האם אבות באמת רוצים חופשת לידה?

במדינות שונות מנסים לשכלל את הדרכים המאפשרות גם לגברים לקחת חופשת לידה. אבל האם אבות באמת רוצים להפחית את שעות עבודתם כדי לבלות זמן רב יותר עם ילדיהם?

"אני גבר", אומר טום, "ולכן אני עובד. לכן אני לא מטפל בילדים. זה התפקיד של אשתי". טום, בן 37, הוא אחד מאותם אבות מיושנים, שהשקפת עולמם סותרת את ממצאי הדו"ח החדש של הארגון הבריטי EHRC לזכויות אדם ושוויון, שלפיהם רוב האבות אינם מרוצים מהיחס בין שעות עבודתם לזמן שהם מקדישים לחייהם הפרטיים. 62% מהאבות סבורים כי על גברים לבלות יותר זמן בטיפול בילדיהם.

טום הוא איש מכירות מבירמינגהם, נשוי ואב לילדה בת שלוש ולתינוק. הוא לא לקח חופשת לידה של שבועיים, שהוא זכאי לה לפי החוק הבריטי, ואף לא שקל לצמצם את שעות עבודתו. אשתו, סו, היא אם במשרה מלאה.

האם אינו רוצה לבלות יותר זמן עם ילדיו? "אני לא יכול להרשות לעצמי לחשוב בצורה הזאת", הוא משיב. "סו לא יכולה להרוויח את הסכומים שאני יכול". חוץ מזה, "אני בהחלט לא רוצה להיות בעולם של נשים - להסתובב בגינות ציבוריות ובבתי קפה בבוקר. זה הסיוט שלי. אני אוהב להיות אב של סופי שבוע, לעשות עם הילדים דברים כיפיים".

אשר לאפשרות של משרה חלקית, "מי שעובד במשרה חלקית מסתכן בכך שלא ייקחו אותו ברצינות - בין שהוא גבר ובין שזו אשה", אומר טום. "עלי להודות שאני אוהב להיות הגבר המפרנס בבית".

ואולם, אבות עובדים - ומעסיקיהם - יכולים להפיק תועלת מצמצום שעות עבודתם. בסקר שעשו לאחרונה חוקרים מאוניברסיטת בירגהם יאנג ביוטה שבארצות הברית בקרב עובדי עירייה, שהוצעה להם האפשרות לעבוד במשרה חלקית או להגמיש את שעות עבודתם, 64% מהם דיווחו שדפוסי העבודה החדשים תרמו מאוד לשיפור המוראל ו-41% מהם אמרו שהפרודוקטיביות שלהם עלתה.

אבל האם אבות באמת רוצים להפחית את שעות עבודתם כדי לבלות זמן רב יותר עם ילדיהם? "כן, הם רוצים", אומר דנקן פישר, מייסד שירות הייעוץ Fathers Direct, שוויתר על משרתו בפיתוח בינלאומי כדי לגדל את שני בנותיו והקים את האתר dad.info. "זהו תהליך אטי מאוד מפני שהרבה דברים מפריעים להם לעשות זאת - התרבות של מקום העבודה והשכר - אבל זה בהחלט הכיוון".

פישר טוען כי תהליך זה יצבור תאוצה רק כשייווצר מנגנון שיעודד אבות לבלות יותר זמן עם ילדיהם. מנגנון מסוג זה הוצע בבריטניה בחודש שעבר: הרייט הרמן, השרה לענייני נשים ושוויון, הכריזה על רפורמה שלפיה אמהות טריות יוכלו להעניק את ששת החודשים האחרונים של חופשת הלידה שלהן לאבי התינוק, שיקבל תשלום על שלושה מתוך ששת החודשים הללו.

"אשמח מאוד אם זה יקרה", אומר דייוויד, בן 31, עורך אתרים ברשת, ששב לאחרונה לעבודתו לאחר חופשת לידה של שבועיים. "כשהייתי בחופשת לידה, חשתי שאני ובת זוגי מתחלקים בטיפול בתינוקת בצורה שוויונית, וזה היה מצוין. כעת, משחזרתי לעבודתי, אני מרגיש שאני מחמיץ המון".

דייוויד פרוסט, מנכ"ל לשכת המסחר הבריטית, מתנגד ליוזמה של הרמן בטענה שמיתון אינו זמן טוב לרפורמה כזו. מעסיקים רבים מתנגדים לרעיון שאבות יוכלו לקחת חופשת לידה ארוכה יותר. "זה לא נאמר בקול רם, אבל בחברות רבות, בעיקר קטנות, לא מעסיקים נשים שלדעתם עשויות ללדת תינוק", אומר מנהל חנות בלונדון. "אם גברים יתחילו לקחת חופשת לידה ארוכה יותר, גם היחס כלפי אבות עתידיים יהיה חשדני".

יש אבות שאינם מחכים לרפורמה בחופשת הלידה כדי לממש את חלומם לבלות יותר זמן עם ילדיהם. רוב, בן 44, עורך בעיתון, עובד במשרה חלקית וחולק עם בת זוגו את הטיפול בילדיהם. אבל זהו סידור יוצא דופן. 38% מהאמהות לילדים קטנים בבריטניה עובדות במשרה חלקית, בהשוואה ל-4% מהאבות.

מאז שעבר למשרה חלקית, יחסיו של רוב עם ילדיו "הרבה יותר אמיתיים מכפי שהיו קודם". והוא מוסיף ומספר: "אחד מעמיתי לעבודה - גבר - אמר לי, כשהתלוננתי על כך שאני עייף בסופי השבוע, 'אבל אתה עובד רק שלושה ימים בשבוע!' כאילו היומיים האחרים, שבהם אני עובד עם הילדים, הם שום דבר. כשאתה עובר למשרה חלקית, חושבים עליך כעל גבר עצלן. אף אחד לא היה אומר זאת לאשה שמלהטטת בין עבודה לגידול ילדים".

כרטיסים להופעות והצגות

להזמנת כרטיסים >>