המקומות הטובים בעולם לעריכת חשבון נפש

פסגת הר עם נוף מרהיב, מנזר מבודד, גן זן או מדבר צחיח - מקצה העולם קל יותר להביט על החיים בבהירות. עשרה מקומות מושלמים להתעמקות פנימית והרהורים

נשענתי על אבן גדולה מכוסה באזוב ירקרק, נשמתי כמה נשימות עמוקות ופקחתי את עיני - 24 אבנים ניצבו סביבי במעגל מושלם בקרחת יער. "מעגל האבנים פרנוורת" הוא המקום הטוב ביותר בעולם לערוך בו את חשבון הנפש - כך נשבעו באוזני שלושה מתושבי הכפר צ'אגפורד. הכפר שוכן בחבל דבון שבדרום מערב אנגליה, כחמישה קילומטרים צפונית מזרחית ממעגל האבנים המסתורי. האנרגיה של האבנים, שלמות המעגל ועוד כל מיני תכונות, הבטיחו לדבריהם ריכוז נפש, התבוננות פנימית ותוצאות מצוינות.

השהות לצד המעגל היתה אמנם נעימה, אבל לחשבון נפש מעמיק במיוחד לא זכיתי שם. שלושת חכמי הכפר דנו בבעיה עוד באותו הערב, והבהירו ש"לכל אחד צריך להתאים את המקום שלו. אין כללים ברורים". אחר כך הוסיף אחד מהם בגבות מכווצות: "אתה מקרה קשה".

לא בכל מקום אפשר לעשות חשבון נפש, ולא צריך לחכות ליום הכיפורים דווקא. זהו אמנם תהליך פנימי שאדם עושה בינו לבין עצמו, אבל מסתבר שהסביבה חשובה. מקומות עם הילה של קדושה משפרים את סיכויי ההצלחה. אפשר לעודד את התהליך בעזרת פסגת הר, מעגל אבנים, גני זן, סדנאות מודרכות, גדת נהר או חוף ים. כל אלה יכולים לעזור. אין כאן כללים ברורים, וכל אחד צריך להתחיל מן השאלה הבסיסית ביותר - היכן ואיך מתאים לו ביותר לשקוע בחשבון נפש מעמיק. יש הזקוקים לחברת אנשים, אחרים מעדיפים דווקא את הבדידות שתאפשר להם להתרכז, לפשפש במעשיהם ולחשוב. המרחק עוזר לפעמים להצלחת התהליך. דווקא ממקום רחוק, מקצה העולם, נראים החיים בבהירות גדולה יותר.

מה שמוגש כאן הוא מעין תפריט - עשרה מקומות מומלצים ברחבי העולם, בין עצים ואגמים, באתרי טבע ונוף, במדבר צחיח או על פסגת הר מול נוף מרהיב שמעודד התעמקות פנימית והרהורים.

גן מקדש גינקאקוג'י, קיוטו

העיר קיוטו ביפאן היא מקום נהדר לערוך בו חשבון נפש. זו עיר שיש בה שדרה ארוכה של עצי דובדבן שנקראת "שביל הפילוסופים", וכל טיול במרחביה מוביל אל כמה גני זן מרהיבים - תפאורה מושלמת למחשבות מעמיקות על החיים. ב-1482 בנה האציל אשיקאג'ה יושימאסה את הבית והגן גינקאקוג'י (Ginkakugi) כמקום מגוריו לעת הפרישה. כיום זהו אחד מגני הזן השלווים והיפים בעיר. שביל ארוך מוליך את המבקרים מגן חצץ, שמעוצב כגלי ים, לבריכה ובה דגי זהב גדולים. בצדו האחר של הגן עולים לגבעה מיוערת, שממנה צופים על המקדש והגן. כאן ניצב גם בית תה יפה, שמחלונותיו נשקפת בריכה יפהפייה.

מגן זה אפשר להמשיך אל גן הזן המפורסם ביותר - גן ריואנג'י (Ryoanji), בצפון מערב קיוטו. במרכז הגן יש רחבת חצץ מלבנית, שאורכה 25 מטרים ורוחבה כ-10 מטרים. במרכזה של הרחבה ניצבים 15 סלעים מכוסי אזוב ירקרק, שמבצבצים מהחצץ הלבן. הכל מסודר ונקי להפליא. הגן הוקם בידי הצייר-הגנן סואמי בסוף המאה ה-15, והמקום כמעט ולא השתנה מאז. המינימליזם והפשטות נוטעים במבקר תחושה עזה שגם בחייו אפשר להשליט סדר וניקיון כאלה. לא תמיד זה נכון, אבל בכל מקרה זה מעודד. גן הזן המפורסם ביותר. גן ריואנג'י, קיוטו (צילום: recursive.faults, פליקר)

יוגה בפוקהארה, נפאל

סדהאנה יוגה (Sadhana Yoga) הוא שמה של סדנת יוגה שמתקיימת שלושה קילומטרים מצפון לעיר פוקהארה, על גדת אגם פוואה (Phew) שבהרי ההימלאיה. הכיתות מונות בדרך כלל תריסר תלמידים. רובם מגיעים מארצות מערביות, והסדנאות מתנהלות באנגלית.

פוקהארה שוכנת בגובה 1,000 מטרים מעל פני הים, ומתגוררים בה 200 אלף תושבים. בעבר שימשה העיר בעיקר כבסיס יציאה לצועדים בשביל האנאפורנה, אבל בשנים האחרונות החלו לפעול בה יותר מעשר סדנאות יוגה, שהופכות אותה ליעד מרכזי לחובבי התחום ולמחפשי השלווה. המיקום של סדהאנה יוגה, על צלע הר ובלב היער, מעניק לה יתרון על פני הסדנאות האחרות. במקום יש תשעה חדרים שיש בהם מקום ל-18 אורחים. הפעילות מתחילה בשש בבוקר וכוללת מדיטציה, הליכה משותפת בהרים ותרגילי יוגה. המזון צמחוני.

למעלה, בצד ימין זה קצה ההימלאיה. אגם פוואה (צילום: dreamstime)פסגת מאנלישן, שווייץ

פסגת הר, שמעניקה מבט מגבוה על המציאות, מתאימה לחשבון נפש ולהרהורים על החיים. הנפש מתרוננת למראה המרחבים, החיים נראים טובים יותר והנוף הפרוש למלוא העין גורם לצופים לחשוב שהכל עוד יסתדר לטובה. מי שהשתכנע לעלות על פסגת הר כזו, ישתמש בשירותי הרכבל שעולה מן הכפר וונגן (Wengen) שבשוויץ, כ-20 קילומטרים מאינטרלקן, לתחנה גבוהה ששמה מאנלישן (Mannlichen). בגובה 2,343 מטרים מעל פני הים האוויר צלול והשקט מוחלט, והמחשבות על העבר, ההווה והעתיד מתנועעות בחופשיות וללא הפרעה. פסגות היונגפראו והאייגר מעניקות לכל זה הדר מלכות.

אם צריך לבחור מקום אחד, מתאים במיוחד, כדאי לצעוד כשעה וחצי בשביל שנמתח בכיוון הכפר הקטן קליינה שיידג (Kleine Scheidegg), שכל כולו כמה בתים מקובצים בין ההרים. כפר זה מחבר את גרינדלוולד עם לאוטרברונן, והרכבת ההררית מגיעה אליו. כמה בתים בין הרים. כפר קליינה שיידג (צילום: Ed Coyle Photography, פליקר)אתר סילוסטאני, פרו

סילוסטאני (Sillustani) הוא למעשה אתר קבורה קדום ומבודד בלב האנדים. יש בו מבנים מתקופת האינקה ומבנים קדומים יותר. כדי להגיע אליו נוסעים במשך 40 דקות במכונית מן העיר פונו (Puno), על גדת אגם טיטקאקה בדרום פרו. אפשר לשוטט באתר סילוסטאני במשך יום שלם, ולמצוא בו עשרות מקומות שמפתה לשבת בהם, להתבונן סביב ולחשוב.

מהאתר העתיק רואים שני אגמים ירוקים-כחולים, על ההרים סביב רועים עדרי כבשים, לאמות ואלפקות. השלווה מושלמת, הדממה מוחלטת. במעט מקומות בעולם אפשר להשתכנע שיש באוויר "אנרגיות" מיוחדות - אתר סילוסטאני הנידח הוא אחד המקומות האלה. מקום מבודד בלב האנדים. האתר סילוסטאני (צילום: gudi&cris, פליקר)

ויפאסנה בקראלה, הודו ויפאסנה היא אחת מטכניקות המדיטציה העתיקות בהודו. רוב הקורסים למבוגרים, המבוססים על שתיקה ומדיטציה, נמשכים עשרה ימים. כמעט בכל המקומות ההשתתפות בסדנה אינה כרוכה בתשלום, ובוגרי הסדנה תורמים למארגנים עם סיומה כנדבת לבם. מדובר בחוויה לא קלה ומאתגרת. התנאים בדרך כלל בסיסיים. בדרך כלל מתקיימות בקראלה שתי סדנאות בנות עשרה ימים בכל חודש. המארגנים דוברים אנגלית והינדית.

מידע מלא אפשר לקבל מעמותת הויפאסנה בישראל. פרטים על הסדנה בקראלה שבדרום הודו, שנחשבת לסדנה טובה במיוחד, אפשר לקבל גם באתר: www.dhamma.org

מנזר וו דה סרניי, צרפת

פעם היה כאן מנזר ענק. כיום וו דה סרניי (Vaux de Cernay Abbey) משמש כמלון מפואר. הוא שוכן בעמק שוורוז (Chevreuse), לא רחוק מן העיירה רמבוייה וכשעה וחצי נסיעה מפריז.

לא תמיד צריך לערוך חשבון נפש בתנאים סגפניים. בוו דה קרניי מעניקים לדיירים נוחות מרבית, פינוק, אוכל מצוין ונוף יפה. היתרונות העיקריים של המקום טמונים בכך שהמנזר העתיק נבנה בלב יער ועל גדת אגם קטן. שלווה גדולה שורה על האגם הזה, ובייחוד על סוכת העץ האדומה שנבנתה על גדת האגם. השהות במלון אינה זולה, אבל לפעמים דרוש הדר מסוים כדי לערוך חשבון נפש. חשבון נפש בסטייל. מנזר וו דה סרניי (צילום: אתר המקום)

מנזר פו גואנג שאן, טייוואן

המנזר הבודהיסטי הענק פו גואנג שאן (Fo Guang Shan) הוא מקום מושבו המרכזי של המסדר הבודהיסטי הנושא שם זהה. הוא נחשב לאחד המסדרים הבודהיסטים הגדולים והחזקים בעולם, והמנזר הגדול בטיוואן נמצא כ-40 דקות נסיעה מן העיר קאושונג בקצה הדרומי של האי. הוא הוקם ב-1967 וחיים בו 350 נזירים ונזירות. הם מקבלים ברצון אורחים, לא משנה מה אמונתם, לשבוע או שבועיים. שהות ארוכה יותר דורשת הסברים על אופי חיבוטי הנפש של האורח. 440 מטר מעל העמק. מנזר מגאלו מטאורו ביוון (צילום: cod_gabriel, פליקר)מגאלו מטאורו, יוון

מנזר מגאלו מטאורו הוא הגבוה והמרשים ביותר מבין מנזרי מטאורה שביוון. ייחודו של מגאלו מטאורו, שנבנה במאה ה-16, טמון בכך שהוא שוכן על צוק כמעט אנכי, שמתנשא לגובה של 440 מטר, מעל העמק שמקיף אותו. את העונג הגדול ביותר מספקות מרפסות עץ שתלויות מעל התהום וצופות אל נוף מרהיב ואל כמה מן המנזרים השכנים.קל לשקוע כאן במחשבות על משמעות החיים, צפונות העתיד ואפסותם של בני האנוש לעומת כוחות הטבע האדירים. אם לא קיבלו אתכם ללינה במנזר, קל למצוא מקום לינה נוח וזול בעיירה קאלאמבקה הסמוכה. המרחק מאתונה לקאלאמבקה (Kalambaka) הוא כ-350 קילומטרים, והנסיעה נמשכת כחמש שעות.

סן חואן קפיסטרנו, קליפורניה

קליפורניה, עם האווירה החומרנית שלה, היא לא מקום שמעודד חשבון נפש. מבחינה זו, מיסיון סאן חואן קאפיסטראנו (San Juan Capistrano), בין לוס אנג'לס לסאן דייגו, הוא יוצא דופן. זה המיסיון השביעי שהוקם לאורך הדרך המלכותית (קאמינו ריאל), ונחשב כיום למפורסם ביותר מבין המנזרים. את המקום, שזכה לכינוי "יהלום המנזרים", הקים ג'וניפרו סרה ב-1776. את המוניטין שלו רכש המקום הרבה בזכות הגנים המטופחים ומגדלי הפעמונים שלו. מגיעים אליו מכביש 5, סמוך מאוד ליציאה לכביש 101.

|יהלום המנזרים. מיסיון סאן חואן קאפיסטרנו (צילום: אתר המקום)

נחל ערוגות, ים המלח

מדבר יהודה נחשב כבר אלפי שנה למקום אידיאלי להתבודדות, לחשבון נפש ולמחשבות. אם רוצים לבחור בו מקום אחד, נעים במיוחד, שקל למצוא בו פינות נסתרות, מים קרים, חברת בעלי חיים וצמחייה ירוקה - נחל ערוגות, סמוך לעין גדי, הוא המקום האידיאלי.

אפשר להסתפק ביום אחד, שבמהלכו צועדים במעלה הנחל, עד למפל הנסתר או עד למעיינות הגבוהים יותר. ואפשר גם ללון בקיבוץ עין גדי הסמוך, או בבית ספר שדה ולהמשיך לטייל למחרת. הכלל כאן פשוט - ככל שמרחיקים מכביש 90 על גדת ים המלח במעלה הנחל, כך גדלים הבדידות, השקט והשלווה.

כרטיסים להופעות והצגות

להזמנת כרטיסים >>