קפיצת ראש

לאורך החופים בצ'ילה, בין איי הקיקלאדים ביוון, ואפילו בין פאבים במורד נהר התמזה. חופשות שחייה מאורגנות מסתמנות כאחד החידושים המרתקים של הקיץ

ההשוואה המתבקשת מעלה על הדעת הליכון בחדר כושר מול צעידה נמרצת בשביל הררי בלב נוף מרהיב. בהתחלה נדמה שכיף לשחות בבריכה. המים צוננים, ההתקדמות מהירה והשוחה רווה נחת. אחר כך, כשמגיעים בפעם ה-20 אל הקיר ונאלצים להסתובב, יש תחושה מסוימת של אסיר שצועד בתאו. הרצון להשתחרר מן הצינוק גורם לכך שאחד החידושים הכי מרתקים הקיץ הוא חופשות שחייה בים.

הרעיון פשוט ושובה לב: קבוצות מאורגנות קטנות יוצאות לשחייה משותפת ומודרכת, לא תחרותית, במרחבי הים הכחולים. במקום קירות וכלור מקבלים המשתתפים איים קטנים, מים עמוקים, מגע בלתי אמצעי עם דגים, דולפינים, גלים ומי מלח.

שאלת המרחק בעייתית יותר. באי רודוס עמדנו פעם בקצהו של מפרץ צר מדרום לעיר לינדוס וניסינו להעריך כמה זמן יידרש לנו כדי להגיע בשחייה למבצר העתיק בצדו השני של המפרץ. המרחק נראה קצר. המציאות, באורח פלא, היתה שונה. כמעט שעה וחצי שחינו עד שהגענו בשארית כוחותינו לצדו השני של המפרץ וקרסנו באפיסת כוחות על החוף.

המעבורת מיועדת לרכרוכיים

הסיסמה המאתגרת של אחת החברות שמציעה הקיץ חופשות שחייה בין איי יוון אומרת: "המעבורת מיועדת לרכרוכיים - בואו לשחות". בראד אנדרסון, ממנהלי SwimTrek שמקום מושבה בלונדון, מסביר שהחברה נוסדה לפני חמש שנים ובעונה הראשונה שחו בטיוליה 40 בני אדם. הקיץ ישתתפו בחופשות השחייה יותר מ-1,300 שחיינים ממדינות שונות, ביניהם כמה מישראל.

החברה מציעה חופשות שחייה מאורגנות ומודרכות לקבוצות קטנות בין איי הקיקלאדים ביוון, לאורך החוף הדלמטי בדרום קרואטיה, במלטה, באיים הקאריביים ואפילו שחייה בין פאבים במורד נהר התמזה.

בחירת היעדים מבוססת על כך שהמסלול יאפשר שחייה בת כמה שעות בין איים קרובים שמתאימה לשחיינים בעלי יכולת וכושר שונה. המרחק הממוצע ששוחים בכל יום הוא 4 ק"מ, אבל אנדרסון מדגיש שלא מוכרחים להשתתף בכל המשחים ושלא מדובר בתחרות. הקבוצה שוחה בקצב שמתאים למשתתפים. לכל אחת מן הקבוצות צמודה סירת ליווי.

משתתפי החופשה בקרואטיה שוחים בכל יום לאי אחר. מסלולי השחייה מזגזגים בין האיים הקטנים באזור הפארק הלאומי קורנאטי (Kornati) שבים האדריאטי. הציוד מועבר על ידי אנשי החברה והצוות המלווה. בהמשך שבוע החופשה שוחים המשתתפים מן המפלים בשמורת קרקה (Krka) במורד הנהר אל העיירה סקארדין. כל המבקרים בשמורה עושים את המרחק הזה במעבורת, בשיט שנמשך כשעה. משתתפי טיול השחייה מקדישים לכך כמעט יום שלם.

התוספת החדשה הקיץ היא שחייה בארכיפלג מאדאלנה (Maddalena) בסרדיניה. אנדרסון אומר שיתרונו הגדול של הטיול טמון במים הצלולים, שאין כמותם באזור הים התיכון.

טיול שחייה באיי הקיקלאבים ביוון. ליווי צמוד ואבטחת השוחים מפני סירות חולפות | תצלום: משה גלעד

אלה שאינם חוששים ממים קרים מוזמנים לחופשת שחייה בת חמישה ימים באיי סקילי (Scilly Isles), ליד הקצה הדרום-מערבי של אנגליה, מול חופי קורנוול. החופשה מזמנת מפגשים עם דולפינים וכלבי ים, מבטיח אנדרסון.

יעדי שחייה נוספים של "סווימטרק" הם אזור האגמים באנגליה, בפינלנד ובבוואריה. רוב המחירים נעים סביב 1,000 דולר לשבוע (כולל אירוח, לינה והדרכה, לא כולל טיסות לנקודת ההתחלה). פרטים באתר.

אין תחרות

לסלי תומאס מקליפורניה, מדריכת שחייה ומאמנת של שחיינים מקצועיים, הקימה לפני ארבע שנים את חברת Swim Art. כיום מציעה תומאס טיולי שחייה באזור מפרץ סן פרנסיסקו. היעדים הם גשר שער הזהב, כלא אלקטרז שניצב על אי בלב המפרץ מול העיר וטיולים בני יומיים לשחייה באגם טאהו, על גבול קליפורניה ונוואדה.

תומאס מדגישה שהטיולים אינם תחרותיים. הקבוצות קטנות, ולדבריה המטרה היא לאפשר למשתתפים להכיר אתר חדש אגב שחייה בקבוצה. "באים אלינו שחיינים מרחבי ארצות הברית וממקומות אחרים בעולם, שרוצים לראות את סן פרנסיסקו מנקודת מבט שונה - מן המים".

למשתתפים בטיולי השחייה יש רקע שונה והם בעלי יכולת מגוונת. לדברי תומאס, באחד המשחים השתתף שחיין שקצב השחייה שלו היה מהיר פי כמה משל המשתתפים האחרים. "כדי לשמור על קצב אחיד של הקבוצה", הסבירה, "ביקשנו ממנו להקיף את שאר השוחים במעגלים. כך התקדמנו יחד, כאשר השחיין המהיר שוחה לצדנו ובחלק מן הזמן בכיוון ההפוך משאר השחיינים בקבוצה. זה היה אמנם משעשע, אבל בסופו של דבר הגענו יחד". שחיין אחר, משתתף קבוע במשחים, מתמקד בעיקר בציוד הטכנולוגי שהוא נושא אתו: "הוא עוסק כל הזמן בצילום במצלמת וידיאו שתלויה על צווארו ובמציאת המיקום והמסלול המדויק של המשחה בעזרת מכשיר איכון לווייני (GPS) שהוא עונד על ידו. הצוות נאלץ להזכיר לו לפעמים שצריך גם לשחות כדי להגיע אל החוף".

דגש מיוחד שמה תומאס על נושא הבטיחות: "רק שחייה בקבוצה מאפשרת ליווי צמוד, אבטחת השוחים מפני סירות חולפות, והקניית ביטחון כך שאפשר ליהנות מן השחייה ללא כל הדאגות שמלוות פעילות כזאת". מידע על המשחים באתר.

חברה נוספת שמציעה סיורי שחייה היא Swim Vacation. היעד הוא איי הבתולה הבריטיים (ממזרח לפורטו-ריקו) בים הקאריבי. הסיורים נמשכים שבוע על יאכטה ששטה בין האיים ועולים 2,300 דולר לשבוע (www.swimvacation.com). אפשרות אקזוטית לא פחות מציעה חברת Ocean Ducks מקליפורניה - סיורי שחייה לאורך חופים בצ'ילה, בליז ומקסיקו (www.oceanducks.com).

שחיינים שרוצים להביא תועלת בחופשה מוזמנים לחופשת התנדבות: באופן מפתיע מתברר שהסיבה השכיחה ביותר למוות בקרב ילדים באי פיג'י שבאוקיינוס השקט היא טביעה. חברת Madventurer הבריטית מציעה חופשות בנות שבועיים שבהן המשתתפים מלמדים ילדי בית ספר יסודי בפיג'י את יסודות השחייה. המתנדבים מתגוררים בבית מיוחד שמאכלסים אנשי החברה בעיר לאוטוקה (Lautoka) בפיג'י, ועוסקים בכל יום בהדרכת קבוצות ילדים בבריכות השחייה המקומיות ובחוף הים (www.madventurer.com/page/fiji).

אחרי הרפתקה כזאת, השיבה אל הבריכה השכונתית, שבה 40 בריכות מייגעות מסמנת קילומטר אחד, עלולה לגרום דיכאון קל, אבל אפילו מול חופי ישראל יש כמה איים קטנים.

בכל זאת בריכה

בריכת צ'לסי פירס, ניו יורק

זו בריכה לא גדולה, שאורכה 25 מטרים ויש לה גג שקוף, אבל היתרון העצום שלה הוא החלונות הענקיים שצופים על נהר ההדסון. כך יכולים השוחים ליהנות מכל העולמות, לשחות בפנים ולהרגיש בחוץ. הכתובת: רחוב 22 וסט סייד הייוויי.

אתר: www.chelseapiers.com/sc/aquatics.cfm

בריכת ג'ורג' ואלרי, פאריס

בריכת ז'ורז' ואלרי ברובע ה-20 נבנתה בפאריס לכבוד המשחקים האולימפיים ב-1924. הבריכה שאורכה 50 מטרים, פתוחה במשך כל השנה עד 17:00. בימים שלישי וחמישי היא פתוחה עד 22:00. התקרה השקופה שמחפה עליה נפתחת בימים יפים. הכתובת: אווניו גאמבטה 148. תחנת מטרו: פורט דה לילה.

אתר: www.placesinfrance.com/stade_nautique_georges_vallerey.html

בריכת ברנאט פיקורנל, ברצלונה

גם זו בריכה אולימפית שנבנתה לכבוד המשחקים שהיו בברצלונה ב-1992. זהו מתחם גדול ושוקק חיים שבו כמה בריכות יפות ונוחות. בימים שני-שישי הבריכה פתוחה מ-7:00 עד חצות ובשבת-ראשון מ-7:30 עד 21:00. הכתובת: Avda de L'Estadi 30 במונטז'ואיק. אתר: www.picornell.cat

כרטיסים להופעות והצגות

להזמנת כרטיסים >>