לצאת לחופשה מבלי לפגוע בסביבה

בילוי בחווה אקולוגית בקוסטה ריקה, השתלבות בחיי כפר קפריסאי או צפייה בלווייתנים בניו זילנד - גם בזמן חופשה אפשר לנסות למזער את הנזק לכדור הארץ

ג'ון נובל, מחבר המדריך של "לונלי פלנט" למקסיקו, כתב פעם את המשפט הנפלא: "באמריקה הלטינית מכנים 'אקו-תוריזם' בדיוק את הדבר הזה שאנו באירופה קוראים לו 'טיול בחיק הטבע'". מעל התווית "תיירות אקולוגית" מרחפת כבר כמה שנים סכנה גדולה של שימוש יתר. הדביקו אותה כמעט על הכל - מהמגבות בבית מלון ברודוס ועד מסעות טיפוס בהימלאיה; מצפייה בגורילות ההרים ברואנדה ועד חיסכון בחשמל במצפה רמון. השימוש המופרז הזה כמעט רוקן את התחום ממשמעות.

בוועידת האקלים בקופנהגן דנים עכשיו בעתידו העגום של העולם. באופן אבסורדי, זה בדיוק מסוג הדברים שאנחנו מעדיפים לשכוח כשאנחנו יוצאים לחופשה. החדשות המעיקות על הנזק שאנחנו גורמים לכדור הארץ מקלקלות לנו די בקלות את מצב הרוח. חופשה אמורה לגאול אותנו מכל זה. אנחנו רוצים לברוח לחיק הטבע, למלון מבודד, לצלול בלגונה שקטה, לטייל במעבה יער או על החוף. לעזוב מאחור את הצרות של הפלנטה שמעיקות על מצפוננו. בדיוק כך, מתברר, אנחנו עלולים לגרום את הנזק הגדול ביותר.

"כתיירת אני רוצה ליהנות", מסבירה מיכל וימר-לוריא, מנהלת עמותת תיירות אקולוגית ובת-קיימא ישראל, "אבל דווקא לפני שיוצאים לטיול או לחופשה אנחנו חייבים לשאול איך ממזערים את הנזקים".

מיד לאחר מכן היא מונה כמה מן הכללים הפשוטים שעוזרים להפוך כל טיול, בישראל או בחו"ל, למתחשב בסביבה: "חשוב לתכנן את הטיול היטב, להבין בדיוק לאן נוסעים, לא לשרוף דלק סתם בנסיעות מיותרות; להשתדל להימנע ממוקדים תיירותיים צפופים, שכן הצפיפות והעומס של התיירים מגבירים את הנזק; לטוס ליעדים קרובים כדי למזער את הנזק שבטיסה; יעדים כטורקיה, יוון וקפריסין נכונים ומתאימים לנו יותר מבחינה סביבתית מרוב היעדים האחרים, הרחוקים יותר; למזער את השימוש במכונית ביעד; לא להיקלע למשימות מטורפות כמו 'לחרוש' את אירופה בעשרה ימים; למצוא מקום לינה שממנו אפשר לצאת בכל יום ברגל או באופניים לטיולים מעניינים; לבחון את המעורבות של המקום שבו אנו שוהים בקהילה.

הניסיון מוכיח, לדברי וימר-לוריא, שמלונות גדולים בדרך כלל מסייעים פחות לקהילה ולסביבה שבהן הם פועלים מאשר מקומות קטנים, בתי אירוח, אכסניות ומלונות משפחתיים. וימר-לוריא עושה הבחנה ברורה בין ההיבט הפיסי - איך אתר התיירות פועל ביחס לסביבה, כלומר אם הוא משתמש באנרגיה סולארית, אם הוא מפריד מן הפסולת חומרים אורגניים ולאן זורם הביוב - לבין ההיבט המרתק יותר: השאלה אם האתר או המלון משתלב בסביבה הטבעית והאנושית שבה הוא פועל ואיך הוא עושה זאת.

קוסטה ריקה

בחיפוש אחר דוגמאות טובות לתיירות אקולוגית הרחיקה לאחרונה וימר-לוריא עד קוסטה ריקה. המדינה הקטנה במרכז אמריקה נחשבת בשנים האחרונות מודל, מקום שבו אימצו את התיירות האקולוגית בחום הרב ביותר.

חלק נכבד מכלכלת קוסטה ריקה נשען כיום על תיירות אקולוגית והצמיחה של התחום מהירה במיוחד. המודעות של התושבים לנושא הסביבתי נחשבת למופת עולמי. לפני עשר שנים ביקרו בקוסטה ריקה (שחיים בה פחות מארבעה מיליון תושבים) כמיליון תיירים. השנה יחצה מספר התיירים את גבול שני המיליון והתיירות האקולוגית נתפשת ככוח המוביל בצמיחה הזאת. מחצית מן התיירים בקוסטה ריקה מגיעים מארצות הברית. יותר מרבע משטחה של המדינה הוכרז כשמורות טבע ופארקים לאומיים.

האתר הראשון בקוסטה ריקה שווימר-לוריא מציינת הוא החווה האקולוגית Rancho Morgot. החווה שוכנת על גדת אגם ארנאל (Arenal) ומוקפת ביער גשם. במרחק 15 קילומטר ממנה נמצאת השמורה הביולוגית מונטוורדה. משפחת סוסתהיים שרכשה את החווה מפעילה בה על שטח ענק אתר תיירות ייחודי. השילוב בין אוצרות הטבע במקום די נדיר. השוהים בחווה נהנים מגדת האגם, ממראה הר הגעש, מצל של יערות עד, מ-11 מעיינות טבעיים ומנהר שזורם בשטח החווה.

בחווה פועל משק עצמאי, שמייצר את כל האוכל האורגני למען השוהים במקום. הפעילות כוללת מלבד אירוח במלון, בחדרים שנראים כבונגלוס, גם פעילות ביער, חינוך סביבתי, רכיבה על סוסים, טיולי הליכה, מדיטציה והתנדבות במקלט לבעלי חיים. כל אחד מן האורחים במקום זוכה לסיור בחווה ולסקירה על הנושא הסביבתי ועל מגוון הפעילויות במקום מפיהם של סטודנטים לתיירות אקולוגית המועסקים במקום.

בעיני וימר-לוריא, זו דוגמה אידיאלית לחופשה שבה אפשר ליהנות תוך כדי פעילות שאינה מזיקה לטבע. לדבריה, השהות באתר כזה מעודדת את המבקרים לחשוב ולפעול למען הסביבה. מחיר השהות לזוג בבקתה 70 דולר ובבונגלו 140 דולר. מידע מלא באתר החווה.

דוגמה מעניינת נוספת לתיירות אקולוגית בקוסטה ריקה היא האתר Mawamba בשמורת הטבע טורטוגוארו (Tortuguero) שבצפון המדינה, לא רחוק מן הגבול עם ניקרגואה. במלון עצמו אמנם אין היבט אקולוגי בולט, אבל הפעילות שהוא מרכז ומקדם מוקדשת כולה לשמירת הטבע והסביבה באזור.

לפני כמה שנים, עם תחילת פיתוחה של התיירות המקומית, נעשתה באזור זה הסבה מקצועית לכ-30 ציידים, שנהגו לצוד את צבי הים הירוקים. כיום מוקדש חלק נכבד מן הפעילות באזור לצפייה בצבים הירוקים. הציידים משמשים עכשיו מדריכים, ועובדי המלון מעודדים את המבקרים לצאת ולסייר בסביבה ברגל או בסירה. באזור כולו אין כמעט דרכים, כדי למנוע פגיעה בבעלי החיים.

מלבד צבי ים אפשר לראות סביב מוואמבה ובשמורת טוטוגוארו קופים, איגואנות, קרוקודילים ו-300 מיני ציפורים ועופות. האורחים לא מגיעים לכאן כדי לנוח במלון או להסתגר בחדרם. הם באים כדי ליהנות מן הטבע מבלי לפגוע בו. החבילה לזוג עולה 260 דולר ליומיים. מידע מלא באתר.

בליז

בליז שבמרכז אמריקה נחשבת כיום למתחרה הרצינית של קוסטה ריקה בפיתוח תיירות אקולוגית. במדינה ששטחה זהה לשטח ישראל חיים רק כרבע מיליון תושבים. שונית האלמוגים בים הקריבי מול חופי בליז נחשבת אחד מאתרי הצלילה היפים בעולם ומקום רגיש במיוחד, שעלול להיות מושפע בקלות מעומס תיירים. אף על פי כן, בבוקר שבו שטנו מבליז לקיי קולקר (Caye Caulker) נדחסו יותר מ-100 מבקרים בצפיפות איומה על סיפון הסירה. האי שוכן במרחק כחצי שעה מחוף בליז ונחשב בסיס היציאה הטוב ביותר לצלילה באזור.

חוף קיי קולקר בבליז. למען שונית האלמוגים

על האי החולי הקטן, שאורכו כשני קילומטרים ורוחבו כ-100 מטר בלבד, אפשר לראות היטב עד כמה הסכנה מתיירות גדולה. במקום אמנם מושקע מאמץ גדול למתן את השפעת התיירים ובין היתר נאסרה באי תנועת כלי רכב שמונעים בדלק, אבל הפיתוי להרוויח מהר גדול. 20 חברות שפועלות בקיי קולקר מציעות סיורי צלילה בשונית הסמוכה. הפעילות, כפי שהודו כמה מתושבי האי, פשוט רבה מדי לקצב האטי הטבעי שלהם ולשונית. כל אחת מחברות הצלילה מצהירה באתר האינטרנט שלה ובחומר ההסברה שמחלקים נציגיה כי איכות הסביבה עומדת בראש מעייניה וכי המדריכים עושים כל מאמץ לא לפגוע בשונית האלמוגים הרגישה במשך הצלילה, אבל העומס הרב מגדיל את סיכויי הפגיעה. באי עצמו פועלים כמה מלונות קטנים בעלי נטייה סביבתית, אבל את הסכנה הממשית אפשר לראות באי הסמוך, שבו נבנה לאחרונה בית מלון ענק שלצדו מסלול גולף ירוק.

קפריסין

לפני 20 שנה שב סופרוניס פוטומיטיס מלימודים בארצות הברית לכפר הקטן טוחני (Tochni) בקפריסין. מראה הבתים הנטושים הרבים בכפר נטע בלבו את הרעיון. הוא שיפץ כמה מן הבתים האלה והקים בטוחני אתר אירוח שמשולב לחלוטין בחיי הכפר.

כיום מציע פוטומיטיס 120 מיטות בבתים הפזורים ברחבי הכפר, שבו מתגוררים רק 350 תושבים. את עיקר הדגש הוא שם על הפעילות שמוצעת לתיירים בכפר ובסביבתו - טיולי אופניים, טיולי הליכה, רכיבה על סוסים, הכנת גבינה, סדנאות בישול, קטיף זיתים וקדרות מסורתית. "האורחים הם חלק מן החיים בכפר", מסביר פוטומיטיס. "הם זוכים לחוויה שלמה של החיים בקפריסין. אנחנו מארגנים גם הסעות לחופים ואתרים הארכיאולוגיים הסמוכים. הרעיון פשוט - עזבו את המכונית ותחיו אתנו כמה ימים כתושבי הכפר. החוויה טובה לנו, למבקרים ולסביבה. אני לא רוצה חלילה לדמיין מלון גדול ובו 120 חדרים שצמוד לכפר".

המחירים נמוכים - 25-35 יורו למיטה. אופי החדרים והמראה שלהם מגוון, מכיוון שהם פזורים ברחבי הכפר בבתים שונים מתקופות שונות. פרטים באתר.

ניו זילנד

סוכנות הנסיעות האקולוגית "תיירות אחראית" שמרכזה בלונדון מכתירה בכל שנה את הגוף שהצטיין בשילוב בין תיירות לשמירת הסביבה. הזוכה ב-2009 היא חברה ניו-זילנדית ושמה "קאיקורה" שעוסקת בשיט לצפייה בלווייתנים. החברה הוקמה לפני כמה שנים בידי ארבע משפחות ממוצא מאורי.

צפייה בלווייתנים בניו-זילנד. בשיתוף הקהילה המאורית

בנימוקי חבר השופטים נכתב כך: "רק לעתים רחוקות אנו זוכים לראות יוזמה תיירותית שפותחה מן השורש בידי קהילה מקומית וצומחת לממדים ולהצלחה כאלה. סיורי השיט של 'קאיקורה' מסייעים לשמירה על הסביבה ומוכיחים שבני הקהילה המאורית מצליחים להשתלב בפיתוח התיירות ועושים שימוש ברווחים כדי לרכוש את הקרקע של אבותיהם הקדמונים ולשמר את הזהות התרבותית שלהם".

כרטיסים להופעות והצגות

להזמנת כרטיסים >>