המלצות לסוף השבוע

סיור בירושלים הנוגע בכל צדדיה של העדה הארמנית בעיר, אירועי חודש הגאווה, חנות של מוצרי סחר הוגן בתל אביב ועוד

רדיו ברשת

http://1980s.fm

אם עוד יש כאלה שלא נשבו בקסם המוסיקה של שנות ה-80, אולי התחנה האינטרנטית הזאת תוציא אותם מקיבעונם. ואם לא, סביר להניח ששום דבר כבר לא יעזור. לעזאזל הדעות הקדומות, זה הזמן להתחבר אל http://1980s.fm. למה? כי היא משלבת באופן מעורר השתאות בין שלל הסגנונות המוסיקליים שהיו באותו עשור. כי היא מזכירה - למי שעשה הכל כדי לשכוח, ולא חסרים כאלה, את העונג שבהאזנה להם. ואיזה עונג צרוף.

כך אפשר לשמוע את "אולטרווקס", שחזרו באחרונה לכושר והתאחדו, שרים את "Rage in Eden". את אוליוויה ניוטון ג'ון וג'ון טרוולטה משתפים פעולה ב"גריז" (הסרט יצא ב-1978 אבל חילחל עמוק לעשור שלאחר מכן), את להקת הסינת-פופ האמריקאית "Book Of Love" (רק אז נתנו שמות כאלה ללהקות) מזמזמת "שיר ערש" משלה או את "AC/DC" חוזרת לשחור.

איתמר זהר

גאווה

מצעד הגאווה בתל אביב (והמסיבות הנלוות לו)

שוב תקופה של גאות בחיי הקהילה הגאה בישראל: חודש יוני עמוס כולו באירועי גאווה, ושיאם יהיה מחר בפרוץ מצעד הגאווה בתל אביב, הנערך הפעם בסימן חגיגות 100 שנה לתל אביב ומאורגן על ידי העירייה (בסיוע נציגי אגודת ההומואים, הלסביות, הביסקסואלים והטרנסג'נדרס בישראל). בשבועיים הקרובים אמורים להתקיים מצעדי גאווה גם בחיפה (18 בחודש) ובירושלים (25 בחודש).

» אירועי חודש הגאווה 2009 - תל אביב - הפרטים המלאים

האירועים מחר יחלו ב-10:00 בהפנינג גאה בגן מאיר, ומשם ייצא המצעד לדרכו ב-13:00. הוא יעבור ברחובות בוגרשוב, בן יהודה ובן גוריון ויתנקז לבסוף לחוף גורדון. על החוף, מ-15:00 ועד כניסת השבת, תתקיים מסיבה בהשתתפות די-ג'ייז וזמרים. ב-18:30 ייערכו בחוף טקסי נישואים חד-מיניים, ובהם יחותנו שלושה זוגות של לסביות וזוג אחד של הומואים.

מארגני "קווירחנה" בהכנות למסיבה. מבקשים להתחבר ל"שורשים הרדיקליים של תנועת השחרור הטרנס-בי-הומו-לסבית" (תצלום: שי בן אפרים)

במשך כל סוף השבוע ישטוף את המועדונים בעיר גל של מסיבות ורודות. הלילה ב-23:00 יחגגו צעירי הקהילה הגאה בליין "פופ רינג" במועדון התיאטרון ביפו (שדרות ירושלים 10), וב-22:00 תיפתח במועדון המחוגה בתל אביב (המחוגה 4) "MESS-e-BI" - מסיבה המיועדת לביסקסואלים ולכל מי שנמשך/ת לבני/ות יותר ממין/מגדר אחד. במועדון הבלוק בתל אביב (דוד חכמי 35) תיפתח ב-23:00 מסיבת קונצפט לכבוד זמרת ההיפ-הופ מיסי אליוט, שמיועדת גם לקהל בעל נטיות סטרייטיות.

מחר ב-23:00 תיפתח במועדון מינוס 1 (נחלת בנימין 52) מסיבה חגיגית של ליין "פלייגראונד". בחצות יערוך ליין הגייז הוותיק "FFF" מסיבת גאווה גדולה במועדון האומן 17 (אברבנאל 88) ובאותה שעה תחל בצד האחר של העיר, במועדון TLV בנמל תל אביב, מסיבה של ליין הנשים של קרן ואליס. הקהל הלסבי גם יוכל לפזז במסיבה שתהיה בשבת מ-18:00 בPink Elephant- בנמל תל אביב.

מבין המסיבות הרבות, מומלצת במיוחד היא "קווירחנה", או כפי שהיא מכונה: "מסיבת יום געווה פיראטית". לאחר הפסקת בת שנתיים, חוזרים אנשי "קווירחנה" לגעות במרחב הציבורי, ומחר מ-23:00 הם יקיימו הפקה קווירית ססגונית שתבקש, לדבריהם, "להרחיב את מושג הגאווה המקובל כיום, שכולל בעיקר זכויות להומואים ולסביות, ולחבר את האירוע לשורשים הרדיקליים של תנועת השחרור הטרנס-בי-הומו-לסבית ולקבוצות ואג'נדות אחרות של פלורליזם, סולידריות חברתית וחברה אזרחית". מקום האירוע יפורסם מחר באתר.

אבנר שפירא

סיור

ארמנים, אמונות ואמנים בירושלים • מחר ב-12:00

חברת "במקום" מציעה מחר סיור בירושלים הנוגע בכל צדדיה של העדה הארמנית בעיר - החל באמנות, מוסיקה ואמונה וכלה בסיפורים סביב העדה והרובע הארמני. מדריך הסיור, עודד אמיתי, מספר שאמנות הקרמיקה שמזוהה עם הארמנים צמחה מהמאה ה-16 דווקא בטורקיה. בתחילת המאה ה-20, בימי המנדט הבריטי, הזמינו הבריטים משפחות אמני קרמיקה ארמנים לעשות חיפוי של קרמיקה לכיפת הסלע. הפרויקט לא יצא בסופו של דבר אל הפועל והמשפחות התפזרו בירושלים.

                               קרמיקה ארמנית של מרי בלאן

הסיור מתחיל בכנסייה הסקוטית סנט אנדריוס, מעל תיאטרון החאן, שבה רואים עבודה של דוד אוהניסיאן. אמיתי מזכיר את ההתייחסות הבריטית לעדה הארמנית כחלק מהאדריכלות של ירושלים. תחנה נוספת היא "בית אות המוצר" שבו נראית עבודה של אוהניסיאן.

התחנה הבאה בסיור הוא בית הקברות הארמני שבהר ציון, והתבוננות בעבודות אמנות קרמיקה ארמנית על מצבות ובסמוך להן, כמו עבודתה של אמנית הקרמיקה בעלת המוניטין העולמי, מרי בליאן, על קבר בעלה.

משם דרך שער ציון לתוככי הרובע הארמני, שרובו מהתקופה הצלבנית ואפשר לראות בו גם עבודות שנוצרו בארמניה כמו עבודות גילוף באבן, הקרויות חצ'קרים, ובהן צלבים, אך גם כאלה ללא הקשר דתי וכן עבודות פרזול במבנים שונים. הסיור כולל ביקור בגלריות ארמניות ופגישה עם היוצרים וכן האזנה לתפילה ארמנית בכנסיית סנט ג'יימס, שכן הארמנים היו הראשונים שהכירו בנצרות ב-301 לספירה; יסופר על הטבח שבוצע בעדה מסוף המאה ה-19 ועד לאחר מלחמת העולם הראשונה ולבסוף תצפית מבית מרון על ירושלים. מחיר: 70 שקלים. טל' 76-77-70-1700. אתר.

עירית רוזנבלום

פתיחה

אחותי, חנות לסחר הוגן בת"א • מחר ב-11:00

מי שרוצים לשלב שופינג עם צדק יוכלו לעשות זאת מעתה בתל אביב: מחר תיפתח ברחוב שלמה המלך 4 בעיר חנות של מוצרי סחר הוגן. יימכרו בה מוצרי אמנות, אופנה ומזון של יצרניות שרובן חיות בפריפריה הישראלית, בהן נשים ממוצא אתיופי, מזרחי וערבי.

פריטים שימכרו בחנות "אחותי" לסחר הוגן. רוב הרווח ממכירתם יחזור ליצרנים

נשות תנועת אחותי, המובילה את היוזמה ששותפים בה עוד שישה ארגונים חברתיים, מקוות כי המגמה של סחר הוגן, שצברה תאוצה במדינות אירופה וארצות הברית עד כדי נתח של 16% מהשוק, תכה שורש גם בישראל. המוצרים שיימכרו בחנות הם ידידותיים לסביבה, נוצרו בתנאי עבודה הוגנים ומכבדים, רוב הרווח ממכירתם יחזור ליצרניות וליצרנים, מחיריהם נגישים והוגנים לצרכנים, ומכירתם מאפשרת להעלות על נס תרבויות ומסורות שהודחקו לשוליים. רוב המוכרות יהיו מתנדבות.

באירוע ההשקה של המקום, שיהיה ביום שישי ב-11:00, אמורות להשתתף בין השאר השחקניות רבקה מיכאלי ואוולין הגואל, סגנית שר התמ"ת אורית נוקד וחברת הכנסת שלי יחימוביץ'.

צפי סער

שבוע הספר

מוזיאון הקריקטורה והקומיקס בחולון יקיים לכבוד שבוע הספר סדרה של מפגשים עם יוצרים. היום תהיה סדנת איור לספרי ילדים עם המאייר דודי שמאי ומיד לאחר מכן השקת ספרו החדש "מי יהיה מלך החיות". בשבת יהיה שיח גלריה עם נסים חזקיהו, שאצר את התערוכה "זאב במובן הקלאסי" המוצגת כרגע במוזיאון ובה רטרוספקטיווה לעבודותיו של הקריקטוריסט זאב. בשבוע הבא יהיו מפגשים עם אורי פינק ושי צ'רקה (שלישי) ועם אהוד בראל ודורית מיה גור (חמישי).

בתוך כך מחר יהיה פרויקט "קוראים בקפה" ברחבי תל אביב, יוזמה של אלי שנברג לכבוד שבוע הספר. ב"תולעת ספרים" יתארחו דרור בורשטיין, עינת יקיר, איתמר בן כנען, ראובן מירן, ערן סבאג, ערן צור, ואפרת גוש. בקפה "ליברה" ישתתפו מאיר ויזלטיר, קובי אוז, דודו בוסי, קרני פוסטל, ואפרת בן צור. ב"קפה ביאליק" ישתתפו ניר ברעם, איריס לעאל, דרור משעני, יוסי סוכרי ויערה שחורי. ב"סוכר" ידברו דורי מנור, שלומי שבן, אורלי קסטל בלום, ואורי ברנשטיין. וב"נסיך הקטן" ידברו רועי צ'יקי ארד, חגית גרוסמן, רוני הירש, יהודה ויזן, עודד כרמלי, עינת עינהר, שלמה קראוס ותמיר אלברט. הכניסה חופשית.

מיה סלע ודנה שוופי

כרטיסים להופעות והצגות

להזמנת כרטיסים >>