המלצות השבוע במוסיקה קלאסית

המלצת השבוע | דיטריך פישר-דיסקאו שר ומלמד מצו, שני, 21:30

הכינו את מכשירי ההקלטה: נכון שכמה מהקטעים שישודרו בסרט הזה, בן שעתיים, נמצאים ביוטיוב - אבל רק מקצתם, ומחוץ להקשר; וכאן כאן אפשר לא רק לשמוע, כרגיל מדיסקים, אלא גם לראות את הבריטון דיטריך פישר-דיסקאו שר את הרפרטואר הגרמני הגדול: של שטראוס, ברהמס, וולף, מהלר - בעיקר מתוך "שירי שוליה נודד"; וגם את ביצועיו שנהפכו למופתיים ללידר של שוברט - "שר היער", "המוות והעלמה", "עץ התרזה" מהמחזור "מסע חורף", "על המוסיקה" ו"באביב". שלוש שעות ליליות עם פישר-דיסקאו מעניקות מפגשים בלתי אמצעיים אתו. אפשר לראות איך הוא מלמד אינטרפרטציה של השיר האמנותי הגרמני בכיתות אמן ויחד עם זמרים ופסנתרנים שונים - ביניהם הרטמוט הל וכריסטוף אשנבך; ואפשר לשמוע אותו בסרט תיעודי בסדרה "ארכיון קלאסי", בחברת רעייתו הזמרת כריסטה לודוויג והפסנתרן ג'רלד מור - ששיתוף הפעולה אתו נהפך לאבן דרך בביצוע השיר הרומנטי - ברפרטואר כמו "אהבת משורר" של שומאן ו"הטוחנת היפה" של שוברט. פישר-דיסקאו הגשים בשירתו את האידיאל של ה"ליד", השיר האמנותי, שמבקש רק בעזרת הקול והפסנתר לשרטט את מצבה של נפש האדם ברגעים חולפים שתמציתם הוא הרגש. הטכניקה שלו, המחשבה, החשיבות העצומה שנתן לכל מלה, הקלות בביצוע, המוסיקליות - כל אלה בדרגה הגבוהה ביותר הביאו לשלמות בשירה שלו. עכשיו פישר-דיסקאו כבר בגמלאות, ולא שר יותר, והזירה התפנתה לזמרי בריטון חדשים שהשתחררו מהצל המעיק שלו. אל גדולתו שנותרה רק בזיכרון אפשר להתוודע בערב זה.

עוד המלצות

רודולף סרקין הצעיר קול המוסיקה, שישי, 18:00

התוכנית "דור הזהב" של רם עברון, שמושמעת עתה בשידורים חוזרים אחרי מותו, מגיעה לפרק על הפסנתרן רודולף סרקין בהקלטות משנות ה-30 וה-40. בנגינתו, שהאיר עברון בדבריו כתמיד, אפשר לשמוע את הקונצ'רטו מס' 14 של מוצרט בניצוח אדולף בוש, את חמישיית הפסנתר של שומאן, ושני אטיודים של שופן.

קולה של דרום אפריקה ארטה, ראשון, 20:15

הסופרן הבינלאומית אנג'לה קריסון, ששרה בבית האופרה של ציריך, נולדה בעיירת השחורים סוואטו וצמחה והתחנכה בסטודיו של האופרה של קייפטאון - וכאן היא משתפת פעולה עם שש מקהלות ילדים וגופי חינוך מוסיקלי מארצה: מקהלת בוגנני מגטיאנה, מקהלת בית הספר קייפטאון, ומקהלות נוער נוספות, במסגרת פסטיבל ותחרות זימרה מקהלתית שנערכה במארס האחרון בארץ הרב-תרבותית שיכולה להציע לתושביה ולתיירים לא רק כדורגל.

אמנות השיר קול המוסיקה, שישי 23:00 וראשון, 22:00

הסגנון שנודע כצרפתי, על העידון שלו, ההומור והאירוניה, וצבעי הצליל הרכים, בשני ערבים של שירה ונגינה: שירים של עמנואל שברייה, שארל גונו ופרנסיס פולנק ב"אמנות השיר"; ויומיים אחר כך, באותה נימה: סונטה לחליל, ויולה ונבל של דביסי, ויצירות של ז'ק איבר, ראוול (הסונטינה לפסנתר) ושוב פולנק - הפעם סונטה לכלי נשיפה ממתכת.

ג'ז והמוסיקה הקונצרטית, "אוסף פרטי" קול המוסיקה, שלישי, 20:05

סטרווינסקי וראוול היו בין הראשונים שמיזגו את הג'ז, ויותר נכון את הרגטיים שנולד בתקופתם, לתוך סגנונם ושוסטקוביץ אימץ את המוסיקה החדשה ההיא אל יצירותיו גם כן. אלה, ופלרטוטים אחרים של קלסיקאים עם ג'ז, בתוכנית בסדרה "אוסף פרטי".

אפשר גם

שעה עם נלסון פרייר. כורל פרלוד של באך בעיבוד בוזוני, בטהובן - סונטת "ולדשטיין", "פינת הילדים" של דביסי, טנגו של אלבניס וערבסקה של שומאן, ברסיטל של הפסנתרן הברזילאי (מצו, שישי, 23:20). 

 סימון בוקנגרה. אל שיתוף הפעולה הזה חייבים להציץ: ואניה הרטרוס, מצמרת האופראית של תקופתנו, שרו יחד לפני כחודשיים בלה-סקאלה במילאנו באופרה "סימון בוקנגרה" של ורדי (מצו, שבת, 21:30).

אגם הברבורים. חובבי הבלט הקלאסי יהנו, מי שלא משתגע על הסגנון יכול רק לשמוע: את "אגם הברבורים" של צ'יקובסקי, היופי בהתגלמותו, במלואו (מצו, ראשון, 21:30).

"השועלה הערמומית הקטנה". קפיצה לאופרה של פאריס, בביצוע חדש יחסית, מלפני שנתיים, מגלה את האופרה ההומוריסטית אך החתרנית של ליאוש יאנצ'ק, בניצוח דניס ראסל דייוויס (מצו, שלישי, 21:30).

עוד צלילים מדרום אפריקה. המגזין של ארטה - בצד מפגשים עם טוני קרטיס, ספרות ויקטוריאנית ורוק ניו-יורקי - מביא את צליליה של דרום אפריקה עם אחד מגיבוריה הגדולים של ההתנגדות לאפרטהייד, "הזולו הלבן" הזמר ג'וני קלג (Tracks, חמישי, קצת אחרי חצות).

כרטיסים להופעות והצגות

להזמנת כרטיסים >>