חוקרים ספרדים: המוות לא היה, החייל לא נפל, והתמונה זויפה בתחילת מלחמת האזרחים

התמונה המפורסמת ביותר ממלחמת האזרחים בספרד שצילם רוברט קאפה - צילום של איש מיליציה נופל ונשקו בידו בעת שהוא נורה - היא מבוימת, כך קובע מאמר שפורסם בעיתון "Periodico de Catalunya" בברצלונה.

כשהתצלום "איש מיליציה נופל" פורסם לראשונה ב-1936, חודשיים אחרי תחילת מלחמת האזרחים בספרד, במגזין הצרפתי VU ולאחר מכן ב"לייף", הכתובית שליוותה אותו הסבירה כי בתמונה מתואר רגע בו איש רפובליקה חמוש נפצע פצעי מוות.

ואולם, כעת, קובעים חוקרים ספרדים כי לא רק שהתמונה צולמה במרחק של כ-50 קילומטר מהמקום בו קאפה אמר שהוא צילם אותה, אלא גם שהחייל בתמונה כנראה לא נורה כלל.

אחרי שחקרו את התמונה שמוצגת כעת בתערוכה "This is war" במוזיאון לאמנות של ברצלונה, קבעו ארבעה חוקרים, כי במקום שבו צולמה כלל לא התקיימו קרבות באותו יום. החוקרים שהתבססו על סממנים גיאוגרפיים הצליחו, לטענתם, לאתר את המקום האמיתי בו צולמה. בנוסף, מצאו החוקרים שעבדו ביחד עם רופאים, כי אין שום סימן לפצע מקליע בתמונה.

"איש מיליציה נופל" של קאפה. הצילום המפורסם ביותר מהמלחמה (תצלום ארכיון: רויטרס)

מדובר בצילום ממלחמת האזרחים שהודפס והוצג מספר הפעמים הגדול ביותר. הצלם רוברט קאפה, נחשב למאסטר של פוטו-ג'ורנליזם והוא אחד המייסדים של סוכנות הצילום "מגנום". עבור הספרדים מהווה הצילום תזכורת כאובה למלחמה הפנימית שהתקיימה בין השנים 1936-1939 בין הרפובליקנים ובהם מתנדבים אנרכיסטים וקומוניסטים מכל העולם לבין המורדים הלאומניים בהנהגתו של הרודן הפשיסט פרנסיסקו פרנקו. המלחמה גבתה את חייהם של לפחות חצי מיליון בני אדם.

עבור קאפה היה זה הצילום שהפך אותו לצלם העיתונות המפורסם ביותר בעולם. קאפה, שהמוטו שלו היה: "אם הצילום שלך לא טוב מספיק, אתה לא קרוב מספיק" נהרג כאשר פסע בשדה מוקשים בווייטנם, כשמצלמתו בידו.

כרטיסים להופעות והצגות

להזמנת כרטיסים >>