ג'רונימו סטילטון: העכבר שיודע לכתוב

הסופרת והמו"לית אליזבטה דאמי אוהבת להסתתר מאחורי דמות העכבר מסדרת הספרים המצליחה שלה "ג'רונימו סטילטון", שילדים רבים מאמינים שבאמת כותב אותה עכבר. ראיון לקראת צאתו של הספר השישי בסדרה

אליזבטה דאמי היא סופרת צללים של עכבר. כמה מוזר זה יכול להיות? "לפחות הוא עכבר אינטלקטואל", היא נשמעת משועשעת בשיחת הטלפון מביתה שבמילאנו. בדרך כלל דאמי, הכותבת והמו"ל של "ג'רונימו סטילטון", סדרת הספרים לילדים שתורגמה מאיטלקית, נמנעת מלהתראיין. היא מעדיפה להשאיר את הבמה לעכבר, מסבירים ב"ספרי עליית הגג", המו"לים של הסדרה בישראל. הכוונה לגיבור הסדרה, דמות מאוירת של עכבר עיתונאי, מטורזן מקצה שפמו עד קצה זנבו, המוצג על כריכת הספרים כמי שכתב אותם.

אם עמדתה של דאמי נובעת מתרגיל שיווקי ואם היא ביטוי לאישיותה הנחבאת אל הכלים, הסופרת שמרה עד כה בקנאות על סרבנותה להיחשף בתקשורת. גם כאשר היא נדרשת להתייצב בחנות ספרים כדי לחתום על הספר - אירוע שקורה לעתים תכופות, שכן הספרים הם סיפור הצלחה מסחרר באיטליה - שולחים במקומה שחקן עם מסיכה של עכבר. מתברר שבאיטליה זה עובד. רבים מן הקוראים הצעירים מאמינים שהסופר הוא באמת עכבר, וכשהם גדלים קצת, הם בטוחים שהוא פשוט איש עם מסיכה של עכבר. כך או כך, דאמי חרגה הפעם ממנהגה, לכבוד הספר החדש בסדרה שייצא בישראל בעוד כשבועיים, ושמו "מסתורי פירמידות הגבינה".

לרתק את הילדים

"ג'רונימו סטילטון" היא סדרת ספרי הרפתקאות מפורסמת באיטליה. יצאו בה כבר כ-50 ספרים ויותר מכפליים ספרים השייכים לתת סדרות אחרות, כמו ספרי בלשים. הם תורגמו לכמה שפות ונמכרים עם מוצרים נלווים, וכעת עובדים גם על הסרט.

צדם החיצוני של הספרים - הגרפיקה, האיורים הצפופים של העכברים - מושך את העין והלב. העלילה קלילה, זורמת, אף שלא פעם הם מעייפים בחוכמולוגיה העכברית שלהם, ובחידודי הלשון המבוססים על שמות גבינות ועל עולם העכברים (מוג'ה תירגם את זה יפה). אין זה מפתיע שמבקרים איטלקים אחדים טענו כי הספרים מסחריים, שטחיים וכתובים על פי נוסחה. אחרים אמרו שהם יותר מדי פוליטקלי-קורקט, צדקניים לעתים. אבל לרוב, הספרים זוכים לאהדה. הם אמנם מזכירים גימיקים ספרותיים דומים כמו "פליקס הארנב" ו"הנסיכה לילי", שהיו לזרא, אלא שאי אפשר להתכחש לכך שילדים באמת אוהבים לקרוא אותם. וזה הרבה מאוד, בעידן הנוכחי, כשילדים רבים גדלים בלי לקחת ולו ספר אחד לידיהם.

דאמי לא מסתירה שמטרתה המוצהרת היתה לפצח את הנוסחה של הכתיבה לילדים. "זה חשוב לגלות את העולם הקסום של הספרים בילדות", היא אומרת, "כל הילדות משתנה כשיש תשוקה לקריאה". לכן ספרי ג'רונימו הם במתכוון קליטים וקלים. דאמי מספרת שהיתה תולעת ספרים בילדותה. "אהבתי אגדות ובעיקר טרגדיות יווניות. קראתי את כל ספרות הילדים הקלאסית, ‘הנסיכה הקטנה', ג'ק לונדון, קיפלינג, ‘נשים קטנות'. כשגדלתי הייתי שקועה שעות בקריאת האנציקלופדיה".

אהבת הידע שלה באה לביטוי בפרטים הגיאוגרפיים הרבים, המפות, והרשימות מסוגים שונים, שהיא מכניסה לספרים. היא הואשמה בדידקטיות יתר, אבל לדאמי לא מפריעה הביקורת. "ילדים היום מגורים מדי על ידי הטלוויזיה ומשחקי המחשב", היא אומרת. "קשה להם להתרכז באופן כללי. לכן הקריאה חשובה כל כך. בשביל לקרוא הרי צריך לשבת בשקט. להתרכז. אני גורמת להם למצוא את העניין הראשוני על ידי האיורים, באמצעות דמויות העכברים. אחר כך בא סיפור העלילה שאמור לרתק אותם לכיסא, ואם תוך כדי זה אפשר לחנך ילדים ולהשכיל אותם, שיכבדו את הטבע ויהיו מודעים לסביבה, אני מאושרת".

ג'רונימו סטילטון - כעת עובדים גם על הסרטהיה לי מזל

דאמי, בת 50, היא בת למשפחת מו"לים ותיקה במילאנו. אביה הוא המו"ל של "דאמי", והיא עצמה עבדה בהוצאה זו במשך שנים בכתיבת ספרי מדע פופולרי, ספרי טבע ובעיבוד סיפורים קלאסיים ללשון פשוטה לילדים. "קודם כל הבנתי איך לכתוב עם אפיל לילדים, ואחר כך התחלתי לכתוב בעצמי", היא מספרת. לדבריה, באותה תקופה היא התנדבה במחלקה אונקולוגית בבית חולים לילדים. "הרעיון של הספרים האלה התחיל מכך שילדים ביקשו שאספר להם סיפורים. חיפשתי דמות עם הומור, וחשבתי על עכבר עם שם של גבינה".

דאמי: "כל הילדות משתנה כשיש תשוקה לקריאה"

השם הפרטי, ג'רונימו, היא מגלה, הוא הקריאה שצועקים באיטלקית כשצונחים. הוא הבזיק לה כשפעם צנחה בעצמה. "עד שהמצנח נפתח זה לוקח חמש דקות ובזמן הזה אתה צועק ג'-רו-ני-מו". כדי להסיח את דעתם של הילדים החולים, היא סיפרה סיפורי הרפתקאות, וכן, הסוף של הסיפורים היה תמיד טוב, כי הילדים היו צריכים סיפורים שיעניקו להם תקווה.

בשנת 2000, כשהחליטה להוציא את הספרים, זה היה אך טבעי שתעשה זאת בהוצאה של אביה, אבל היא גילתה על בשרה שגם בן של מו"ל הולך יחף. אביה לא היה מוכן להצטרף להרפתקאה הספרותית שלה, והיא נאלצה לחפש הוצאה אחרת. זה לא היה נורא כל כך, היא מספרת. היא פשוט קנתה 50% מהוצאת ספרים ששמה "פיאמה", ונעשתה למו"לית של הספרים שלה. כיום זו הצלחה כלכלית מוכחת. אבל דאמי, שאין לה ילדים משל עצמה, אומרת שהשמחה הגדולה שלה היא שילדים מכל העולם כותבים לה, כלומר לג'רונימו.

עלילת הספר השישי בסדרה, שיוצא כעת בעברית, מתרחשת במצרים, ודאמי נסעה לשם לפני שהתחילה לכתוב, כפי שהיא עושה לפני כל ספר. "אני רוצה שהסדרה תהיה אמינה", היא מצטדקת. בזכות העכבר שהרפתקאותיו חובקות תבל היא כבר ביקרה ברחבי העולם, טיפסה על הקלימנג'רו, השתתפה במרתונים של ניו יורק, והיתה במדבר סהרה במסע של שלושה ימים. "זה לא היה קל, אני לא גיבורה בכלל", היא אומרת. לא מזמן חזרה ממסעה האחרון לאוסטרליה, שם הצטרפה לחפירה ארכיאולוגית וצפתה בטקסים של האבורג'ינים.

"הם נתנו לי השראה לספר חדש", היא אומרת. "לפעמים אני צריכה לצבוט את עצמי. אני לא צעירה, עבדתי קשה בחיי, אבל החלומות שלי התגשמו. היה לי מזל".

כרטיסים להופעות והצגות

להזמנת כרטיסים >>