ברוכים הבאים לפלורידה, מימין אטרקציה חדשה

דרושים 63 ימים רצופים כדי לבקר בכל האטרקציות בפלורידה, פארק הארי פוטר שייפתח בקרוב מנסה לגנוב את הבכורה מדיסני וורלד שבאורלנדו ולהשאיר אתכם עוד כמה ימים בארץ הפארקים וההרפתקות

בפלורידה בטוחים שזה הולך להיות הקיץ של הארי פוטר. ויש להם סיבה טובה לכך - ב-18 בחודש ייפתח בפארק השעשועים של "יוניברסל סטודיוס" שליד אורלנדו, פארק הארי פוטר הראשון בעולם. במרכז הפארק הוקמה טירת הוגוורטס - בית הספר הנודע לקוסמים, שבו לומדים הארי וחבריו הרמיוני ורון. סביב הטירה נבנו רחובות שכמו לקוחים מתוך הספרים והסרטים, שבהם אפשר לקנות את כל הציוד הדרוש כדי לעסוק בכשפים, פרט אולי למטאטאים מעופפים. למבקרים מחכות בובות פרווה של ינשופים לבנים, לצד סמלי הבתים השונים, מתכוני לחשים, ספלים עם סמלי בית הספר ושרביטי קסמים ב-26 דולר.

מרכז פלורידה ואזור אורלנדו הם ארץ הפארקים. קשה למנות את כולם, כי הגדולים ביותר מתפצלים לעשרות פארקים משניים, שמושכים קהל בכל הגילים. הפארקים הקטנים והפחות מפורסמים מחפשים ללא לאות אטרקציות חדשות, שימשכו אליהם את הקהל ששבע כבר מן המתקנים הגדולים והמוכרים, ובעיקר מן התורים הארוכים שמשתרכים באתרים הפופולריים.

אנשי התיירות של פלורידה ערכו חישוב מעט מוזר, ולפיו דרושים 63 ימים רצופים כדי לבקר בכל האטרקציות במדינה. גם אם זה מוגזם, רוב המבקרים שוהים באזור אורלנדו כשבוע ונודדים בין הפארקים הגדולים. משפחות מכל העולם, שמתייצבות מדי בוקר בתור לקופות, מבהירות ש-46 מיליון המבקרים שפקדו את אזור אורלנדו בשנה שעברה אינם תופעה מקרית או חולפת.

אתגר הדרקון

לצד טירת הוגוורטס והחנויות יוזמנו המבקרים בפארק, ששמו הרשמי "עולם הקסמים של הארי פוטר", לטעום כמה מההרפתקאות שעשו את סדרת הספרים והסרטים לכל כך פופולרית. ביקור מקדים שנערך לעיתונאים בחודש שעבר, מגלה שלוש הרפתקאות מרכזיות שמככבות בלב הפארק החדש - "טיסת ההיפוגריף", "אתגר הדרקון" ו"המסע האסור של הארי פוטר".

שתי ההרפתקאות הראשונות הן רכבות הרים מפחידות, שהותאמו לנושאי הסדרה של ג'יי קיי רולינג. "המסע האסור" הוא טיול ברחבי הטירה, שמלווה בהפתעות שונות כמו תמונות שתלויות על הקיר ומתחילות לדבר, פסלים זזים, ענני עשן צבעוניים ואורות מנצנצים. טירת הוגוורת שבלב הפארק אמנם גדולה, מרשימה ומאיימת ואפילו די קודרת, בייחוד בשעות הערב, אבל למרות הכל הביקור בטירה עדיין נראה כסיור בלב תפאורת ענק ולא בדיוק כדבר האמיתי. מעקה המתכת שלאורכו מתפתל מסלול הביקור אינו מניח אפילו לרגע, ואינו מאפשר לשקוע באשליה המתוקה שהנה נקלענו סוף סוף לטירה המרוחקת בהרים, שבה מכשירים קוסמים ועושי לחשים.

בין היתר מוזמנים המבקרים בטירה לסייר במשרדו של המנהל דאמבלדור, בכיתת הלחשים, במועדון של בית גריפינדור ובכמה אתרים נוספים נודעים בסדרה. הקטר האדום שמוביל את התלמידים להוגוורטס ניצב בכניסה לפארק, ובכמה דוכנים מוכרים בירת חמאה ומיץ דלעת, שלדברי אנשי הפארק פותחו ומיוצרים במיוחד עבורם.

טירת הוגוורטס בפארק הארי פוטר

הסיור בפארק מלמד שהילד הממושקף, שספרי עלילותיו נמכרו ביותר מ-400 מיליון עותקים, הוא אכן להיט עולמי נטול גבולות, אלא שהמציאות עלולה להיות מעט מאכזבת וכוחם של הספרים והסרטים עדיין רב יותר.

באזורים האחרים של פארק יוניברסל באורלנדו בולטים הכוכבים הגדולים של הפארק עד עתה - דמויות של בני משפחת סימפסון, ספיידרמן, גיבורי ד"ר סוס וכמה רכבות הרים מפחידות במיוחד, שמתפתלות מעל ראשי המבקרים. בתחרות הגדולה עם הפארקים של דיסני, יוניברסל נחשב בדרך כלל לפארק הקטן יותר, שמגיעים אליו רק אלה שהשלימו את הביקור המלא אצל מיקי וחבריו. אבל כעת מדברים אנשי יוניברסל על פארק הארי פוטר כנשק יום הדין, שיכול לשנות את כללי המשחק האלה. רבים מן המבקרים בשנים הקרובות, כך הם מקווים, יגיעו לאורלנדו בכדי לראות את הארי פוטר, ורק אחר כך יפנו לפארקים האחרים. זאת מחשבה אופטימית מאוד, שסיכוייה להתממש לא נראים כרגע גבוהים במיוחד.

המיתוס של דיסני

25 בתי מלון פועלים במתחם הפארק של דיסני וורלד באורלנדו. החדש ביותר, אתר נופש למשפחות שעומד להיפתח במהלך הקיץ הקרוב, מכיל 2,000 חדרים. 864 מתוכם ממוקדים בנושא אחד - מלך האריות. דיסני וורלד הוא עדיין הפארק הגדול, הפופולרי והשולט באורלנדו. רוב המבקרים בבתי המלון במרכז פלורידה עונים לשאלה "מה מטרת החופשה שלכם?", בתשובה הפשוטה: "באנו לדיסני".

שלטי הדרכים על האוטוסטרדה מכוונים אליו כאל עיר גדולה, ומגרשי החנייה העצומים שלו עמוסים. באוגוסט מתכננים לפתוח בדיסני וורלד את ההרחבה הגדולה ביותר שנעשתה אי פעם בפארק הוותיק "מג'יק קינגדום". קשה קצת להימנע מן המחשבה שיש קשר בין השיפוץ והפיתוח של ממלכת הקסמים, לבין המתחרה החדש והממושקף מעבר לכביש. אם לשפוט על פי ההתלהבות של המבקרים בפארק דיסני מן האטרקציה הוותיקה ביותר - צילום עם דמות גדולה של אחד מהגיבורים המצוירים - דונלד, גופי או מיקי, הרי שהנכסים האמיתיים של דיסני אינם נמצאים בסכנה גדולה. המיתוס הוותיק עדיין פועל ומהלך קסם.

בכלל, במשך ביקור בדיסני וורלד נדמה שהנוסטלגיה שולטת כאן לחלוטין. קשה קצת להבחין בגיבורים החדשים של האולפנים או של הפארק. הדמויות הוותיקות, שנוצרו כבר לפני יותר מ-70 שנה, שולטות במרחב והמבקרים, הורים וילדים, נהנים להתרפק עליהן. יחד עם זאת אי אפשר גם להימנע מן התחושה, שעדכון לא היה מזיק כאן.

הדוגמה הטובה ביותר היא בפארק שמכונה עדיין "ארץ המחר", ומציג סחרחורות עם ספינות חלל שנראות בעיקר כמכוניות עתיקות ומצועצעות משנות ה-70. זו הבעיה עם המחר, הוא זז כל הזמן. בכל ערב נערך ב"מג'יק קינגדום" מופע זיקוקים. פיטר פן מרחף מחלון הטירה הקסומה, וגולש על חבל במורד הפארק. האורות נוצצים ובמשך כ-20 דקות נורים זיקוקים לשמי פלורידה. החידוש העכשווי הוא שבדיוק כמו בקולנוע מחלקים למבקרים משקפי קרטון מיוחדים. כאשר חובשים אותם נדמה שבכל אחד מן הזיקוקים נורים אלפי כובעים של מיקי מאוס, עם אוזניים עגולות גדולות. אלפי אנשים עומדים חבושי משקפי קרטון אדומים בשעת ערב מאוחרת, בוהים בשמיים ומחייכים כילדים. אין דבר שאנשי דיסני אוהבים יותר מן המראה הזה.

לשיר עם לווייתנים

רשת הפארקים "סיוורלד" מפעילה 10 פארקים. 5 מהם פועלים באורלנדו ובסביבתה. העיקרון דומה - שילוב בין פארק מים, שבו המבקרים טובלים קצת או לפחות נרטבים, לבין מופעי ראווה של דולפינים ולווייתנים, שהלב קצת נחמץ כאשר רואים אותם מבצעים תעלולים מרהיבים לצד רקדניות חטובות בבריכה גדולה. החידוש האחרון בפארקים של סיוורלד נקרא "שאמו רוקס", והוא מציע שילוב בין הופעה של להקת רוק מקומית, לבין מופע ראווה של לווייתנים שחורים-לבנים. הלווייתנים, אגב, מפגינים הרבה יותר תבונה, תנועה אלגנטית, חן וידידותיות אנושית מאשר שותפיהם למופע, שפורטים על הגיטרות במראה קשוח כביכול.

לפיתת תנינים

"גאטורלנד" הוא אחד הפארקים הוותיקים ביותר בפלורידה, שהוקם כבר לפני כ-70 שנה. בניגוד לאחיו הגדולים, ההתפתחות שלו אטית וצנועה יותר. הוא לא נהפך בשום שלב למפלצת מבקרים אימתנית, ומעניק כמה יתרונות גדולים למי שקצת התעייף מן הפארקים הגדולים. ראשית - אין בו תורים. חלקים גדולים בפארק נראים כשמורת טבע מעניינת, עם מקווי מים שתנינים שוחים בהם בנחת, ונראים תמיד כממתינים לארוחה הבאה.

בשטח הפארק מקננים עופות רבים, ובעונה זו אפשר לראות גוזלים מצייצים בקנים. על אטרקציה אחת לא מוותרים ב"גאטורלנד" - בכל יום נערך בפארק מופע שמכונה "היאבקות עם תנינים". אחד מעובדי הפארק שם נפשו בכפו ולופת את התנין המופתע והמנומנם, בכל מיני אחיזות משונות. הקהל אמנם אוהב את זה ואפילו פעוטות בני ארבע הריעו לגלדיאטור המודרני, אבל קשה להימנע מהתחושה שכל זה מיותר, ואפשר להסתפק בתצוגות פחות דרמטיות.

איך מגיעים?

יוניברסל סטודיוס הגעה מאורלנדו - בכביש 4 מערבה עד יציאה 74, ומשם לפי השילוט. כרטיסים: יום אחד למבוגר עם שימוש חופשי בכל המתקנים - 80 דולר. כרטיס לילד עד גיל תשע - 70 דולר. 

דיסניוורלד הפארק מכיל ארבעה פארקים נושאיים - מג'יק קינגדום, אפקוט, הוליבוד סטודיוס, ממלכת החיות ושני פארקי מים. ההגעה: לפי השילוט ממרכז אורלנדו. כרטיסים: 80 דולר למבוגר, 70 דולר לילד מעל גיל 10. 

סיוורלד המתחם מכיל שלושה פארקים שממוקדים בנושאים רטובים: סיוורלד, דיסקברי קוב, אקווטיקה. ההגעה: הכניסה הראשית נמצאת על סנטרל פלורידה פארקוויי, בין אינטרנשיונל דרייב לסי הרבור דרייב. כרטיסים: 80 דולר למבוגר, 70 דולר לילד מעל גיל 9. שילוב בין כמה פארקים מעניק הנחות.

גאטורלנד הפארק נמצא במרכז פלורידה, כחצי שעה נסיעה צפונה מאורלנדו. הגעה: הפארק ממוקם על כביש 441. כרטיסים: 23 דולר למבוגר, 15 דולר לילד.

כרטיסים להופעות והצגות

להזמנת כרטיסים >>