האם חופשת הלידה לאבות תוביל לשוויון בין המינים?

גם בישראל יש הצעת חוק חדשה להרחיב את חופשת הלידה לאבות, למרות ההיענות המצומצמת עד כה

"יש לי עוד שישה שבועות פחות שלושה ימים, אבל מי סופר?" צוחק עופר וייסבלום, איש היי-טק מתל אביב, כשהוא מחשב את הזמן שנותר לחופשת הלידה שלקח כדי לטפל בבנו בן החודשיים, אורי.

וייסבלום הוא אחד מהאבות הלא-רבים שיוצאים לחופשה כזאת בארץ: לפי נתוני הביטוח הלאומי, 128 אבות ישראלים העדיפו לעצור את הקריירה כדי להחליף חיתולים ב-2003. ב-2006 עלה המספר ל-199, ב-2007 ל-246 וב-2008 ל-260 (לעומת כ-90 אלף נשים). רוב הגברים שיצאו לחופשת לידה השתכרו יותר מנשותיהם. לפי הנתונים מ-2007, בירושלים, תל אביב וכפר סבא התגוררו האבות הרבים ביותר שבחרו לצאת לחופשת לידה. המספר המועט ביותר של אבות שעשו זאת היה בנצרת, בני ברק ואשדוד.

"כבר מהשבוע הראשון של החופשה הרגשתי שהקשר שלנו משתדרג", מספר וייסבלום. "אחרי הלידה לא לגמרי הבנתי איך היצור הזה קשור אלי ומה עושים אתו, כי ראיתי אותו מעט. עכשיו, כשאני נמצא אתו כל היום, אני לומד להכיר אותו, ואני רואה שגם הוא יותר רגוע אתי מאשר הוא היה בהתחלה. אשתי כבר מתלוננת שהוא יותר קשור אלי מאשר אליה".

נמרוד ארלוק עם אלונה. "חשוב לי להיות שם" (תצלום: דניאל צ'צ'יק)

חופשת לידה ייחודית יצרו לעצמם מיכל ונמרוד ארלוק מתל אביב. שניהם הורידו הילוך בעבודה, הוא כמאמן אישי ועסקי והיא כשחקנית ותסריטאית, ושניהם מטפלים באלונה, בת ארבעה חודשים. "זו חוויה בלתי רגילה", אומר ארלוק. "היה לי מאוד חשוב לא להיות מהאבות שנותנים לתינוק נשיקה בבוקר ומגיעים כשהוא כבר ישן בערב. היה לי חשוב להיות שם, להיות חלק. לראות אותה ושהיא תראה אותי. ואני עושה כל מה שקשור בטיפול, אני יכול גם להאכיל כי יש חלב שאוב, וגם לשבת עם האמהות בגינה. גם זה חלק מהחוויה".

אבל וייסבלום וארלוק הם מיעוט בטל בשישים, למרבה הצער. חוסר מודעות, תפישה תרבותית וחשש מפגיעה במקום העבודה הם כמה מהסיבות לשיעור הזעום של גברים שיוצאים לחופשת לידה. כדי לעודד אבות לצאת לחופשה כזאת, יצרו מדינות שונות, כמו בלגיה, צרפת, ספרד ומדינות סקנדינביה, מנגנון המציע חלק מחופשת הלידה לאב בלבד. בנורווגיה, למשל, מרבית חופשת הלידה, שאורכה עד 54 שבועות (לעומת 14 שבועות בלבד בישראל), ניתנת לניצול על ידי שני ההורים, אך שישה שבועות מתוכה מיועדים לאב בלבד.

באמצע אוקטובר הניחו על שולחן הכנסת הצעת חוק ברוח זו חברי הכנסת יואל חסון וחיים אורון. לפיה, מעבר לחופשת הלידה שהם יכולים לקחת היום במקום בנות זוגם (כעבור שישה שבועות מהלידה), לאבות הישראלים תוצע חופשת לידה של שבועיים, שאותה רק הם יוכלו לנצל, בנוסף לזו של נשותיהם.

כרטיסים להופעות והצגות

להזמנת כרטיסים >>