ילדות בביקיני וילדים בני 10 שמעשנים

בעיר האוהלים שבכנרת היו הרבה ילדות בביקיני, ילדים בני עשר עם סיגריה, שלושה פיינליסטים וכוכב סגול אחד

נחיל גדול של בני נוער זרם בין דוכנים של קרפ צרפתי, מוקפץ תאילנדי, גלידה אמריקאית ופיתה דרוזית. זה היה ערב לח וחם על חופה המזרחי של הכנרת. מתוך רמקולים עצומים בקע קול פעימות לב, שהרעיד את האדמה. דקות לפני תחילת השידור של גמר "כוכב נולד 6" ביום שלישי, תוכנית הבידור שנהפכה לאחת הבמות המרכזיות של חיי המוסיקה בישראל, החליט המנחה צביקה הדר שהוא רוצה לפנות ישירות לקהל שלו, לרבבות בני נוער שחיכו לאירוע שיחרוץ את גורלם של כוכבי הרייטינג החדשים: ישראל בר-און, לי (ליבי) בירן וכרמל אקמן.

פעימות הלב התגברו ומילאו את החלל. כמו קוסם מיומן הצליח הדר לאסוף אליו את תשומת הלב. בדיוק מושלם גלשו המצלמות לתוך הקהל הדחוס, והחיוך שלו נמרח מתוך שני מסכי ענק שמוקמו בצדי הבמה. "אתם חלק פעיל במופע הזה ואני רוצה ללמד אתכם משהו שיקרה פה עוד חמש דקות", הסביר להמון. "הלהקה תיתן לכם קצב ואז אתם תצעקו ביחד: כרמל, ישראל, ליבי. הבנתם? בואו נעשה ביחד חזרה".

על אף ההסבר החפוז, בני הנוער הבינו את הדר ופתחו בסדרת חזרות. אבל לא היה זמן להתעכב; שעון עצר שהוקרן על המסכים הוריד שנייה ועוד שנייה והמהומה המתוכננת היטב יצאה לדרך. "ערב טוב כוכב נולד, חם, חם, חם, כיף, כיף, כיף", פתח הדר בהתרגשות, ונטע מסיקה, בת 16 מהיישוב קדימה-צורן, התחילה לרקוד עם הצלילים. "ואו, ואו", היא צעקה, "אני מחכה לישראל בר-און, הוא הכי חמוד. אני כל כך אוהבת אותו. אני חושבת שיש לו סיפור אישי מיוחד, לא כל ילד עוזב את המשפחה שלו בגיל כל כך צעיר".

זו השנה השלישית שהיא מגיעה לגמר של "כוכב נולד", אחרי שעקבה באדיקות אחרי כל העונה, "ומה שלא הספקתי לראות בשידור חי השלמתי ב-VOD. באתי לגמר בעיקר מפני שישראל, ליבי וכרמל הצליחו ליצור איזה מתח. נעים לראות פתאום את המתמודדים שליוויתי כל העונה, לראות מי יכבוש ברגע האמת את הבמה".

בשעה 21:00 נצבעה הבמה בסגול, שלושת המתמודדים הצטרפו להדר, וזיקוקין די-נור צהובים נורו לשמים. מאחורי הקלעים הסתובב בנחת עמוס שפירא, מנכ"ל ונשיא סלקום, שהיא נותנת החסות העיקרית לפסטיבל "ווליום כנרת". "'כוכב נולד' הוא רק חלק מהעסקה", הסביר שפירא בגאווה תחת רעם של תופים וגיטרות חשמליות. "הנוער הרי מגיע לשלושה ימים של הפנינג של מוסיקה. אני יודע שיש הרבה מאוד ציניות לגבי שיתוף הפעולה בין סלקום ל'כוכב נולד', אבל אף פעם לא הצלחתי להבין אותה. טוענים נגדנו כאילו השתלטנו על המוסיקה הישראלית, אבל בעצם מעולם לא היה למוסיקה הישראלית קאמבק כמו שיש בשנים האחרונות. אני גאה היום, לא מפני שאני קובע תכנים ומשפיע על התרבות. זו שטות לחשוב ככה. אני בסך הכל מביא ללקוח שלי מה שהוא רוצה לקבל".

"שלא ייגמר לי הלילה", שרו שלושת הפינאליסטים והאורות החזקים האירו את הנוער וחשפו עיר של אוהלים. "תסתכל מסביב", אמר אחד מפועלי הבמה, "אתה לא מרגיש קצת מוזר שבפסטיבל המוסיקה הגדול ביותר של הקיץ אתה לא רואה אפילו ילד אחד מנגן בגיטרה? במקום זה, הכל מלא בילדות בביקיני וילדים בני 10 שמעשנים".

את המראות האלה בפסטיבל לא הראו לצופי ערוץ 2. אנשי ההפקה העבירו תמונה מושלמת ונקייה. "אולי חלק ירימו גבה, אבל זו העונה הכי טובה שהיתה לנו. אני חושב שהאיכות של השלישייה בין הגבוהות שהיו", אמר הבמאי והעורך הראשי של התוכנית, יואב צפיר. "זו היתה עונה מאוד מיוחדת", הוסיף. "מי חלם שאמנים מדהימים כמו שלמה ארצי, יהודית רביץ, עברי לידר וריטה ישתפו פעולה עם 'כוכב נולד'. אני מרגיש שהשנה 'כוכב נולד' קיבל לגיטימציה כמוסד מוסיקלי שממנו יוצאים כוכבים. כוכבים גדולים שנשארים".

לי ‏(ליבי‏) בירן, ישראל בר־און וכרמל אקמן

קרב הפינאליסטים החל בביצוע שגרתי של כרמל אקמן לשיר "כמו ציפור מטורפת" של יזהר כהן. גם הפעם לא הצליחה אקמן הגבעולית לברוח מהצל שהטילו הפרפורמרים שלצדה. אחריה עלה לבמה ישראל בר-און וביצע שיר שכתב והלחין, "בדיוק כמו פעם", והקהל מיהר להצטרף. שלישי עלה לי (ליבי) בירן וסיפק ביצוע רוק מיוחד ל"עוד סיפור אחד של אהבה" של עוזי חיטמן.

97 פרסומות ל-54 מותגים נטמעו בחגיגה שסבלה מירידת מתח קלה בשלב הדואטים. הראשון שבהם היה ביצוע של אקמן וזוכה השנה שעברה, בועז מעודה, לשירו של מוש בן ארי "אנצל", ואחריהם עלו בר-און ומרינה מקסימיליאן בלומין לביצוע מרגש ל"גאון" של נורית גלרון. בירן ונינט טייב נעלו את שלב הדואטים עם "לא יכולתי לעשות עם זה כלום" של אילן וירצברג.

בסופו של הערב, היה זה בר-און שזכה להיות הצעיר השישי שהצטרף אל נינט, הראל מויאל, יהודה סעדו, ג'קו אייזנברג ומעודה על בימת המנצחים של "כוכב נולד". בר-און קיבל 56% מקולות המצביעים. כ-800 אלף מצביעים השתתפו בתהליך הבחירה והוכיחו כיצד המכונה המשומנת של המפיקה טמירה ירדני, בעלת חברת טדי הפקות, יודעת להפוך את ההתמודדות של נערי השעשועים שלה לאובססיה לאומית.

אחרי שכבו האורות התפנה גל אוחובסקי, חבר בצוות השופטים של התוכנית, לסכם: "העונה הזאת העלתה את הרף של האמנים; לא רק קולות יפים, אלא גם אישיות. הייחוד של העונה הזאת היה שהבאנו אנשים מעניינים שהקיום שלהם קיצוני".

כרטיסים להופעות והצגות

להזמנת כרטיסים >>