"כאן גרים בכיף": פשוט לא מצחיק

קומדיית המצבים החדשה של ערוץ 10 התגלתה כעוד סדרה נטולת חן והומור, שהצליחה להפוך אפילו את נתי קלוגר לפרגולת פרברים תפלה

"כאן גרים בכיף" מוגדרת כקומדיית מצבים. דוגמה ל"מצב" בין שלל המצבים: האבא (גיא לואל) נשלח על ידי האמא (נתי קלוגר) לתקן את הפרגולה. הא לכם מצבה של המשפחה הבורגנית, רוצים למסור לנו המוסרים (שירילי דשא התסריטאית, תמר מרום עורכת התסריט ורועי פלורנטין הבמאי).

לואל נראה בהריון ועושה רושם שדחפו לבטנו כרית גדולה כדי שנדע שהוא בורגני חזיר. הרי כל הבורגנים חזירים או כל החזירים בורגנים, או משהו מעין זה. אלה סוג התובנות הגסות שמנדבת הסדרה. ובכן, בחזרה לפרגולה. אבא מכין את כלי העבודה, מרגיש גברי, יוצא לגינה, נתקל בעיתון ספורט, מתעכב עליו רגע כי הוא בורגני עצלן, ואז, שומו שמים, הפרגולה נופלת לו על הראש.

הו נתי קלוגר! הו הרצועה! הו ערוץ ביפ! קלוגר הוכיחה ברצועה של ערוץ ביפ את היכולות הקומיות שלה, אלא שכאן הורדמה עם הומור דלוח והפכה לפרגולה בפרוורים. איזה בזבוז נוראי לדחוס אותה לתוך הנעליים המצומקות של עוד סדרה נטולת חן והומור.

הו ערוץ 10 המתחדש! האם זהו הכיוון אליו הוא מתחדש? ואיך הוא מרשה לעצמו להתחדש כך בימי המונדיאל, כשאפילו "כוכב נולד" עתירת הרייטינג סופגת פציעות ספורט. אולי מישהו שם חושב שהקהל אוויל. הו קהל אוויל! שוב מנסים להאכיל אותך באותו מאכל תפל: משפחה בורגנית, אמא מרוטה ורוטנת, אבא טמבל עם כרס ושלושה ילדים ברברים.

לרגע קיוויתי שטעיתי בכתובת והגעתי לתוכנית אחרת, וש"סופר נני" מיד תגיח ותתקן הכל, גם את התסריט. הו סופר נני! בואי נסכם את זה "סופר", אם יורשה לי לפנות אלייך בפמיליאריות לרגע - המשפחה היא גיהינום. היא חייבת להיות כזאת אחרת אין קונפליקט ואין פרנסה. היא יכולה להניב חומרים טרגיים או קומיים או מקולקלים, אבל כך הן גם תוכניות טלוויזיה. אז "סופר", אולי תתרחבי, אולי תעשי ביקורי בית גם אצל יוצרי טלוויזיה, תלמדי אותם לשים גבולות, זה יכול להצטלם נהדר.

ואז אחרי כל ההבל הזה, סרטה של שירלי ברקוביץ "בדרך למעלה". ברקוביץ ליוותה במשך שנתיים את ליהן פלד, בחורה בת 21, שנולדה ברומניה וגדלה עד גיל 4 בבית יתומים. גורלה כאילו התהפך כשאומצה על ידי זוג ישראלים, אבל לא כל האימוצים מאושרים, ומגיל 13 היא ברחוב, לבד בעולם. אחד מגיבורי הסרט הוא הרחוב עצמו, שיש בו לא רק משפחות מאושרות ופרגולות אלא גם נערים בורחים, עולם מקביל, שרק רמזים ממנו מתגלים לנו ביומיום, בדרך כלל כסטטיסטיקה.

ברקוביץ מצליחה לגרום לעולם זה, תל אביב תחתית, להיות נוכח. לפחות לאיזה זמן, ליהן והרחוב כפי שהוא משתקף בחייה יישארו בזיכרון, אבל עד מהרה שוב ניטמטם מקומדיות מצבים על החיים הטובים-הרעים של המשפחה הישראלית.

"כאן גרים בכיף", ערוץ 10, 21:00, "בדרך למעלה", יס דוקו, 22:00

כרטיסים להופעות והצגות

להזמנת כרטיסים >>