יום האישה: 11 הנשים החשובות של 2009

ציפי לבני כמעט והייתה ראש הממשלה, מארינה מקסימיליאן בלומין מוציאה את המבקרים מגדרם, אנסטסיה מיכאלי היא חברת כנסת טריה ויונית לוי השמיעה קול קצת אחר - וחטפה

1. ציפי לבנימה היא לא עשתה כדי לא להיות מזוהה עם אג'נדה נשית, שלא לומר פמיניסטית רחמנא ליצלן. היא יכולה לעשות הכל בדיוק כמו גבר וטוב יותר, כפי שחונכו לא מעט נשים בנות דורה. רק רגע לפני תום המרוץ נגד בנימין נתניהו, כשכבר לא היה מה להפסיד, נמשח קצת סומק אנטי-שוביניסטי על לחיי הקמפיין שלה, וראו זה פלא: היא זכתה במנדט אחד יותר מיריבה. לפי פרשנים פוליטיים, נשים התגייסו להצביע בעדה. זה אמנם לא הביא אותה בסופו של דבר אל ראשות הממשלה, אבל אולי בכל זאת זה לא לגמרי מופרך, כל העניין הזה של סדר-יום נשי ואפילו אחוות נשים? עכשיו, גם מן האופוזיציה, ציפי לבני מוזמנת בחום לפעול גם למען נשים. » יום האשה הבינלאומי 2009: החוקים המגדריים של השנה » יום האשה הבינלאומי 2009: 40 שנה לפרסום מאמרה של קרול האניש "האישי הוא הפוליטי"» יום האשה הבינלאומי 2009: תעשיית היופי מחזקת את האובססיה הנשית סביב הגוף

2. מארינה מקסימיליאן בלומין גם מארינה מקסימיליאן בלומין הצביעה לציפי לבני, כי "אנחנו צריכים מאמא, נמאס מכל הבולבולים", כפי שנימקה בראיון למוסף "הארץ". היא בת 21, אחרי "כוכב נולד", בדרך לאלבום, עם מסע הופעות, שיתוף פעולה עם נינט טייב, שלומי שבן וארקדי דוכין, השתתפות בסדרה "חשופים" ועוד. המבקרים יוצאים מגדרם. אכן כוכבת מארינה מקסימיליאן בלומין לא תתן לצה"ל לעמוד בדרכההנדלזלץ מוכה הערצה למארינה: "פצצת כישרון"

מארינה. נמאס מכל הבולבולים (תצלום: טלי שני)

3. אנסטסיה מיכאליכוכבת אחרת - של הטלוויזיה בשפה הרוסית - היא אנסטסיה מיכאלי. בת 33, חברת כנסת טרייה מטעם ישראל ביתנו, דוגמנית לשעבר, אם לשבעה והשמיני בדרך - מיכאלי היא ללא ספק דמות ייחודית, ולא רק בשל כל אלה אלא גם בשל הצהרות כמו "גבר זה גבר" והוא יכול לשכב עם נשים אחרות בעיר אחרת, בניגוד לאשה שצריכה להיות "אמא ונקייה". לפני כשנתיים אף פורסם כי אמרה בוועדת האירוויזיון כי אין לבחור בזמר בעל חזות ערבית. האמירה חוללה סערה והיא הכחישה אותה.

4. חאולה אבו בקר אם לא לאירוויזיון, לפחות לפרופסורה. חאולה אבו בקר, הפרופסורית הערבייה הראשונה בישראל, קיבלה את התואר בנובמבר האחרון. באקדמיה הישראלית, שרוב הפרופסורים שלה הם גברים-יהודים-אשכנזים, זה הישג מרשים. אבו בקר, בת 53, מרצה וחוקרת במכללה האקדמית עמק יזרעאל, תושבת עכו, נחשבת לפורצת דרך במחקר בריאות הנפש בחברה הערבית ועוסקת גם במגדר ובאלימות מינית. בין השאר כתבה את הספר "בדרך לא סלולה" העוסק במנהיגות ערביות ואת "הדור הזקוף" (עם דני רבינוביץ'), שעוסק בדור הצעיר של הפלסטינים הישראלים.

חאולה אבו בקר, הפרופסורית הערבייה הראשונה בישראל

5. יודית שחרהדור הצעיר מעסיק גם את המשוררת יודית שחר. "ארבעים ותשע, / בוררת עדשים / להשביע את בטן הילדים. / רעב אחר אינני יודעת להשקיט". זה אחד הבתים בשיר "ארבעים ותשע", המופיע ב"זו אני מדברת", ספר הביכורים של שחר, אם חד הורית לשניים המתגוררת בפתח תקוה. במשך שנים עבדה לפרנסתה בשכר מינימום, כיום היא עוסקת בחינוך מיוחד וכותבת שירה פוליטית-חברתית. קול אמיץ, צלול ונדיר בעולם שבו בני אדם, עובדים ועובדות, נהפכו לחלקי חילוף זולים במיוחד.

6. יונית לויקול קצת אחר השמיעה גם יונית לוי - וחטפה. רק לפני שנים מעטות היה קשה לתאר שמהדורת החדשות הנצפית ביותר בישראל לא תוגש בידי גבר כסוף צדעיים. לוי, בת 32, עושה זאת בהצלחה בערוץ 2. גם אם בזמן מבצע "עופרת יצוקה" חתמו כ-35 אלף ישראלים על עצומה להדחתה. פשעה: היא העזה לרחם לרגע על ילדי הגן בעזה.

7. איבתיסאם מראענהההפצצות בעזה, ותמיכת מרצ בהן, הניעו את איבתיסאם מראענה להסיר את מועמדותה לכנסת מטעם המפלגה. חוץ מההרפתקה הפוליטית הזאת הספיקה השנה במאית התעודה, בת 34, גם לזכות בפרסים ברחבי העולם - פרס מטעם חבר השופטים בתחרות היוקרתית IDFA בהולנד, על סרטה "ליידי כל אל ערב" העוסק בדוגמנית הדרוזית הראשונה, ופרס הבמאית בפסטיבל סרטי נשים בניו דלהי. לאחרונה אף פרצה לשידור של "היום שהיה" בערוץ 10 כחלק ממחאת היוצרים. ללא ספק שילוב מרשים במיוחד של יצירה אמנותית ואקטיוויזם פוליטי, חברתי ופמיניסטי. וידאו: היוצרות פרצו לאולפן "היום שהיה"

8. דורית בינישאקטיוויזם ממוסד הרבה יותר מייצגת דורית ביניש. נשיאת בית המשפט העליון, בת 66, היא האשה הראשונה בתפקיד רם זה. העימות שלה עם שר המשפטים דניאל פרידמן, המבקש לצמצם את סמכויות בית המשפט העליון, ממשיך להכות הדים.

ביניש. ממשיכה להילחם בפרידמן (תצלום: דניאל בר און/ג'יני)

9. רותו מודןהאוסקר לסרט הזר לא נקטף בסוף בידי ישראל, אבל האוסקר של הקומיקס דווקא כן: רותו מודן, בת 40, זכתה בפרס אייזנר על הרומן הגרפי שלה, "קרוב רחוק", סיפור בלשי על נהג מונית ביישן. היא ממקימי קבוצת הקומיקס "אקטוס טרגיקוס", מאיירת ספרים עטורת פרסים ומפרסמת סדרת קומיקס במהדורה המקוונת של "ניו יורק טיימס".

10. יעל רונןגם במאית התיאטרון יעל רונן עשתה חיל בחו"ל השנה: "פלונטר", ההצגה בבימויה, קטפה שבחים בלונדון ובניו יורק, "משוגעת" שביימה לפני כן נחלה הצלחה כשהוצג כאן. בחירתה של רונן, בת 33, לעבוד בשיתוף קבוצת שחקנים מוכיחה את עצמה, על פי המבקרים, והיא נחשבת לבמאית סוחפת ורבת כישרון. זה משמח במיוחד לנוכח מיעוט הבמאיות בתיאטרון הישראלי (וגם בקולנוע). שבחים בעיתונות הבריטית ובבית הלורדים להצגה "פלונטר"

11. רונית אלקבץעל במאית, ושחקנית, בולטת אחרת כתב מבקר הקולנוע של "הארץ", אורי קליין: "אפשר להתפעל מרונית אלקבץ, אפשר להירתע ממנה, ואפשר להתפעל ולהירתע ממנה בו בזמן. אך להתעלם ממנה אי אפשר". "שבעה", הסרט שכתבה וביימה עם אחיה שלומי, הוקרן השנה בפסטיבל קאן וזכה בפרס בפסטיבל הקולנוע בירושלים. כמו יצירות אחרות של אלקבץ, בת 44, גם "שבעה" כולל מחאה נגד הפטריארכליות ויש לו תרומה מרתקת לשיח על ייצוג הנשיות המזרחית בקולנוע המקומי. שבעה: לפרטים נוספים ומועדי הקרנה

וגם: האשה הישראלית במיתון. לא מזמן היא פוטרה, או שמשכורתה קוצצה. עבודה אחרת אי אפשר למצוא עכשיו. אם יש לה בן זוג, הלחץ בבית רב מתמיד עכשיו. אם אין לה, כל העול מוטל כתמיד על כתפיה. הילדים שוב רוצים את הג'ינס הנכון כמו לחברים. אמא שלה התקשרה להתלונן למה לא ראתה אותה כבר שבוע. מהעיתון מחייכות אליה דוגמניות אנורקטיות, ואם זה לא מספיק, יש עכשיו אפילו חברת כנסת שגם ילדה שבעה ילדים וגם נראית כמו רקדנית בת 18. היא הצביעה לציפי לבני, אבל עכשיו לא מבינה למה. » יום האשה הבינלאומי 2009: החוקים המגדריים של השנה » יום האשה הבינלאומי 2009: 40 שנה לפרסום מאמרה של קרול האניש "האישי הוא הפוליטי"» יום האשה הבינלאומי 2009: תעשיית היופי מחזקת את האובססיה הנשית סביב הגוף

כרטיסים להופעות והצגות

להזמנת כרטיסים >>