המלצות לסוף השבוע

"תנאים של חיבה" בתיאטרון בית לסין, אירועי יום כדור הארץ במקומות שונים בארץ, אל דימיולה, אחד הגיטריסטים הפופולריים ביותר בג'ז יופיע במועדון זאפה ועוד

הצגה

"תנאים של חיבה" • תיאטרון בית לסין, משבת

הסרט עטור הפרסים "תנאים של חיבה" בבימוי ג'יימס ברוקס, בהשתתפות שירלי מקליין וג'ק ניקולסון, זכה ב-1983 בחמישה פרסי אוסקר, כולל פרס הסרט הטוב ביותר. כעת הוא מועלה בגרסה בימתית בהפקת תיאטרון בית לסין. בשבת הוא יוצג באודיטוריום אניס ביפו והחל בחודש הבא בבית ציוני אמריקה בתל אביב.

התסריט של ברוקס התבסס על רומן מ-1975 של הסופר האמריקאי לארי מקמרטרי, והעיבוד הבימתי שכתבו דן גורדון ולינדה גריי מתבסס על התסריט של ברוקס. זהו עיבוד שני של גורדון המוצג בבית לסין, אחרי "איש הגשם", שהועלה שם בהצלחה רבה.

העלילה בוחנת את דרכן של הדמויות המתמודדות עם אהבות, אכזבות, בגידות ומחלות קשות. במרכזה: מערכת יחסים אוהבת-כואבת בין האם אורורוה (יונה אליאן) ובתה אמה (יובל שרף). האם מנהלת רומן עם השכן שלה, אסטרונאוט לשעבר (ששון גבאי), וחווה אהבה מאוחרת שנייה, והבת, נשואה ואם לשלושה ילדים, מתמודדת עם בגידותיו של הבעל ועם מחלת הסרטן שלקתה בה.

את המחזה ביים רוני פינקוביץ ותירגם שלמה מוסקוביץ'; תפאורה: כנרת קיש; תלבושות: אורנה סמורגונסקי; מוסיקה: שלום ויינשטיין; תאורה: רוני כהן.

ציפי שוחט

תנאים של חיבה - לפרטים נוספים

איכות הסביבה

אירועי יום כדור הארץ • היום במקומות שונים בארץ

בעולם ציינו אתמול את יום כדור הארץ. החברה להגנת הטבע תציין אותו היום במגוון פעילויות במקומות שונים.

» שעת כדור הארץ: לכל הפרטים » לאירועי שעת כדור הארץ בירושלים» לאירועי שעת כדור הארץ בחיפה» לאירועי שעת כדור הארץ בדימונה» לאירועי שעת כדור הארץ בבאר שבע» לאירועי שעת כדור הארץ - כפר סבא

בירושלים - בהפנינג מול חומות העיר העתיקה, בין 16:00 ל-20:00 ללא תשלום. במשך הערב יתקיימו סדנאות בנושאי סביבה וטבע, כמו כלכלת בית ירוקה מהמטבח לגינה ובחזרה - סדנת קומפוסט, סדנת מיחזור מים ושימוש במים אפורים, הדרכה בנושא הקמת גינה קהילתית, סדנת יצירת מחרוזות מזון לציפורים ועוד. מדריכי התחנה לחקר ציפורי ירושלים של החברה להגנת הטבע ידריכו שלושה סיורים המוקדשים לטבע עירוני - בטיילת שליד חומות העיר העתיקה וגיא בין הינום; בחצר סרגיי; וכן סיור בעקבות הבז האדום בשכונת מוסררה וביקור בבריכת החורף של ממילא. בנוסף, ב-15:45 ייצא הקו התיירותי של ירושלים, קו "99 ירוק", עם מדריך של החברה להגנת הטבע, שידבר לאורך תוואי הנסיעה על הנושאים הירוקים המעסיקים את העיר. מקום האירוע: מתחם ממילא בירושלים. לפרטים: החברה להגנת הטבע בירושלים, 6257682-02.

פעילות בגינה קהילתית של החברה להגנת הטבע

בתל אביב, קהילת החברה להגנת הטבע בתל אביב-יפו, בשיתוף עיריית תל אביב וועדי השכונות, יציינו את יום כדור הארץ בגינות הקהילתיות ביפו ובשכונת כפר שלם, בשעות 17:00-19:00. האירועים יכללו שעת סיפור אקולוגית, סדנת קוסמטיקה טבעית, סדנאות יצירה בחומרים ממוחזרים, שוק קח-תן ועוד. פרטים בטל' 5660960-03.

עוד היום בתל אביב, בשעות אחר הצהריים יהיה סיור ברחבי אתר חירייה ובפארק המיחזור בעקבות הפסולת. במכוניות פרטיות ובתשלום. פרטים והרשמה בטל' 6388688-03. עוד פרטים באתר www.teva.org.il.

בתל אביב ייפתח האירוע בכיכר רבין בספירה לאחור עד לכיבוי האורות ברחבי העיר ב-20:00. אז יעלו לבמה הזמר אסף אבידן ולהקת "בלקן ביט בוקס". ההופעה תתקיים בעזרת אנרגיה שתופק משמן ממוחזר של טיגון כדורי פלאפל ומדיווש רוכבי אופניים, שירכבו במתחם דיווש מיוחד שמוקם לצד הבמה.

עירית רוזנבלום

קומיקס

"משק 54" מאת גלית וגלעד סליקטר הוצאת קומיקס האוזן השלישית, 128 עמ', 80 שקלים

גלעד סליקטר, מהמאיירים והקומיקסאים הבולטים שפועלים בארץ בשנים האחרונות, מצליח סוף סוף לממש את ההבטחה שהסתתרה בצורה בוסרית ביצירות קודמות שלו ("מי אתה בכלל", "השדים של מונגול"). "משק 54", הרומן הגרפי שיצר יחד עם אחותו, גלית סליקטר, ושראה אור באחרונה בהוצאת הקומיקס של האוזן השלישית, הוא אחת מיצירות הקומיקס המעניינות שנראו בישראל בשנים האחרונות, וגם משמש הוכחה נוספת לחשיבותו של זיווג מוצלח בין כותב למאייר בקומיקס.

                                           עטיפת הספר "משק 54"

האחים סליקטר יוצרים יחד רצף של שלושה סיפורי התבגרות המתרחשים במושב בשפלה בשנות ה-70 וה-80. הסיפור הראשון מתאר אפיזודה של התאהבות נעורים תמימה בבריכה של המושב, המסתיימת באסון כבד; השני מתרחש במרתף אפלולי ואסור, שבו שני נערים ונערה לומדים שיעור על הצד האפל והמצחין של החיים; והשלישי שולף את הנערה המתבגרת מן הסביבה המוגנת של המושב, שולח אותה לשירות צבאי ומחייב אותה להתמודד עם זוועות האינתיפאדה הראשונה ועם השותפות האיומה בהרס בתים וחיים.

הספר היה מועמד לפרס היוקרתי לרומן הגרפי הטוב ביותר בפסטיבל הקומיקס האחרון באנגולם, צרפת. החיבור בין תיאורי הטבע היפים והפסטורליים והאיורים מרובי הפרטים של גלעד סליקטר ובין הטקסט המינימליסטי אך החד והדוקר לעתים של אחותו מצליח ליצור סיפורים מלאי עדינות ורגש, המשרטטים באופן אפקטיווי את קריסתה של התמימות הילדית אל תוך בורותיה האפלים של הבגרות.

נירית אנדרמן

וגם

• היום החל ב-14:00 תצא מחלקת הסיורים של בית שמואל בירושלים למסע של אמנות בצל השואה במוזיאון יד ושם. הסיור "אמנות בצל השואה" כולל מקומות שונים ברחבי ההר, כמה מוכרים יותר כמו אנדרטת רפפורט ובקעת הקהילות החרבות וכמה מוכרים פחות כמו המצפור הפרטיזני. המחיר: 90 שקלים למשתתף. פרטים והרשמה בטל' 6203461-02.

עירית רוזנבלום

תמונה מהתערוכה של פטר גינז במוזיאון הגיאולוגי ברמת השרון

במוזיאון הגיאולוגי ברמת השרון תיפתח הערב ב-19:00 תערוכה צנועה מציוריו של הנער פטר גינז מפראג. בפתיחה ישתתף מנהל יד ושם, אבנר שלו. גינז נכלא בגטו טרזין בהיותו בן 14, המשיך שם בכתיבת יומן ובציורים ולאחר שנתיים נשלח לאושוויץ ונרצח. אחד מציוריו הוא "נוף ירח", שבו צייר את כדור הארץ כפי שדימיין אותו נשקף מהירח - לימים לקח האסטרונאוט אילן רמון ציור זה אתו כאשר יצא למסעו בחלל, שממנו לא שב. שבועות אחדים לאחר התפוצצות המעבורת של רמון הודיע תושב פראג כי מצא בביתו שש מחברות גדושות בחיבוריו של גינז ובציוריו, והנהלת יד ושם קנתה חומר נדיר זה. יומנו של גינז יצא לאור ותורגם ל-11 שפות.

חגי חיטרון

• בשבת יתקיים ב-70 מדינות ברחבי העולם הפסטיבל הבינלאומי לקולנוע, אנימציה ותלת ממד. הפסטיבל, המתקיים זו השנה ה-11, יתארח השנה לראשונה גם בתל אביב (מתחם קסטיאל, אלפסי 36) ויוצגו בו סרטים קצרים (עד שלוש דקות) במגוון ז'אנרים קולנועיים ואמנותיים. בין הסרטים השונים יוקרנו לראשונה סרטים קצרים שהופקו בישראל. הנושאים המרכזיים השנה הם: שינוי, מרד והתקוממות. מחיר: 30 שקלים במכירה מוקדמת ב"הדירה" (דיזנגוף 98), "בר פלורנטין 10", "מובינג בר" (ירמיהו פינת דיזנגוף).

איתמר זהר

  אל דמיולה. ארבע הופעות

אל דימיולה, אחד הגיטריסטים הפופולריים ביותר בג'ז ב-30 השנים האחרונות ומוסיקאי אהוד מאוד בישראל, יופיע מחר ומחרתיים במועדון זאפה הרצליה. בכל ערב הוא יקיים שתי הופעות (הראשונה ב-20:00, השנייה ב-22:45). דימיולה, בן 54, התחיל את דרכו ב"Return to Forever", הרכב הפיוז'ן פורץ הדרך של הפסנתרן צ'יק קוריאה, ובתחילת שנות ה-80 זכה להצלחה גדולה כאשר שיתף פעולה עם הגיטריסטים פאקו דה לוסיה וג'ון מקלפלין. ההופעות של דימיולה יציינו את צאת אלבומו החדש, "World Sinfonia", שבו הוא מתמקד בין השאר בטנגו. יחד אתו ינגנו גיטריסט נוסף, פיאו אלפונסי, וכן הפרקשניסט גומבי אורטיז ונגן האקורדיון פאוסטו בקיוסי.

» לכל הפרטים על ההופעה של אל דמיולה ולרכישת כרטיסים - לחצו כאן

בן שלו

כרטיסים להופעות והצגות

להזמנת כרטיסים >>