קשה להאמין: מאות מסגדים צצו בהולנד

הזרות האדריכלית של המסגדים בהולנד מקשה על השתלבותם של מאות אלפי המוסלמים במדינה. ספר חדש מעורר דיון בנושא, הרלוונטי גם כאן בישראל

את ההרמוניה הקצובה של שורת הבתים הצפופים והסימפטיים ברחוב מובנליין, באחת משכונותיה הצפוניות של אמסטרדם, קוטע מבנה משונה בצבע טורקיז עז. לפני כמה שנים הקימה שם הקהילה המוסלמית המקומית מסגד קטן, עם חלונות בצורת קשת פרסה ואפילו כיפה קטנה מעל עליית הגג. כ-500 מסגדים בממדים ובסגנונות שונים צצו ברחבי הולנד מאז שנות ה-70, עם תחילת ההגירה המוסלמית למדינה. אולם בדומה לרבות ממדינות אירופה, האיסלאם בהולנד סובל מתדמית בעייתית. למרות האווירה הסובלנית באופן יחסי ברחובות, הזרות האדריכלית של המסגדים, כמו זה שברחוב מובנליין, מקשה על ההשתלבות של 800 אלף המוסלמים ההולנדים בחיי היום-יום, ומעוררת התנגדות קשה לבנייתם של מסגדים חדשים הנחוצים לקהילה.

תפקידו של המסגד כסמן למעמדם החברתי של מוסלמים בהולנד עומד במרכז הספר החדש: "The Mosque: Political, Architectural and Social Transformation" של ארגון ארקוצ'ו וצ'יהאן בוגאדאסי, אדריכלים מוסלמים-הולנדים. השניים ביקשו לעורר דיון סביב מעמדו של האיסלאם בחברה ובתרבות ההולנדית, ולפענח כיצד אמורים להשתלב מסגדים בסביבה הבנויה, אם בכלל. הספר מדגיש את התפקיד המולטי-פונקציונלי של המסגדים כיום, לא רק כהיכלי תפילה אלא כמרכזי תרבות, ספורט וחינוך; ומבחינה זאת, אפשר לראות פה חזרה לאופיו הגמיש והשופע המסורתי של המסגד.

מסגדים בהולנד. מאות צצו במדינה מאז שנות ה-70

מלבד שורה של מאמרים העוסקים בהקשרים שונים בין דת-תרבות-עיר, הספר מעוטר בסדרות צילומים מרתקות המציגות את חיי היום-יום בסביבת המסגדים ואת הזהות הנוכרית הבולטת שלהם בסביבה הבנויה. הספר יצא בהוצאת אגודת האדריכלים בהולנד, ונתמך על ידי קרנות ממשלתיות שונות המכירות בחשיבות קיום דיון על עתידו הבנוי של האיסלאם במדינה, על אף המחלוקות הבוערות סביבו. דיון מסוג זה יותר מנדרש בישראל, מדינה שבה המגזר הערבי גדול פי כמה מהולנד וסובל (בין השאר) מהיעדר דיון אדריכלי. האם מפעל הפיס ועמותת האדריכלים המאוחדים יוכלו להרים כפפה דומה?

תגיות

כרטיסים להופעות והצגות

להזמנת כרטיסים >>