האם כדאי לאפשר לילדים להיות ללא השגחת הורים?

פעם הרבו הספרות והשירה להשאיר את הילדים לבדם בבית, היום מוצע להם מסלול עוקף-לבד. מדור חדש, הבוחן זה מול זה ספרי ילדים עכשוויים וישנים

ספר ילדים שראה אור באחרונה מפנה זרקור אל אחד הנושאים המרכזיים שספרות הילדים עוסקת בהם זה עשרות שנים: תלותם של ילדים בנוכחות הוריהם, ובעצם שאלת נכונותנו, המבוגרים, לאפשר לילדים שלנו להיות לפעמים בלעדינו.

הספר, "משחק המחשב של יובל", מאת דינה וולוך (אייר אודי טאוב, הוצאת רימונים), עוסק בחוויית ההישארות לבד בבית. הוא מיועד לבני חמש-שש; כלומר, הוא מניח שרוב הילדים ישמעו את הכתוב באמצעות הוריהם ולא יקראו אותו בעצמם.

התלות במספר מבוגר מקרינה על חוויית הקריאה של כל ספר ילדים, אך היא קריטית במיוחד בספר שעומד לבחון את מידת יכולתו של הגיבור-ילד שלו "להסתדר לבד", בלי מעורבות הורים. קריאת ההורה מסמנת, בשקט בשקט, שעם כל הכבוד לעצמאות הילדית שעליה יסופר בספר, אתם, הילדים עדיין זקוקים לנו, המבוגרים. עובדה: בלעדינו לא היה סיפור.

ברוח עכשווית מאוד, הספר אינו משאיר את גיבורו, את יובל הקטן, לבדו ממש. בימינו הרי חל איסור מפורש להשאיר ילדים בני חמש-שש לבדם. ההורים אמנם יוצאים לסרט, אך לא לפני שהם מבהירים ליובל, שיעלי, האחות הגדולה בת העשר, "תשמור עליך מצוין". אלא שמהר מאוד יעלי שוכחת את תפקידה כבייביסיטר והולכת לישון. ויובל, מצדו, "הבין שהוא הילד הער היחידי בכל הבית".

אלא שבאורח אופייני לתקופתנו, שאינה ששה להעניק עצמאות לילדים, לא מתפנה עתה הספר לספר על נפלאות ו/או תלאות ההישארות לבד בבית. להיפך, הוא מציג "פתרון" למצוקת הלבד. פתרון שמותיר את ההורים בשליטה, גם כאשר הם יוצאים מן הבית, ומקנה מראית עין של שליטה לילד שנשאר לבד.

איור של אודי טאוב מתוך "משחק המחשב של יובל". הטכנולוגיה היא נחמת הבודדים

יעלי נרדמת ויובל העייף והמפוחד מבחין פתאום שהמחשב דולק, ושעל הצג מהבהבת טבלה גדולה מחולקת לריבועים. "זאת בטח הפתעה מאמא", הוא חושב, ומגלה שכל ריבוע מוצגים אנשים קרובים: הנה סבא וסבתא, הנה הבית של חברו הטוב, והנה אמא ואבא בקולנוע: "לחיצה מהירה - והנה, על צג המחשב, בגדול, הופיע הקולנוע החשוך, ואבא ואמא יושבים בשורה שבע, אוכלים פופקורן ומביטים בהנאה בסרט משעמם עם איש ואשה מתנשקים". את שארית הערב מבלה יואב בבילוש וירטואלי אחר קרוביו ואהוביו ושוכח לחלוטין שהוא לבדו. וכשאמא ואבא חוזרים הביתה הם מוצאים אותו ישן על השטיח, למרגלות הבייביסיטר האולטימטיבי - המחשב.

במלים אחרות, גם לאחר שהספר עשה שמיניות באוויר כדי לאפשר לגיבור שלו להישאר לבד בבית, הוא עשה הכל כדי למגר מיד את הלבדיות ולמלא את הבית בבני אדם קרובים ומגוננים, וירטואליים במקרה זה. ברוח הזמן הספר יוצר מין מציאות ביניים שבה הווירטואלי לא רק מדמה אלא גם תופס את מקום הקונקרטי. הטכנולוגיה היא הנחמה הגדולה של הבודדים, מגלה הספר לנמעניו הצעירים.

לבדיתי - ובכיתי

באווירה עוקפת-לבד זו, קשה להניח שהיו יכולים לצמוח כמה מן השירים היפים ביותר בשירת הילדים העברית, שיצאו דווקא מתוך מה שמרים ילן שטקליס קראה ה"לבדיתי", בשירה הנהדר "לבדי", משנות ה-40 של המאה הקודמת, שבה נותר ילד קטן לבדו בבית וממצה עד תום את תחושת חסרונה של אמא:

"אמא אמרה: שלום לילדי,/ שלום מחמדי./ והלכה. ואיננה. ואני לבדי.// לבדיתי - לבדיתי / - ובכיתי.// אחר כך אמרתי לדב:/ די. עכשיו דובי-דב/ יהיה דובי טוב./ שב על ידי,/ שב מחמדי, אמא תשוב בקרוב.// דב כמוך אסור לו לבכות,/ גם על הדלת אסור להכות./ דב גדול אף פעם לא יבכה,/ דב גדול ישב בשקט ויחכה./ דב גדול אינו דובון קטן,/ טפשון..../ נכון?/ נכון, מחמדי?/ אבל למה אמא שלי הולכת/ ואני לבדי?// לבדיתי - לבדיתי / - ובכיתי".

בשנות ה-40 וה-50 הרבתה שירת הילדים וספרות הילדים העברית לשלוח את האמהות מן הבית ולהשאיר את הילדים לבדם, כדי לעקוב מקרוב אחר תחושת הלבד ואחר תעצומות הנפש של ההיחלצות ממנה.

הנה, לתזכורת, עוד שיר שכזה, הפעם פרי עטה של לאה גולדברג, "אני לבדי בבית": "אוטו עמד מול הבית,/ כלב עבר בכביש./ אני לבדי בבית,/ בכל הבית אין איש./ אני לבדי בבית,/ מביט בחלון על הכביש. (...) לאמא טוב - היא הלכה לה/ ובבית אני לבדי./ אני לבדי בבית./ לי בכלל לא עצוב.../ הנה אוטו עומד מול הבית./ על החלון מטייל לו זבוב. רק הוא ואני בבית./ מתי כבר אמא תשוב?!"

בעבר הותרנו הרבה מרחב של לבד לילדים הקטנים בספרי הילדים שכתבנו וקראנו להם. כמו בשני השירים שצוטטו כאן, הלבד היה נקודת המוצא של מעשה האמנות עצמו. היום אנחנו משדרים לילדים שוב ושוב שהלבד הוא מהם והלאה, שהם זקוקים לנו, ושאנו כאן כדי לשמור עליהם, חזק חזק חזק.

כרטיסים להופעות והצגות

להזמנת כרטיסים >>