מכתב השחקנים: יקיצת האדריכלות באריאל

אחרי השחקנים, גם האדריכלים צריכים לנקוט עמדה ולהכריז שלא יתכננו מבנים חדשים באריאל. בשונה מתפאורות בהצגה, העובדות שאדריכלים קובעים בשטח אינן חוזרות למחסן עם רדת המסך

אחרי שעשרות שחקנים ואנשי תיאטרון הצהירו שיסרבו להופיע בהיכל התרבות החדש באריאל ובכל התנחלות אחרת, ושורה ארוכה של אנשי אקדמיה גילו אומץ לב דומה, הגיעה גם שעתם של אדריכלים ואנשי תכנון להקיץ מתרדמה ממושכת, ולהכריז בפומבי כי לא ימשיכו לתכנן מבנים חדשים באריאל, ובכל התנחלות אחרת.

יקיצת האדריכלות תהיה משמעותית מכל מחאה אחרת. ארכיטקטורה היא הזרוע המבצעת של החלטות פוליטיות. אדריכלים ואנשי תכנון הם אלה המיישמים בפועל את מדיניות הכיבוש של ממשלות ישראל, וממשיכים את הסכסוך על שולחן השרטוט. בהבדל מתפאורות בהצגה, העובדות שאדריכלים קובעים בשטח אינן חוזרות למחסן התיאטרון עם רדת המסך. טביעת רגלן היא בלתי הפיכה. מי שמתווים את הקווים הכחולים של תוכניות המתאר של ההתנחלויות, מחויבים יותר מכל אחד אחר לקווים האדומים של המצפון.

ידם של אדריכלים היא בכל במפעל ההתיישבות בשטחים. הם אלה שמכינים את תוכניות המתאר להקמת ההתנחלויות, הם מתכננים שכונות מגורים אדומי גגות באריאל ובכל התנחלות אחרת, ומעניקים דמות למבני הציבור המוקמים בהם. גם היכל התרבות החדש באריאל תוכנן על ידי אדריכל, כאילו היה עוד היכל תרבות מהשורה בעוד יישוב בתחומי מדינת ישראל.

דו"ח "בצלם" מגדיר את אריאל כמובלעת צרה וארוכה החודרת עמוק ללב השטח הפלסטיני, התנחלות שתוכננה כפי שתוכננה לא משיקולים תכנוניים "נטו" אלא משיקולים פוליטיים שעיקרם היה הרצון ליצור חיץ שיפריד בין היישובים הפלסטיניים ויקטע את הרצף הטריטוריאלי ביניהם. אדריכלים ומתכננים לא צריכים את "בצלם", הם אמונים דיים על פענוח של מפות ותוכניות כדי לזהות בעצמם שזהו המצב. קולם הוא זה שצריך להישמע.

בקהילה האדריכלית יותר מאשר בכל תחום תרבות אחר - ואדריכלות היא הלא בת תרבות - נהוגה הפרדה סטרילית בין ארכיטקטורה לפוליטיקה, אסטרטגיה נוחה המאפשרת לרבים מתוך הקהילה להמשיך להחשיב עצמם אנשי שמאל, אבל לתכנן בימין. משורות האדריכלים לא נשמעה מחאה פומבית על קיומה של מחלקה לארכיטקטורה במכללת אריאל המנחילה לסטודנטים הלומדים בה את אמנות הניכור מהסביבה, בניגוד לעקרונות התכנון הנכונים והאתיקה המקצועית הראויה. מעולם לא דיברו אתם על פוליטיקה, כפי שאמרו סטודנטים במחלקה בראיון כאן לפני כמה שנים. מה פלא שהסביבה נדמית להם כנוף תנ"כי לא מקולקל, כך אמרו, והם חשים בה חופשיים ומשוחררים.

קריאתה של שרת התרבות לימור לבנת השבוע לאנשי התיאטרון להשאיר את הוויכוח הפוליטי מחוץ לחיי התרבות והאמנות היא מיותרת בקהילת האדריכלים, שבה הוויכוח הפוליטי נהדף תמיד מחוץ לחיי המקצוע - אם כי הוא חוזר שלא בטובתם בדלת האחורית. מגמות ותפישות עולם מחלחלות מעברו השני של הקו הירוק ופוגעות באדריכלות בישראל עצמה יותר ממה שהאדריכלים יהיו מוכנים להודות. מחאה של אדריכלים מבוססים מתוך הקהילה, דמויות בעלות מוניטין והשפעה שעשו די לביתם ומטה לחמם מובטח, יכולה להוביל לתנועת מחאה שתסחוף רבים, תחזיר לאדריכלות את האמון שלה בעצמה ובערכיה, ועשויה גם להרים תרומה משלה לסיום הסכסוך על הארץ. אדריכלים? מחאה? השלום כבר יכול להגיע.

כרטיסים להופעות והצגות

להזמנת כרטיסים >>