פיניאס ופרב: עוד להיט ענק מבית "דיסני"

הסדרה המשעשעת נוגעת כמעט בכל נושא שרלוונטי לילדים ולהתמודדויות היומיומיות הכרוכות בגידולם באופן הכי כיפי שאפשר. גם ההורים יתמכרו

כמה ימי חופשה סיימנו זה עתה? משהו כמו 60. אז לאמריקאים יש כמעט פי שניים, או כמו שמסופר בשיר הפתיחה של סדרת הטלוויזיה "פיניאס ופרב": "104 ימים יש בכל חופשת קיץ ואין שום בית ספר, אבל בעיה שחוזרת בכל דור ודור היא איך מבלים בה בכלל?" התשובה היא – "פיניאס ופרב". זאת אומרת, את חופשת הקיץ האחרונה בישראל אפשר היה לבלות תוך צפייה אינסופית וממכרת במיוחד בסדרת האנימציה המושלמת הזו של "דיסני", המתארת איך פיניאס פלין, ילדון קטנטון מדנוויל, ואחיו החורג הבריטי, פרב פלטשר, מתמודדים באופן מעורר השראה עם שממון חופשת הקיץ.

תכניות טלוויזיה לילדים - כל הכתבות

שמחת חיים פשוטה

איך? התשובה היא – באמצעות דמיון עשיר, יצירתיות נטולת מעצורים או גבולות, והמצאה אחת מדי יום. "אני יודע מה נעשה היום פרב", מכריז פיניאס בכל פתיחת פרק, והתוצאה, שלרוב מקשטת את חצרה האחורית של משפחת פלין-פלטשר ומתפוגגת עד תום הפרק: רכבת הרים עצומה ומטורפת, מיני גולף מתוחכם ומשגע, אתר גלישה מושלג וקיצי, חוף ים טרופי, ועוד עשרות המצאות מדליקות ומשוגעות שמספקות התלהבות מסוקרנת לצופים הקטנים מהבית (בגילאי 4-8 לערך), ותתפלאו אבל גם להוריהם.

אחד הדברים המרשימים ביותר ב"פיניאס ופרב" הוא שיוצריה, דן פוונמיר וג'ף "סוומפי" מארש, הצליחו ליצוק אל תוך מעטפת הקונספט המלבבת של הסדרה פשוט כל נושא שרלוונטי לילדים ולהתמודדויות היומיומיות הכרוכות בגידולם. אל כל זה נוספים גם איורים נהדרים, המון הומור, מוזיקה, עלילות מורכבות הדורשות התעמקות (כאלו שמצריכות חשיבה וחקירה ושלכן אפשר ואפילו רצוי לראות פעם ועוד פעם ועוד פעם, כמו שילדים קטנים אוהבים), וכן הרבה שמחת חיים פשוטה.

  איורים נהדרים, הומור, מוזיקה טובה ועלילות מורכבות. מתוך הסדרה "פיניאס ופרב"

הסדרה, הזורמת בטבעיות רבה עם הווייתם של דברים, מצליחה למשל להציג משפחה מעורבת שבה אחד הבנים (פרב) הוא בנו של האב בלבד, מבלי שהדבר ייגרר לכדי מלודרמה. זה פשוט ככה וזהו. פרב ופיניאס הם אחים חורגים קרובים מאין כמוהם, שניהם סוג של חנונים חינניים, שמשלימים זה את זה בידע וביכולת ההמצאה. פיניאס הוא הדברן ופרב השתקן. פיניאס הוגה הרעיונות והמח היצירתי, ואילו פרב הביצועיסט המושלם. גם עם המלכוד הגלום בסדרה – הסכנה שהצופים המעריצים ינסו לחקות את מושאי אהבתם ואת מה שראו על המסך – התמודדו יוצרי הסדרה בחוכמה רבה: ההמצאות של פיניאס ופרב, שהשניים הוזים-הוגים ומוציאים אל הפועל בקלות בלתי נתפשת, כל כך משוגעות ועצומות וגדולות מהחיים שברור מאליו שהן אינן ניתנות ליישום בבית. יתרון נוסף, פשוט ומרגיע שמספקת התוכנית עבורנו ההורים, שעוד זוכרים ילדים שניסו לעוף כמו סופרמן מהגג וסופם היה רע לא פחות מסופו של כריסטופר ריב.

בלי להפחיד את הקטנים

כידוע לכל אין בנמצא כמעט אגדות, סדרות טלוויזיה או סרטי ילדים שבהם לא מתקיימת המלחמה המיתולוגית של הטוב ברע, או הטובים ברעים. ב"פיניאס ופרב" נמצא הפתרון האולטימטיבי כדי לקיים את אותו מתח חיוני בין רע לטוב מבלי להפחיד את הקטנים, והוא כל כך נהדר שממש מתחשק לחבק את יוצרי הסדרה הנבונים: ד"ר היינץ דופנשמירץ, זהו שמו של הרשע של הסדרה. הוא סוגד לרשע ואף מודה בכך, ועסוק כל העת במאמצי-על לייצר מכונות מגוחכות שיגרמו נזקים קשים לסביבה. העניין הוא שלדופנשמירץ יש אויב מיתולוגי, כך שקודם כל הוא בכלל לא נאבק מול גיבורי הסדרה הרשמיים. כבר הקלה. האויב המיתולוגי הוא פלטיפוס, או כפי שהוא מכונה בעברית 'ברווזן'. מין יונק ייחודי בעל מקור, שהוא במקרה גם חיית המחמד של משפחת פלין-פלטשר. כשהוא במשימה נעמד הפלטיפוס השתקן על רגליו, חובש כובע המפרי בוגרט והופך לסוכן פ', המופעל על-ידי ארגון ביון מיוחד כדי לסכל את מזימותיו המרושעות של דופנשמירץ. בכל פרק נעלם פרי למשימותיו, אקט המלווה בשאלה הקבועה: "איפה פרי?", ואז, כשהכול מסתיים, שב הפלטיפוס לשגרת חייו לקול ההצהרה: "הא, הנה אתה פרי!", שמשמיעה אחת הדמויות. הנה לכם מתח, אקשן, ומלחמת טוב ורע בלי כל הפחד שנלווה לה ברוב התכנים שילדינו מכירים וצורכים. איזה יופי.

  מתח חיוני. מתוך הסדרה "פיניאס ופרב"

קו עלילה נוסף החוזר על עצמו מדי פרק ומתמודד עם אחת הבעיות המטרידות ביותר בגידול ילדים הוא היחסים בין האחים הקטנים לאחותם בת העשרה קנדיס. הוריהם של פיניאס ופרב הם מזן ההורים שבטוחים שאפשר להשאיר את הקטנים בהשגחת אחותם הגדולה ולהתפנות לעיסוקיהם. קנדיס המתבגרת, שטרודה עד מעל לראשה באהבה ראשונה, בחברויות ובמעמדה בחברה, לא מצליחה להישאר אדישה לנוכח המצאותיהם המדהימות של אחיה היצירתיים, שלתפישתה מצריכות "כיסוח" מצד אימם, והיא נחושה להביא את האם לתפוס את הממציאים הצעירים "על חם". הבנים לא מתרגשים מהמרדף האינסופי של קנדיס ולא רואים בו עילה לריבים. הם פשוט חיים איתה בכיף. זה כנראה גם די קל כי למרות הנחישות האובססיבית קנדיס לא מצליחה בהלשנה שלה לעולם. תמיד ברגע האחרון, כבדרך נס אבל עם הסבר מרתק, נעלמת ההמצאה התורנית כלא הייתה בדיוק כשאימא חוזרת הביתה. מחמם לב לראות את דמותה המורכבת של קנדיס, שמצד אחד רוצה כבר להיות המבוגר האחראי ומצד שני מתמסרת בלי יכולת שליטה לכמיהתה "להראות לבנים מה זה". פוונמיר ומארש יצרו את קנדיס, למרות היותה מלשנית, כדמות כל כך אנושית ומקסימה שהיא מתמודדת בנקל על התואר חביבת הצופים.

גם יתר מערכות היחסים והחברויות המוצגות בסדרה זורמות בנינוחות של מובן מאליו, למרות שכמו במציאות גם בין החבר'ה של פיניאס ופרב פורצים לפעמים חיכוכים ואי הסכמות (אם כי יש להודות שפיניאס הוא תמיד בעל המלה האחרונה והקובעת). על אף שיש ביניהם חלשים וחזקים, חכמים יותר או פחות, מקובלים וחנונים, מנהלים החברים יחסים נעימים וממלאי השראה. מעבר לכך, למקבץ החברים האקלקטי והמשמח (ילדים שמוצאם מהודו, מקסיקו, סין, אנגליה עוד, המקיימים חבורה מגובשת ופעילה) יש לבטח השפעה על צופי התוכנית, שיכולים בהחלט להתרשם שכל ילד יכול בסופו של דבר להסתדר בחיים ולמצוא לו את הקבוצה שבה יחוש בנוח.

פרסים על כתיבה יוצאת דופן

בנוסף לכל יתרונותיה הסדרה גם משופעת במוזיקה וניכר בה שיוצריה אוהבים מאוד כל מה שקשור בלחנים, מלים, שירה ומקצבים. סגנונות מוזיקליים רבים זוכים למחווה בסדרה, שבה מככב לפחות שיר אחד מדי פרק. במהלך העונות שכבר הוקרנו בישראל עוסקים למשל בלהקת בנות נעורים בשם "הבטי'ס", הנערצת על קנדיס וחברותיה, בניסיון קאמבק של לינדה פלטשר-פלין, הלא היא אם המשפחה שהייתה בעברה זמרת מפורסמת, בגיוס חברי להקה מתבגרים למופע איחוד לכבוד יום הנישואין של ההורים, ועוד ועוד. בעונה החדשה של הסדרה, שעלתה לאוויר בארץ ממש בסוף השבוע הקודם, עם תחילת שנת הלימודים, משתלב גם פרק מיוחד ושמו: "רכבת הרים" – המחזמר. זה פרק אחד ארוך בן 45 דקות בו מחליטים פיניאס ופרב לבנות שוב רכבת הרים בחצר, אך הפעם בתור מחזמר. זהו פרק רווי שירים שמייצג את אהבתם הגדולה של יוצרי הסדרה למוזיקה. אגב, המוזיקה מהסדרה בהחלט קליטה וכייפית, והעיבוד העברי לא פוגם בה כהוא זה. בכלל, התרגום של התסריט לעברית מצוין, כמו גם הדיבוב המבוצע בצורה משכנעת וכובשת.

צעיר, קליל וכיפי. פיניאס ופרב

"פיניאס ופרב" מסתמנת בארצנו כבר מזה כמה חודשים כעוד להיט ענק מבית "דיסני". ילדי ישראל משוגעים על כוכבי הסדרה בדיוק כמו ילדים אחרים בעולם וחלוקים בדעתם בנוגע לשאלה – את מי אתה אוהב יותר? מעריצי קנדיס, פרי הפלטיפוס, ד"ר דופנשמירץ, פרב, ג'רמי, פיניאס, בלג'יט, ביופורד, איזבלה ויתר הדמויות כבר נצפים מדי פעם עם חולצות טריקו מודפסות, שתמונות גיבוריהם מתנוססות עליהן. הבקשה לזכות בבובה של פרי – בדמות הסוכן פ' הנועז, או קנדיס האחות המכסחת אולי כבר נחתה גם אצלכם בבית, ואם עדיין לא – חכו חכו! חפצי מרצ'נדייזינג של "פיניאס ופרב" עדיין לא מציפים את מדפי חנויות הפופ והצעצועים בישראל, אבל זה רק עניין של זמן עד שהדבר יקרה, ובגדול.

במסגרת ההתלהבות הכללית יצא לחנויות לאחרונה גם ספר בהוצאת ידיעות אחרונות המתבסס על הסדרה. הספר מיועד לילדים שיודעים כבר לקרוא בלי בעיות (ניסיתם פעם להקריא קומיקס?), אבל הקטנים יותר בהחלט ייהנו לדפדף בתמונות ולהיזכר בפרקים שהם מכירים על בוריים.

בינתיים אפשר "לנחם" את הילדים עם שלל משחקי מחשב בהם מככבים פיניאס ופרב, אותם ניתן למצוא באתר דיסני בעברית או בדיסני העולמי. בארה"ב מככבים פיניאס ופרב גם בסרט טלוויזיה משלהם: "Phineas and Ferb The Movie: Across the 2nd Dimension", וסרט נוסף עליו עובדים בימים אלו מיועד לצאת לאקרנים ב-2013. הסדרה, שזכתה לביקורת חיוביות רבות בעיתונות האמריקאית, הייתה מועמדת לפרסים רבים ואף גרפה למשל פרס על 'כתיבה יוצאת דופן באיכותה לאנימציה' בתחרות האמי היוקרתית של 2010. כחלק מההצלחה נולדה לסדרה גם סדרת בת בשם "פיניאס ופרב מארחים", בה מקיימים שני הגיבורים הצעירים ראיונות עם סלבס. עד כה התארחו בתוכנית, מספר דמויות מוכרות ואהודות, ביניהן: ג'ק בלאק ודיוויד בקהאם. אז לסיכום אפשר בהחלט לבשר על היסטריית הערצה מתפתחת, רק שהפעם, לשם שינוי, מדובר בהתלהבות מוצדקת לחלוטין.

התוכנית "פיניאס ופרב" משודרת בערוץ דיסני (ב-YES וב-HOT). לאחרונה עלה לאוויר (בתשלום וב-YES בלבד בינתיים) ערוץ נוסף מבית דיסני המיועד לקטנטנים, דיסני ג'וניור שמו. בין השאר מוקרנות ערוץ התוכניות הבאות: המועדון של מיקי, נדב ידי זהב, סוכן מיוחד אוסו, ג'ייק והפיראטים, צומת ג'ונגל, פו הדב ואחרות. המחזמר ישודר ביום ראשון 11.9 ב-15:15. העונה החדשה משודרת בימי חמישי ב-15:15.

לאתר פיניאס ופרב של ערוץ דיסני: http://www.disney.co.il/phineas-and-ferb/index.jsp

כרטיסים להופעות והצגות

להזמנת כרטיסים >>