יהלומים עם קריצה

בחנות התכשיטים המעוצבת "טאלינ'ס", שנפתחה בתל אביב, הדגש הוא על מעצבים ישראלים, בעיקר בוגרי שנקר. המחירים גבוהים אבל האווירה מחויכת

עץ אשל עשוי ברונזה מקדם את פני הנכנסים. מאחוריו ניצב קיר לבנים עתיקות, ומימינו, על הקיר, תלוי מתקן תצוגה מזכוכית ומתכת חלודה. בתוכו התכשיטים, מונחים על לבנים היוצאות מהקיר. בחלל החנות, על רצפת הבטון, פזורים שולחנות תצוגה מעץ מהגוני בעלי רגליים שמנות ומעוקלות, שמזריקות מעט הומור בחלל החמור סבר - וזה גם תפקידם של כדורי הביליארד המונחים בתצוגה לצד התכשיטים היקרים.

"טאלינ'ס", חנות תכשיטים ייחודית, נפתחה בשבוע שעבר ברח' בן יהודה 231 בתל אביב בידי משפחת עזר, הבעלים של חברת גולדפיין, יצרנית התכשיטים הוותיקה. בעלי החברה החליטו להציג בחנות מעצבים ישראלים בלבד, רובם בוגרי המחלקה לעיצוב תכשיטים של בית הספר הגבוה להנדסה ולעיצוב שנקר. החיבור לשנקר אינו מקרי. בעבר התקיים פרויקט משותף של המחלקה לעיצוב תכשיטים בשנקר וחברת גולדפיין - פרויקט שהנחתה דרורלי קראוס כרמיאלי, מעצבת תכשיטים, אמנית ומרצה בכירה בשנקר. קראוס גם השתתפה בעיצוב החנות החדשה לצד מעצבת הפנים גליה לוסקי גלעדי.

העץ היצוק בברונזה, שעל ענפיו המסועפים ייתלו בעתיד קופסאות זכוכית לתצוגת התכשיטים, אינו נמצא שם במקרה. בנה אותו גרגורי לרין, אחד המעצבים שמציגים בחנות, המסביר כי "האשל הוא אחד מסמלי הנוף הארץ ישראלי. יש לו טקסטורה שדומה לעור - קמטים וקפלים". בנוסף, העץ מסמל גם את עץ המשפחה, דור חמישי למשפחה של יצרני תכשיטים שעלו מחלב (סוריה), שבחרה לקרוא לחנות "טאלינ'ס" על שם אבי המשפחה שמת בשנה האחרונה. כאן מסתתר סיפור: לאב קראו סטאלין וכשהגיע לישראל עיברת את שמו לטל. כשבני המשפחה חיפשו שם לחנות, הם בחרו בשם המקורי של האב, רק תוך שיבוש סדר האותיות.

“טאלינ’ס”. שם החנות הוא שיבוש סדר האותיות של שמו הפרטי של אבי המשפחה, סטאלין

"רצינו ליצור מקום, לא עוד חנות", מספרת לוסקי על החנות המשתרעת על שטח של 105 מ"ר, בשתי קומות. "מקום שאנשים יוכלו להגיע אליו, לשבת באחת הפינות, לעיין בספרי עיצוב, ולספוג את האווירה". את כדורי הביליארד ואת הרגליים השמנמנות מסבירה קראוס ברצון ליצור מקום עם קריצה, שלא לוקח את עצמו יותר מדי ברצינות, כמו הזמנה למשחק. "שילבנו חומרים גבוהים ונמוכים, חדשים וישנים, שמביאים עמם היסטוריה. לא עוד חנות תכשיטים קרה ומנוכרת, אלא מקום עם צבעים חמים, שולחנות תצוגה שאפשר להישען עליהם, בלי מגירות נוספות וחללים נחבאים. כל הקולקציה פרוסה לפניך".

הקולקציות שמוצגת בחנות הן בלעדיות למקום. מעצב השעונים איתי נוי מציג כמה סדרות שעונים. למשל, שעוני קיר שעשויים מתצלומים מוגדלים של שעוני קיר ישנים, שבגבם הותקן מנגנון זעיר שמחקה את צלצול השעון המקורי ומציג את השעה באמצעות מחוגים חדשים. סדרה אחרת היא שעוני יד שבלוחותיהם מופיעים תצלומים של כיכרות בערים מרכזיות בעולם ממבט על, בעיבוד גרפי: כיכר המדינה בתל אביב, כיכר אטואל בפריס, כיכר סן פייטרו ברומא וכיכר טרפלגר בלונדון.

דנה בלום מציגה את "גבולות", קולקציית תכשיטים שעוסקת בניסיון לכלוא חלל ולקבע גבול בצורות חדשות. בקולקציה טבעות, תליונים ועגילים בשיבוץ יהלומים, שעשויים מזהב צהוב או לבן 18 קראט.

שעון קיר בעיצוב איתי נוי

אורנית בר-נס, מציגה קולקציית תכשיטים בהשראת סיכות ביטחון ואבזמים. קולקציה זו עשויה גם היא מזהב צהוב או לבן, 18 קראט, בשיבוץ יהלומים ויהלומים צבעוניים.

גרגורי לרין מציג תכשיטים בעלי אופי תיאטרלי, שמשלבים אלמנטים אורבניים ופיסוליים ומושתתים על פירוק ובנייה מחדש. הוא משתמש בחומרים מקוריים ומפתיעים ובהם חלקיקי פלסטיק, אלומיניום ואפוקסי, בשילוב של אבני חן, זהב וכסף. הטבעות שעיצב עשויות מזהב 18 קראט, והיהלום שמשובץ בהן מוחזק על ידי תפסן מה שמאפשר להחליף אבן בטבעת.

בעלי המקום מספרים על הזמן הרב שמושקע בעבודה על כל פריט ופריט, ורואים בשיתוף הפעולה עם המעצבים השקעה לטווח ארוך. לצד המעצבים הוותיקים יותר מוצגות גם קולקציות של תלמידי המחלקה לעיצוב תכשיטים של שנקר. בעתיד יוצגו במקום גם תערוכות מתחלפות של אמנים מתחומי הצורפות והתכשיטנות מתוך כוונה לחדש כל הזמן.

מחירי התכשיטים: דנה בלום - 1,600-39,200 שקל; אורנית בר-נס - 9,500-300 אלף; גרגורי לרין - מ-29 אלף שקל; איתי נוי - 20-72 אלף לשעוני קיר, 11-18 אלף לשעוני שולחן; 9,200 עד 36 אלף שקל לשעוני יד; קולקציות שנקר - 13-32 אלף שקל.

כרטיסים להופעות והצגות

להזמנת כרטיסים >>