלישי בשעה 15:00, ערוץ הילדים

כרטיסים להופעות והצגות

להזמנת כרטיסים >>