סקס, סמים ורוקנרול: ביוגרפיות מוזיקליות

"סקס וסמים ורוקנרול", סרט עלילתי חדש על חייו של הזמר הבריטי איאן דיורי, הוא האחרון עד כה בגל ביוגרפיות מוסיקליות השוטף את הקולנוע העולמי

הזמר איאן דיורי, שבמארס הקרוב ימלאו עשר שנים למותו, ודאי לא היה מנחש שיום יבוא ויצולם סרט עלילתי אודות חייו. אבל בשבוע שעבר יצא באנגליה "Sex & Drugs & Rock Roll" & שנקרא על שם להיטו הגדול ביותר ואף זכה לשבחי המבקרים. אנדי סרקיס, שנודע עד כה כגולום בטרילוגיית "שר הטבעות", מגלם בסרט את דיורי בתקופת הפריצה המוסיקלית שלו בימי הפוסט-פאנק הבריטי של שנות ה-70.

בין לבין מוצגים בסרט פלאשבקים מילדותו של דיורי, שלקה אז בשיתוק ילדים. למרות אהדת הביקורת, כמו במקרים אחרים ייתכן שקיים פער בין האירועים המוצגים בסרט לבין אלו שהתרחשו במציאות. בנו של דיורי, בקסטר, סיפר לאחרונה ל"איוונינג סטנדרד" כי הוא זוכר אב אחר מזה שמוצג בסרט, כזה שנוטה לאלימות רגשית.

דיורי הוא האחרון עד כה בגל של מוסיקאים וזמרים אנגלים העומדים במרכזו של סרט עלילתי. בסתיו האחרון יצא לאקרנים הסרט "Nowhere Boy" של האמנית סם טיילור-ווד. הסרט, המבוסס על הספר "Imagine This: Growing Up With My Brother John Lennon" שכתבה אחותו למחצה של ג'ון לנון, ג'וליה ביירד, מגולל את שנות התבגרותו בליברפול ואת הקשר בינו לבין פול מקרטני.

לא רק מוסיקאים מתים מרתקים את הבמאים בבריטניה. הבמאי ג'וליאן טמפל הודיע באחרונה כי יביים סרט עלילתי על להקת ה"קינקס". מלאכת הליהוק עוד לא הושלמה, אבל שם הסרט כבר נקבע - ,"Youv'e Realy Got Me" על שם אחד מלהיטיה הידועים ביותר של הלהקה הבריטית שפעלה בין 1964 ל-1996. בעבר ביים טמפל סרטים תיעודיים על ג'ו סטראמר מה"קלאש", על "סקס פיסטולס" ועל פסטיבל גלסטנברי, והפעם הוא מעוניין להתמקד בקשר הסבוך בין האחים ריי ודייב דייוויס שהקימו את הלהקה.

מתוך הסרט "סקס וסמים ורוקנרול". ימי הפוסט-פאנק הבריטי של שנות ה-70

ביוגרפיות מוסיקליות אינן דבר חדש בקולנוע הבריטי: ב-1986 יצא "סיד וננסי" על חייהם העגומים של סיד וישס מה"סקס פיסטולס" ובת זוגו ננסי ספאנג'ן, וב-1993 הגיע לבתי הקולנוע "באקביט" על תחילת דרכם של הביטלס. נדמה שבשנים האחרונות חווה הז'אנר פריחה מחודשת: ב-2002 ביים מייקל וינטרבוטום את "אנשי המסיבות", על מייסד חברת פקטורי רקורדס טוני וילסון, שהחתים בין השאר את "ניו אורדר"; וב-2007 ביים הצלם ההולנדי אנטון קורביין את "קונטרול", סרט בריטי על חייו של איאן קרטיס, הסולן המנוח של "ג'וי דיוויז'ן".

"המוסיקה היא חלק מרקמת החיים באנגליה", הסביר קורביין בראיון ל"אינדיפנדנט" בשבוע שעבר את משיכתם של הבריטים לסרטים הללו. "האנגלים נולדים שחקנים. הם יודעים לספר סיפורים ויצירת מוסיקה היא פשוט דרך אחרת לספר סיפור. הדמויות האלה צבעוניות ומרתקות ולכן הן כנראה נושאים טובים לסרטים".

אבל לא רק הבריטים נוהגים להנציח את המוסיקאים האהובים עליהם בסרטים: סיסי ספייסק גילמה את לורטה לין בסרט "בתו של כורה הפחם", המבוסס על זיכרונותיה של זמרת הקאנטרי האמריקאית (שתקבל בטקס הגראמי בחודש הבא פרס על מפעל חיים); ואל קילמר היה ג'ים מוריסון בסרטו של אוליבר סטון "הדלתות"; ג'יימי פוקס נכנס לתפקידו של ריי צ'רלס בסרט "ריי"; חואקין פיניקס גילם את ג'וני קאש ב"הולך בדרכי"; קווין ספייסי נכנס לדמותו של בובי דארין בסרט "מעבר לים"; ובעוד חודשיים יצא הסרט ,"The Runaways" שבו תגלם קריסטין סטיוארט, כוכבת סדרת סרטי "דמדומים", את הרוקרית פורצת הדרך ג'ואן ג'ט. ואילו בצרפת, בסוף השבוע הקרוב יצא הסרט העלילתי "Gainsbourg, A Heroic Life" העוקב אחר חייו של הזמר סרז' גינזבורג.

כרטיסים להופעות והצגות

להזמנת כרטיסים >>