דוקאביב: האמנות מתגייסת למהפכה הקומוניסטית

הסרט "אמנות אסורה במדבר" עוקב אחר מאבקו של איגור סביצקי לשמר את מורשתם של אמנים שהתנגדו למהפכה הקומוניסטית ברוסיה

עם פרוץ המהפכה הרוסית ב-1917, גם האמנות נאלצה להתגייס לטובת המהפכה ומנהיגיה. הסרט "אמנות אסורה במדבר", שיוקרן ביום שישי ב-14:00 במוזיאון תל אביב ובשבת ב-12:00 בסינמטק תל אביב, עוסק באמנים שסירבו בתוקף לשרת את השלטון, הוגלו או נשכחו, וביצירות שלא עמדו בצו האופנה האמנותי - הסגנון הריאליזם-הסוציאליסטי - ועל כן נהרסו. איגור סביצקי, שדמותו עומדת במרכז הסרט, פעל במשך עשרות שנים כדי למצוא, לאסוף, לשחזר ולהציל את היצירות האלה. את קולו בסרט משחק באמינות השחקן הבריטי בן קינגסלי.

דרך סיפורו האישי של סביצקי מציג הסרט גם את רוח התקופה, את עליית השלטון, את השינוי הדרסטי בחייהם של האנשים ברוסיה ואת סיפורם של האמנים. סביצקי עצמו נולד למשפחה מהמעמד הגבוה שנאלצה לוותר על נכסיה לאחר המהפכה ונטמעה במעמד הפועלים. לאחר שקרובים ומכרים רבים שלהם נעלמו, הם אף נדרשו להוכיח כי הם תומכים באידיאולוגיה השלטת.

לאחר פגישה מקרית עם שתי אלמנות זקנות שחשפו בפניו ערימת ציורים, החל סביצקי לחפש עוד יצירות שכאלה ומצא אותן בזבל, בעליות גג ובמרתפי בתים. מרבית העבודות שמצא היו של ציירים רוסים שברחו מארצם כדי להמשיך ליצור הרחק מהצנזורה של הקרמלין. סביצקי גילה עולם מלא, צבעוני, הומוריסטי וסרקסטי והחל לאסוף את הציורים באובססיביות. הסרט עוקב אחר השליחות שקיבל עליו, שבתומה הוקם מוזיאון בעבור כל היצירות בנוקוס, בירת קראקאלפקסטאן, פרובינציה בצפון אוזבקיסטאן. ברשות המוזיאון הזה נמצא האוסף השני בגודלו של אוונגרד רוסי.

עבודה של אוראל טנסיקבאייב. היצירות נמצאו בעליות גג ובמרתפים

הסרט, שאורכו 80 דקות, צולם אשתקד וכולל ראיונות רבים עם ילדיהם ובני משפחתם של אותם ציירים אבודים. הם מגוללים את סיפורם של הציירים וחושפים את הסיפורים שמאחורי היצירות. בסרט מרואיינים גם מנהלת המוזיאון זה 25 שנה שהכירה את סביצקי מגיל צעיר, עיתונאי אמריקאי שחשף את המוזיאון ואת הסיפור מאחוריו לפני כמה שנים ב"ניו יורק טיימס" ובכך תרם למאמץ להשיג תרומות בעבורו, היסטוריונים מקומיים ועוד. המרכיבים המוצלחים בסרט הם הציורים שמוצגים לכל אורכו ומספקים מבט עמוק לתוך פלאי האוונגרד הרוסי ןכן קטעי הארכיון מאותה התקופה, הן אלה שצולמו ברוסיה סביב צעדות ומפגנים של השלטון הקומוניסטי והן הקטעים שצולמו באוזבקיסטאן, החל בחפירות הארכיאולוגיות בין השנים 50'-57' וכלה בתמונות סטילס של הציירים השונים. את הסרט ביימו צ'אודאר גיאורגייב ואמנדה פופ.

כרטיסים להופעות והצגות

להזמנת כרטיסים >>