עשר הצעות ללינה לא שגרתית ברחבי העולם

מאז "שלושה בסירה אחת" מחפשים מטיילים מקומות לינה מיוחדים. מסע ברחבי העולם בין בקתת עץ על צמרת ארז בגובה 18 מטרים ועד מעון אורחים על קרקעית אגם בשוודיה

לפעמים ההרפתקה טמונה בשאלה פשוטה: איפה עומדת המיטה? בחלומות הילדות אנחנו ישנים במקומות מוזרים. על העץ, בלב ים או על פסגת הר. לינה משונה משפיעה על היום כולו. המפתח הוא מה שרואים בבוקר, מיד לאחר שקמים מן המיטה. ב"שלושה בסירה אחת", ספרו הנצחי של ג'רום ק. ג'רום, כתוב כך: "אחר כך הרמנו את כיסוי הברזנט, וארבעתנו הצצנו יחד החוצה, הבטנו במים ורעדנו. אתמול בערב דיברנו על כך שנקום מוקדם בבוקר, נסלק מעלינו את השמיכות, נסיר את הכיסוי, נקפוץ למים בצהלות שמחה ונשחה שחייה ארוכה ומענגת. איכשהו, כעת, בבוקר, הרעיון נראה פחות מפתה, המים נראו רטובים וקרים וגם הרוח היתה קרה" (תרגום דני קרמן).

גיבוריו של ג'רום לנים בסירה על התמזה. בדרכם המיוחדת הם מבהירים שאופיו של המקום שבו לנים, הנוף שנשקף ממנו, הייחוד שלו, חשובים לעתים קרובות יותר מכל יתר המרכיבים שעל פי הם נהוג לדרג בתי מלונות, אכסניות או מקומות לינה למיניהם. אם מתעוררים בבקתה בראש ההר, בסירה על הנהר, בסוכה מול מפרץ עגול - היום שמתחיל באותו רגע עתיד להיות שונה. יש לו התחלה טובה, מסקרנת, מעניינת. יש עונג גדול במיוחד להתעורר במקום שבו חולפות כמה שניות עד שמבינים "איפה אנחנו?" זאת ההרפתקה. אחר כך אפשר להחליט אם לקפוץ למים הקרים או להישאר על הסירה. ג'רום, למשל, נופל למים בעל כורחו, כאשר הענף שעליו הוא מטפס קורס לתוך הנהר הקר. סוכות בפתח, ולכבוד החג, שבו מצווה ללון תחת סכך, מביא המדור עשר הצעות ללינה לא שגרתית.

בית העץ בוואשינגטון

בית העץ בוואשינגטון מתנוסס על צמרת עץ ארז ענקי, בגובה 18 מטרים. לדברי בעליו הוא מאפשר ללנים בו לחוש בדיוק מה שמרגישות הציפורים. חמישה אורחים יכולים ללון בו ברווחה. האורחים מתבקשים למלא הצהרת בריאות, שמעידה על יכולת הטיפוס שלהם. האתר זכה להיכלל כמה פעמים ברשימת המלונות המוזרים בעולם וברשימת המלונות בעלי החדר האחד הטובים בעולם. מאז שאופרה ווינפרי דיווחה עליו בתוכניתה לפני כמה שנים - לא קל להשיג בו מקום פנוי, למרות שהמחיר ללילה עומד עכשיו על 300 דולר. העישון, כמה לא מפתיע, אסור לחלוטין. מידע, הוראות הגעה מדויקות והזמנות באתר - www.cedarcreektreehouse.com

בקתת וואליג, שווייץ

מחלון הבקתה ועד האופק רואים רק אפרים ירוקים. מדי פעם יכולה להיקלע לקו הראייה פרה תועה. בקתת וואליג (Walig hut) השוכנת בגובה 1,700 מטרים, היא שריד למסורת של רועים שעלו להתבודד עם העדר בימי הקיץ בהרי האלפים. הבקתה, צנועה מאוד למראה, מעניקה למתגוררים בה בדידות מוחלטת וכמה מן הנופים היפים ביותר באזור העיירה גשטאד.

ההגעה למקום נמשכת כשעה, אם יודעים לאן צריך לנסוע בדרכי העפר באזור. בבקתה יש שני חדרים, מטבח קטן ומרפסת גדולה. הכל עשוי כמובן מעץ. יש מים זורמים, אבל אין מקלחת או אמבטיה. יש אפילו חשמל, שנוצר בעזרת פאנלים סולאריים. האווירה רומנטית ורוב המתגוררים בבקתה הם זוגות שרוצים ליהנות מחברה מצומצמת בחיק הטבע.

לגבי הארוחות יש כאן סידור מיוחד. אפשר להזמין ארוחה אחת ביום ממלון פאלאס בגשטאד. השליחים נוסעים כשעה בכל כיוון עם הארוחה החמה, והמחיר מאמיר בהתאם. אפשר כמובן להכין את האוכל בכוחות עצמכם, על מתקן גריל שניצב על מרפסת הבקתה.

פרטים נוספים אפשר לקבל במלון פאלאס בגשטאד.

איגלו בהרים, צרפת

תנאים קיצוניים, חום קור, שלג וקרח - כל אלה מגבירים את תחושת ההרפתקה. בילוי לילה באיגלו שבנוי מקרח הוא מעשה הרפתקני, אך אם זה החלום שלכם, אפשר להגשים אותו די בקלות. במרחק לא גדול מעיירת הסקי ואל דיזר בצרפת בונים בכל חורף כמה צעירים איגלו גדול ויפה. לצידו ניצב יורט, אוהל מונגולי צבעוני ומואר.

האוהל המונגולי בעיירה ואל דיזר בצרפת

אפשר לבלות על מדפי הקרח מרופדי הפרוות של האיגלו, באווירה שמזכירה את האפונים הקפואים במקפיא שבמטבח, או להתחמם מול תנור מוסק באוהל, על ריפוד של שטיחים צבעוניים. רוב האורחים שמגיעים לכאן נשארים רק לבילוי של ערב בהרים, אבל אפשר בהחלט ללון באיגלו על רמת טובייר. כאשר הראות טובה, המון בלאן נראה במרחק נגיעה, והמדורה שבוערת על משטח השלג הלבן מחממת את הלב.

החברה שמפעילה את האתר הקטן נקראת Alaska Motoneige והתקשורת עמם נעשית באינטרנט: wanadoo.fr@val.alaska

מערה בקפדוקיה, טורקיה

אלפי מערות חפורות באזור קפדוקיה שבלב טורקיה, ליד העיר נוושהיר. בעבר התגוררו במערות האלה נזירים, או חקלאים שביקשו להתגונן מאויבים. חלק מן המערות משמשות כיום בתי מלון מיוחדים. האווירה לפעמים מעט קלאוסטרופובית אבל המרפסות שצופות על המרחב עוזרות להפיג את התחושה המעיקה.

מלונות מערות בקפדוקיה בטורקיה

עדנן קוטלג'ון משכיר כמה חדרי מערה כאלה, כולם מרופדים בשטיחים ובכריות וגם ביום חם הם שומרים על קרירות נעימה. מלון-מערות מסודר יותר הוא Les Maisons de Cappadoce הסמוך, גם הוא באוצ'יסאר. יש בו 12 מערות יפות, נקיות ומשופצות. לכל אחת מהן יש מרפסת קטנה. את ארוחת הבוקר מעלים לכל אחד מהחדרים בסל קשור לחבל. מגדלור באנגליה

צופר ערפל הוא דבר שאי אפשר להתעלם ממנו. הוא משמיע קול עמוק, חזק, מחריש אוזניים, ואין לאן לברוח. אטמי האוזניים שקיבלנו בשעת ההגעה נראו לפתע כבדיחה לא מצחיקה.

המיקום הדרמטי של מגדלורים - על צוק מול הים - מפתה מאוד לחובבי מקומות לינה מיוחדים. רוב המגדלורים באי הבריטי נבנו במשך המאה ה-19, וברבים מהם אפשר ללון כיום במעונו של שומר המגדלור.

Brook Cottage הוא דוגמה נהדרת - הבית ניצב לצד המגדלור Trevose Head בקורנוול, שבדרום מערב אנגליה. העיירה הקרובה ביותר למגדלור המבודד היא Padstow, במרחק כשישה קילומטרים. המגדלור, שהוקם ב-1847, פעיל באופן אוטומטי גם כיום. מכיוון שהוא מצויד בצופר ערפל, כדאי להיזהר כאשר הראות לקויה. אטמי האוזניים לא יעזרו מול צופר שספנים חירשים אמורים לשמוע אותו ממרחק 30 קילומטרים.

בקוטג' יש שני חדרי שינה, ובחצר יש מדשאה קטנה על שפת המצוק הגבוה. למטה נשברים גלים בשצף קצף והמראה נהדר.

מידע נוסף והזמנות:  www.ruralretreats.co.uk

תא בסירת תעלות בצרפת

זאת ללא ספק החוויה המתקנת לשייטי "שלושה בסירה אחת". ההפלגה בתעלת בורגונדי במרכז צרפת לא מציגה אתגרים קשים בתחום השיט. מדובר בהפלגה מפנקת, בתנאי לוקסוס, ובכל זאת כאשר מתעוררים בבוקר ומגלים שהמיטה ניצבת מול צוהר עגול וכי גדת הנהר הירוקה קצת יותר גבוהה מן הצוהר הזה, המראה מבלבל.

החדשות הטובות הן שאין כל סיבה למהר ולקום מן המיטה. אפשר להמשיך ולהרהר בנינוחות בנפתולי הגורל, שהביאו אתכם עד לרגע המכונן הזה. יש כמה אפשרויות לשיט בתעלות, חלקן בסירה שמשיטים לבד ואחרות בסירות מפוארות יותר, שמשמשות כמלון שט. הדוגמה המלבבת ביותר לסירה כזאת היא "La Reine Pedauque" שנושאת על סיפונה שמונה נוסעים בארבע דירות, שקצת מעליב לקרוא להן תאים. המסלול לשיט שנמשך שלושה ימים נמתח מוואנדנז (Vandenesse) ליד דיז'ון ועד גיסי סור אוש (Gissey Sur Ouche). מידע נוסף: www.lareinepedauque.com

מעון כלב הים, שוודיה

ה"סמיתסוניאן" וכמה מגזינים אחרים בחרו את Utter Inn כמקום הלינה המוזר ביותר בעולם. כאשר מתבוננים בו מגדת אגם מאלארן בשוודיה, קשה להבין על מה כל המהומה. בלב האגם רואים צריף עץ אדום וקטן בולט כאי מעל פני המים - אך זהו רק קצה הקרחון. הצריף משמש כחדר כניסה בלבד. כאשר יורדים קומה אחת למטה, בצינור מתכת שמכיל סולם, מגיעים אל חדר האירוח הצבוע אדום שחלונותיו הגדולים מאפשרים לאורחים להתבונן בנעשה על קרקעית האגם. למעשה מדובר בפרויקט שימושי של האמן מיכאל גנברג.

האורחים מגיעים לבית בסירת גומי מן הכפר וסטראס (Vasteras). מיד לאחר מכן משאירים אותם לגמרי לבד, עד למועד העזיבה, שבוע לאחר מכן. המחיר לשבוע: 1,750 דולר. www.mikaelgenberg.com

בתי הבמבו בפורטו ריקו

ג'ו ולאורה שייר הקימו שלושה בתי במבו גבוהים, שנראים כמגדלים ומתנשאים מעל צמרות העצים, ביער הטרופי בצפון מערב פורטו ריקו. הנוף ממרומי המגדלים פנטסטי, אין בהם כמעט קירות, והלינה משותפת לעשרה אנשים בכל מגדל.

השעות הטובות ביותר הן שעות בין הערביים, כאשר השמש השוקעת מאפשרת תצפית יפה על הים הקאריבי ועל מרחבי היער. כל מגדל הוא יחידה עצמאית שמצוידת במטבח, בחדר אמבטיה עם מים זורמים וחשמל שנוצר מכוח השמש. מחיר: 100 דולר לאדם. מידע נוסף והזמנות:  tropical-treehouse.com

ריוקאן, קיוטו

חוויית הריוקאן שלנו לא מעידה כנראה על איכותם של המוסדות היפאניים המסורתיים האלה. בריוקאן שבו הזמנו מקום לינה בקיוטו נפרשו אמנם שני מזרני טאטאמי מסורתיים, ומלבד שולחן נמוך לא הוצב בחדר שום פריט ריהוט נוסף - אבל האווירה לא הזכירה שלווה, או עיצוב יפאניים.

אף שחלצנו את הנעלים כל פעם שפסענו פנימה, ננזפנו בידי בעלת הבית הקשישה והזועמת על אלפי טעויות שעשינו מבלי דעת. החמורה שבהן התגלתה כאשר העזנו לשוב מחדר האמבטיה בקפקפי הרחצה עד לחדר. בעלת הבית לא הצליחה להבין איך שכחנו להחליף לנעלי הבית הרכות שהעמידה לרשותנו.

השינה על המחצלות הקשות לא שיפרה את מצב רוחנו ולאחר שלושה לילות נמלטנו בבושת פנים למלון מערבי, עם מיטות, מזרנים ופקיד קבלה משועמם. מידע נוסף על ריקואן בקיוטו:  www.kyotoguide.com

שלווה בחוות שבטה

בכניסה לאתר העתיקות בשבטה, בלב הר הנגב ולא רחוק מן הבסיס הצבאי, שוכנת חווה ייחודית שאותה מנהלים דינה ועמי אוח. בית האבן המקומי משתלב היטב באתר שלפתחו הוא שוכן. מעט מקומות בישראל מאפשרים לינה מבודדת יותר, בפתחו של אתר כה מרתק ובתנאים נוחים.

בית אירוח בחוות שבטה בנגב

במקום יש חצר פנימית גדולה תחת סוכה מרשימה, ערסלים, שטיחים ומושבים צבעוניים. מבנה המסעדה, שהוקם לארכיאולוגים שחפרו באתר כבר ב-1932 מתהדר בקירות עבים, ובמקום מוגש אוכל מצוין עם אופי בדואי קל. חדרי האירוח מאפשרים למשפחות גדולות לבלות במקום ביחד. זה דורש אמנם יכולת הישרדות מסוימת, מכיוון שהמקום מבודד ואינו מאפשר כמעט הסחות דעת מודרניות, אבל השקט שווה הכל.nabato.co.il/index.htm

תגיות

כרטיסים להופעות והצגות

להזמנת כרטיסים >>