תכירו: כוכבת הריאליטי הכי מושמצת בארה"ב

היא נמוכה, רעשנית, נטולת כישרונות ושיזוף היתר שלה מטריד אפילו את נשיא ארצות הברית. ובכל זאת מיליוני צופים מרותקים בכל שבוע לדמותה של סנוקי, כוכבת תוכנית הריאליטי "חוף ג'רזי", גם אם הם מתקשים להסביר מדוע

טיפשה, פרה, לוזרית, זונה, אידיוטית, מטומטמת, זבל, פינגווין, שרץ, דבילית, גמדה, פריקית, אומפה-לומפה, אפס. כך נשמע יום רגיל במטבחו של אנדי פוליצי - כבאי מתנדב, מנהל חברה לחילוץ מכוניות ואביה של ניקול פוליצי, הכוכבת היבבנית של "חוף ג'רזי", סנוקי, הידועה בקומתה הנמוכה, 145 סנטימטרים.

הוא לא נעלב. אחרי עונה של תוכנית הריאליטי המצליחה על חבורה של איטלקים-אמריקאים החולקים בית על החוף, אנדי רגיל לדברים האיומים שאומרים על ילדתו הקטנה, ואם יתעורר הצורך, מתחת לחולצת הטי שעליה כתוב "Papa Snooks" ("אבא סנוקס") נראה שהוא מצויד בשרירים המתאימים לגבור על המלעיזים.

הוא מקדם אותי בברכה בביתו, חווה באמצע אזור של שטחי מרעה ומדשאות במרלבורו שבניו יורק, אזור שנהר מפריד בינו לבין פוקיפסי, בינות לפרדסים ומזנונים שלצד הכביש המהיר. בחצר האחורית יש בריכת שחייה מלאה צעצועי מים ומוקפת גדר עץ. מבפנים, ביתו מעיד כי גר בו איש שאוהב את הפינוקים שלו בהישג יד. הוא גרוש זה עשר שנים.

אבל הוא צריך להיות כן, הוא אומר, ומשלב את זרועותיו על שולחן המטבח: הוא לא מבין מה הציבור מוצא בבת שלו. "כשאנחנו הולכים להופעות שלהם, אני אוהב לעמוד בקהל", הוא אומר. "היא עומדת על הבמה, מריעה וצורחת, ואני שואל את אחד האנשים שם, ‘מה מושך אותך לבת שלי? דבר בגלוי'. כי קשה לי להבין מה זה. היא לא יודעת לשיר, היא לא יודעת לרקוד. אני לא רוצה להגיד שאין לה כישרונות...". אבל נדמה שהוא דווקא מפקפק בזה. אחר כך הוא מושך בכתפיו. "כולם אומרים שהם מתחברים אליה. אני חושב שניקול היא פשוט אדם שקל לחבב".

ציוץ מג'ון מקיין

נדמה שלכל אדם יש דעה מגובשת על "חוף ג'רזי", שעונתה השנייה נפתחה בשבוע שעבר בארצות הברית בפרק שבו סנוקי משתכרת, מקיאה ומתעלפת (עונתה הראשונה של הסדרה משודרת כעת בישראל בערוץ אם-טי-וי בימי חמישי ב-21:00). האובססיה של משתתפיה לשיזוף ולחדר הכושר הניבה פרודיות ביוטיוב, ואפילו נשיא ארצות הברית ברק אובמה הביע את דעתו על השיזוף הכהה באופן מדאיג של סנוקי, בקשר למס המוצע על מיטות שיזוף. הסנאטור ג'ון מקיין שלח לה ציוץ בטוויטר ("אני ממליץ על שימוש בקרם הגנה!").

                            סנוקי. מזכירה לפת שנוטה על צדה

האקשן מתרחש בסיסייד הייטס, ולפחות בחלק מהעונה החדשה, בסאות ביץ'. מאחר שאפיוני האישיות של כל אחד מהמשתתפים בתוכנית משורטטים בקווים גסים (כדי להקל על כולנו ללעוג להם), אנחנו מקבלים כנתון שלבני הבית אין מטרה אחרת מלבד לחגוג ולהתחמק מ"רימון" בג'קוזי (המונח שטבעו הבחורים לבחורה מכוערת). ברור שהסדרה משתמשת בנוסחת המעבדה הכימית ששימשה תוכניות מציאות אחרות: מכניסים למבחנה טמפרמנטים רעועים וילדותיים ומקבלים פיצוצים מהנים.

אף שקטעים מסוג זה ריתקו 4.8 מיליוני צופים ל"חוף ג'רזי" בסוף העונה הראשונה - כמעט פי שלושה ממספר הצופים בשידור הבכורה בדצמבר - הדבר שמעורר את חמתם של רוב המגיבים בבלוגים הוא שלתוכנית אין ערך חיובי כלשהו. "הרפתקאותיהם של האנשים הכי לא רלוונטיים בעולם", כתב מישהו לא מכבר בבלוג רכילותי. וגם צופים שטוענים שהם אוהבים את "חוף ג'רזי" מתקשים בדרך כלל להסביר מדוע.

צעצוע מכני משתולל

"כל מרכיב בתוכנית הזאת הוא בגודל על-טבעי - מהשיער המוגזם ועד צורת הדיבור המוגזמת שלהם", אומר רוברט ג'יי תומפסון, מרצה לטלוויזיה ולתרבות פופולרית באוניברסיטת סירקיוז. למען הסר ספק, הוא חסיד מושבע של התוכנית. "'חוף ג'רזי' מלוהקת נהדר, וכמובן, סנוקי היא הכוכבת שלה", הוא אומר. "וזה מתחיל מהשם שלה". והיא נמוכה, ומושכת את תשומת הלב כמו צעצוע מכני משתולל.

העובדה שסנוקי אינה בחורה נאה במובן המקובל - "צ'יוואוואה שריססו עליה צבע", אמר עליה מייק (המכונה "The Situation") כשפגש אותה לראשונה - קשורה מאוד לסיבות לכך שהיא שונה מחבריה. היא בעלת חזה גדול, גו קצר ורגליים קצרות; היא מזכירה לפת שנוטה על צדה. יש כמובן גם את השיזוף המוזר שלה, אבל המאפיין הבולט ביותר של סנוקי הוא תפיחת השיער בצורת חצי לחמנייה שעל ראשה.

משתתפי "חוף ג'רזי". האובססיה שלהם לשיזוף ולחדר הכושר הניבה שלל פרודיות ביוטיוב

התפיחה נעשתה לסימן ההיכר שלה, לצד שמה העליז, מאז ימי בית הספר התיכון במרלבורו, שם היתה מעודדת. סנוקי יודעת לעצב את הופעתה בצורה מגוחכת, אבל מזוהה עמה לחלוטין ומתיישבת יפה עם אישיותה חובבת תשומת הלב. היא לובשת שמלות קצרות וצמודות בעלות הדפס או עיטור מתכתי כלשהו, עגילי חישוק ענקיים מאמייל או בלוויית אבנים זוהרות ועקבים גבוהים ונוצצים.

צעירות רבות בנות 22 לובשות בגדים חושפניים, אבל אין להן גזרה כמו שלה וסביר להניח שהן אינן מטפחות תפיחה בשערן. כל זה עשוי להשתנות כשקו של מוצרי שיער על שמה ייצא לחנויות. כך או כך, להופעתה של סנוקי יש השפעה מעניינת. "אם תרצו לצייר קריקטורה שלה, מיד יידעו למי הכוונה", אומר כריס לין, סמנכ"ל הפיילוטים באם-טי-וי", "היא אייקון".

אבל לנסות לנהל שיחה עם סנוקי זה כמו לכרוע על ברכיים ולשחק עם ילד. צריך לרדת לרמה שלה, ולפעמים עולה המחשבה שצריך לשחד אותה בממתק כדי לשדל אותה לשתף פעולה. היא מגיבה באמת רק לצרכים והחשקים המיידיים שלה. היא אינה מרוכזת בעצמה, אבל היא רגילה להשתולל כדי לקבל מה שהיא רוצה, ורגילה שסולחים לה. "היא אוהבת לעמוד במרכז תשומת הלב", אומרת סטפני גריינר, חברת ילדות שלה, שמתגוררת במרלבורו. "ניקול תמיד היתה ילדה רעה בתיכון. היא היתה הבוסית של כולם".

בה בעת, היא אינה מפגינה רמות נורמליות של שליטה עצמית לאשה בגילה. אביה, בהתייחסו לתעלוליה ב"חוף ג'רזי", אומר, "היא לא עושה הצגות", וכאילו להוכיח את הנקודה הוא מתאר ביקור שערכה בתו במשרדו לא מכבר: "במקום לעמוד ליד הדלפק ולהגיד ‘אפשר לדבר עם אבא שלי?' היא נכנסת ומתחילה לצעוק, ‘אבא, אבא!' ואנשים מסתכלים עליה. זו לא הצגה. היא פשוט כזאת".

שלא במפתיע, סנוקי היא בת יחידה, שאומצה כשהיתה בת חצי שנה (היא נולדה בסנטיאגו שבצ'ילה). הוריה עושים בשבילה הכל - כביסה, בישולים - בדיוק כפי שעשו כשלמדה להיות סייעת לווטרינר והתגוררה בבית הוריה. היא ראתה מודעה בפייסבוק לתוכנית באם-טי-וי ובאה לבחינות. היום יש לה 300 אלף עוקבים בטוויטר, אבל אין לה מושג כמה כסף יש לה. "שום מושג", אומר אביה, המטפל בענייניה הכספיים ומנהל את הקשר עם המנהל האישי שלה. על פי דיווחים שהתפרסמו בעיתונות הכתובה, משתתפי התוכנית קיבלו 10,000 דולר לפרק, ועתידים לקבל 30,000 דולר לפרק בעונה השלישית.

כל זה עדיין לא מסביר את סוד קסמה המוזר של סנוקי. לדבריה, היא קראה רק שני ספרים בחייה, "דמדומים" ו"Dear John". במטבח בבית אביה שאלתי את סנוקי אם היא שואבת השראה משחקניות קולנוע. "קולנוע?" אמרה באטימות. "ממש אהבתי את בריטאני מרפי. כן. הערצתי אותה. היתה לה אישיות מטורפת, כמוני. עצוב שהיא מתה". "האישיות שלך מטורפת?" שאלתי. "כן, את לא חושבת?", אמרה בקול משתרך, משחקת בשערה. "אני משוגעת לגמרי. ולא אכפת לי". היא הסתכלה אל אביה. "את פשוט את", הוא אמר.

אפילו תומפסון, שמעריץ את התוכנית, אומר כי "אין ספק שלא הייתי רוצה להיתקע עם סנוקי במעלית. אנחנו אפילו לא יודעים להגדיר במה היא כל כך מצטיינת". הוא חושב שיש לה "חוסר אמנותיות מתוק", איכות לא מעובדת.

יש בסנוקי משהו שמזכיר את אליזבת טיילור - בלי שום קשר לפער הבלתי ניתן לגישור בין כישרון לבין יופי. בתצלומיה של טיילור משנות ה-60, שרבים מהם הופיעו לא מכבר במגזין "ואניטי פייר", נראית אשה נמוכה, שופעת חזה, בעלת תסרוקת גבוהה, תכשיטים גדולים, טעם זוועתי בבגדים ואדישות מוחלטת להשפעה הסוחפת של כל אלה גם יחד. זו ליז, כמובן. ובכל זאת... תראו בעצמכם.

בעזרת מנהליה, סנוקי מנסה לייצר מתדמיתה מוצרים שיישאו את שמה ואולי גם ספר, שהיא לא תקרא לעולם, וגם ברור שהיא תרצה תוכנית ריאליטי משלה. אבל כמו גז נדיר ולא יציב, סביר להניח שהיא לא תשרוד מעבר לרגע, שהכוח שלה לא יתרחב למדיום אחר, כמו למשל קולנוע. או במלותיו של תומפסון: "מי שייתן לה תסריט ייקח ממנה את הדבר היחיד שהיא טובה בו: להיות היא עצמה".

כרטיסים להופעות והצגות

להזמנת כרטיסים >>