חוזרים למקום הפשע

לאחר שתוכנית קודמת נדחתה בלחץ ציבורי, הוצגה תוכנית חדשה לשיפוץ היכל התרבות, הכוללת שינויים במבנה ובאולם. הפרטים אמנם לא נודעו במלואם, אבל זה לא נשמע מינורי ולא נשמע שימור

תוכנית חדשה לשיפוץ היכל התרבות, שמקדמות עיריית תל אביב וחברת היכל התרבות, שוב כוללת שינויים במבנה ובאולם הקונצרטים. זאת, אחרי שתוכנית שיפוצים קודמת נדחתה לפני כשנה על ידי ועדת ערר במשרד הפנים בעקבות מאבק ציבורי ממושך. היכל התרבות נכלל ברשימת השימור העירונית ובתוכנית השימור, על פי החלטת העירייה עצמה וועדות התכנון. ההיכל הוא גם אחת מ-60 איקונות אדריכליות ב"עיר הלבנה" של תל אביב, שהוכרזה על ידי אונסק"ו כאתר מורשת עולמית. שימור המבנים הללו בשלמותם הוא אחד מתנאי ההכרזה, ועמד גם לפני ועדת הערר בפסיקתה. ואולם, עיריית תל אביב ופרנסי היכל התרבות חוזרים למקום הפשע, והפרשה חוזרת.

בשבוע שעבר הוצגה התוכנית החדשה לראשונה לחוות דעת לפני חברים בפורום להצלת היכל התרבות. הפורום הוא הגוף שהוביל את המאבק נגד התוכנית הקודמת והגיש את הערר למשרד הפנים. החברים הורשו רק להציץ בתוכנית (ויש מי שרק קיבלו הסברים בעל פה) אך לא קיבלו אותה לידיהם. כפי שדווח, התוכנית "מינורית" יותר מקודמתה. צורת המניפה הייחודית - ששימורה עמד במרכז המאבק נגד התוכנית הקודמת - תישמר, אבל פניו של האולם ישתנו לבלי הכר. חלקו התחתון יוגבה, ההפרדה בינו לבין היציע תבוטל ותקרת הפירמידות וחיפויי העץ המקוריים יוחלפו.

הפרטים אמנם לא נודעו במלואם אבל אם אלה פני הדברים, זה לא נשמע מינורי ולא נשמע שימור. על התכנון הופקד שוב משרד האדריכלים קולקר-אפשטיין, שהיה אחראי גם לתוכנית הקודמת, וידיו לא רעדו. כאז כן עתה, העילה לתוכנית היא התאמתה של האקוסטיקה באולם לאופנת הצליל השלטת ה"מהדהדת". גם הפעם זה נשמע כמו ספין. היכל התרבות, שהאקוסטיקה שלו שירתה נאמנה דורות של מנויים ומוסיקאים, ומומחים העידו כי היא משביעת רצון, מדורג כיום בין 100 אולמות הקונצרטים הטובים בעולם. זהו לכל הדעות דירוג מספק ואף יותר מכך, ודי בו כדי להגן על ההיכל מאופנות חולפות באקוסטיקה ובארכיטקטורה.

קידומה של התוכנית החדשה נעשה בשיטה העתיקה של הרבי והעז: התוכנית המקורית היתה מנופחת והרסנית, עוררה התנגדות ונדחתה כחוק. עכשיו מוציאים את העז ומוכרים תוכנית "מינורית" בתקווה שהתרגיל יעבוד ויסלק גם את שרידי ההתנגדות, שממילא הותשה ממאבקים וספינים. צר להודות אבל כפי שזה נשמע, הצגת התוכנית לפני נציגים של הפורום מצטיירת כחלק מהתרגיל וכניסיון לסחוט שיתוף פעולה. עובדה היא שבכלל נוצרה איזו הסכמה או נכונות, כפי שהיה אפשר להבין, להיכנס למשא ומתן על תוכנית שאינה תוכנית שימור.

תצלום: דודו בכר

קשה להבין את פשר ההיטפלות להיכל התרבות, וכבר הועלו לא מעט תיאוריות קונספירציה. ההיכל הוא מבנייני הציבור המוצלחים והיפים ביותר בישראל, אם לא המוצלח והיפה והתרבותי ביותר (גם אם "תרבותי" אינה מלה תקינה פוליטית כיום). האדריכלות הישראלית העילגת בת זמננו רק יכולה לחלום עליו; על מה כבר יש לשמור אם לא על בניינים כאלה?

ההיכל, שתיכננו בשנות ה-50 האדריכל זאב רכטר ודב כרמי, הוא גם אחד ממבני הציבור היחידים ברשימת השימור העירונית, שברובה כוללת מבנים בבעלות פרטית. אבל ראו זה פלא, דווקא בבניין בבעלותה שאינו נכס נדל"ני מניב, עיריית תל אביב מתנערת מדרישות השימור שהיא כופה על בעלי בתים פרטים לשימור.

במשך עשרות שנים הוזנח היכל התרבות בצורה פושעת, אולי לא במקרה. פעם אחרי פעם עלו בסביבת העירייה והתזמורת הפילהרמונית הסתייגויות מדמותו וחזותו, שכנראה אינה עולה בקנה אחד עם הטעם הנובורישי הישראלי, ועם העיניים והאוזניים הגדולות מדי של פרנסי ההיכל. לפני זמן אפילו עלתה הצעה פנימית להרוס את המבנה ולהקים תחתיו משהו מפואר ונוצץ יותר.

אי אפשר שלא להתעכב לרגע על אתר הבנייה שלמרגלות ההיכל, שבו נבנים כיכר התזמורת, חניון תת-קרקעי ובניין תיאטרון הבימה המשופץ. נכון שאתרי בנייה הם חלק בלתי נפרד מהנוף העירוני ויש בהם איזה קסם אורבני. אבל במקרה הנוכחי, זהו סתם מטרד קולוסלי מכוער. העיקר שמדברים גבוהה-גבוהה על אקוסטיקה אחרת.

באפריל השנה אישרה מועצת עיריית תל אביב תקציב לבחינת היתכנותו של "שיפוץ" היכל התרבות. אמרו "שיפוץ" ולא "שימור", כי חרף כל ההצהרות מעולם לא היתה כוונה לשימור. כבניין ציבורי שערכו הוכר על ידי הציבור בחוק, היכל התרבות אינו הרכוש הפרטי של "בעליו" כיום. הם רק מופקדים עליו, ומחובתם לשמור עליו לדורות הבאים. לכן יש להסיר סופית מהפרק כל תוכנית "שיפוץ" ולקדם תחתיה תוכנית שימור ושיקום ההולמת את הצרכים, ובת קיימא. מצבו האומלל של ההיכל כיום אינו צריך להטעות: איכותו חיה ובועטת והוא עכשווי יותר מכל בניין בן זמננו בארץ.

דובר עיריית תל אביב מסר בתגובה: "מצבו של היכל התרבות מחייב בדיקת היתכנות רצינית לשיפוצו הפנימי. עם זאת, עדיין לא מקודמת שום תוכנית. בשלב זה הוגשה הצעה של אחד מאדריכלי האקוסטיקה הטובים בעולם, על פיה נשמר המבנה המקורי של האולם. ההצעה תוצג בקרוב ושיפוץ האולם לא יקודם ללא דיון ציבורי".

כרטיסים להופעות והצגות

להזמנת כרטיסים >>