גם הרשלה נפל ברשת

בחלוף 70 שנה ממות המחבר "ספר הבדיחה והחידוד" של דרויאנוב עלה לאינטרנט

במסגרת "פרויקט בן יהודה" עלה שלשום לרשת האינטרנט חלק נכבד מתוך "ספר הבדיחה והחידוד" מאת אלתר דרויאנוב. פרסום הגרסה המקוונת, זמינה לכל גולש בחינם, מתאפשר בחלוף 70 שנה ממות המחבר, מועד שבו פוקעות זכויות היוצרים על הספר. מנהל פרויקט בן יהודה, אסף ברטוב, אומר כי בתוך שבועות אחדים יועלה לרשת גם החלק השני.

מלבד "ספר הבדיחה והחידוד" מעלה הפרויקט לרשת גם מאמרים ומסות של דרויאנוב. רבים מהם עוסקים, בנימה פובליציסטית, במאורעות שזיעזעו את העולם היהודי בתחילת המאה ה-20.

פרויקט בן יהודה נוסד לפני תשע שנים ומטרתו להעלות את כל הספרות העברית לרשת ולעשותה זמינה לכל. למבצע שותפים כ-200 מתנדבים השוקדים להקליד ואף לנקד את הטקסטים. אסף ברטוב, בן 32, יוזם הפרויקט, הוא סטודנט לתואר שני בשפות קלאסיות באוניברסיטת תל אביב ולפרנסתו עוסק בהנדסת תוכנה. לדבריו, דווקא משום שרבים מאוד מן הספרים מנוקדים כבר במקור, אי אפשר להסתפק בסריקת הדפים, כי תוכנות OCR (זיהוי תווים אופטי), ההופכות דף סרוק לקובץ בתוכנת עיבוד תמלילים, מתקשות לפענח טקסט מנוקד. התוכנות מתקשות גם לפענח צורות מסוימות של אותיות (פונטים) ומכונות הסריקה מתקשות לטפל בדפים צהובים מרוב יושן.

מתוך הספר "שני יהודים נוסעים ברכבת" מאת דני קרמן (הוצאת דביר). (איור: דני קרמן)

"ספר הבדיחה והחידוד" הוא לקט שקיבץ העסקן הציוני, הסופר, העורך, המתרגם והעיתונאי דרויאנוב (שמו המלא: אלתר אשר אברהם אבא דרויאנוב). בספר, שיצא לראשונה ב-1922 בפרנקפורט (בהוצאת "אמנות") והופיע מאז במהדורות אחדות, מכונסים 3,170 בדיחות, אימרות מחוכמות, שנינות וחידודים המציגים פן חשוב בתרבות היהודית של מזרח אירופה ובהווי היהודי שם. ביניהם, מעשיות בנוסח "שני יהודים נסעו ברכבת" או הסיפור על עצות לחיסכון באנרגיה שנותנת אם יהודייה מודאגת לבנה היוצא ללחום בחיילים עותמנים. המהדורות המאוחרות של הספר התפרסמו בשלושה כרכים נפרדים וכולן כבר אזלו. המהדורה הראשונה אף נחשבת כיום פריט לאספנים.

"משעה ראשונה ראיתי", כתב דרויאנוב כאשר הסביר את תכלית מפעלו, "כי יפה כוחה של הבדיחה העממית לשמש מפתח לכמה מסתרי-הנפש של העם, שמפתחות אחרים אין להם שליטה עליהם". המחבר עצמו שקד על תרגום כל הבדיחות מיידיש ללשון עברית מוקפדת, רובה לשון חכמים, וגם חילק את האוסף העצום לקטגוריות, כגון "רופאים וחולים", "מלווים ולווים", "עניים ועשירים", "פזרנים וקמצנים", "בחורים וגם בתולות". לפני שנים אחדות הופיע בהוצאת דביר לקט ששמו "שני יהודים נוסעים ברכבת" ובו 170 בדיחות מתוך אוסף דרויאנוב, מסופרות בעברית מודרנית ומאוירות, פרי עבודתו של דני קרמן.

פרויקט בן יהודה שבמסגרתו עולה לרשת "ספר הבדיחה והחידוד" כבר הביא אל האינטרנט, בין השאר, ספרים רבים מאת ביאליק, שלום עליכם, מנדלי מוכר ספרים, אחד העם, פיירברג ועוד רבה מאוד המלאכה.

בשבוע שעבר הציג ברטוב את הפרויקט ומקבץ מהתגובות שהוא מקבל עליו בכינוס על "העברית כשפת תרבות" שהיה במכון ון ליר בירושלים. פרופ' רחל אליאור מהחוג למחשבת ישראל באוניברסיטה העברית ציינה באחד ממושבי הכינוס, כי מספר הכותרים העבריים שיצאו לאור מאז המצאת הדפוס ועד סוף המאה ה-19 הוא כ-100 אלף.רוצים לקבל את כתבות "גלריה" ישר אל תיבת המייל שלכם? הירשמו לניוזלטר של עכבר העיר.

כרטיסים להופעות והצגות

להזמנת כרטיסים >>