ונדל"ניזם בהיכל התרבות

הפקרתו המבישה של היכל התרבות בתל אביב לטובת הילולת הנדל"ן של חברת גינדי לא מותירה ברירה אלא לחפש קונספירציה

ההידרדרות התחילה לפני כ-20 שנה כשבפואייה בהיכל התרבות בתל אביב הוצבה מכונית כפרסומת לסוכנות רכב. היא נמשכה עם צביעתם של משקופי הפתחים בבניין בטורקיז מסעדתי ים תיכוני נלעג, עוד תחנה במדרון החלקלק, והגיעה לתחתית החבית עם פלישת הברברים להיכל בהתחלת השבוע להילולת הנדל"ן של חברת גינדי המשווקת בו מיזם בנייה שהיא מקימה בעיר. הכיעור שנזרע סביב בתפאורות, מתקנים טכניים ושלטי פרסום לא ניתן לעיכול. הבטן מתהפכת. בחללי המבנה הוקמו תאי מכירות שבהם מתייחדים אנשי שיווק פתיינים עם לקוחות להוטים כמו בפיפ-שואו בסרטי פשע אפלים. ככה נראה שפל המדרגה.

לא משנה מי נתן את ההוראה למעשה המביש. האחריות הציבורית למופע האימים בהיכל נופלת ישירות על עיריית תל אביב, המופקדת על הבניין מטעם הציבור לשומרו ולהגן עליו, כבניין ציבורי, כמבנה לשימור, כנכס אדריכלי ראשון במעלה, כסמן תרבותי, סליחה על המלה.

המעילה באמון הציבור לא התחילה עם פתיחת הרגליים ליריד הדירות השבוע. היא נמשכת שנים, שבהן הוזנח ההיכל בצורה משוועת עד שהגיע הלום, חבוט ומרוט. כך שקולות החרטה שנשמעים היום אי שם ממסדרונות העירייה הם רק מס שפתים. כך או כך, הגינדים רק זיהו את הפירצה ונכנסו בהיכל עם כל התותחים ובכל הכוח. התרבות שהם ניסו לנכס לעצמם כמקדם מכירות, פרחה עם זאת מידיהם ונעלמה ברגע שהציבו רגלם בשערי ההיכל.

הפקרתו של היכל התרבות היא כה בוטה עד שאין מנוס מלחפש קונספירציה. אין זאת כי אם עוד מזימה לעלוב בהיכל ולהוקיע אותו כדי שיפול כפרי בשל לזרועותיה של תוכנית השיפוצים שהעירייה מקדמות במבנה ותנעץ בו את המסמר האחרון. נוכח המשחק המקדים של הגינדים, שיימשך שלושה שבועות תמימים של שכרון חושים נדל"ני - שום הספד להיכל אינו מוקדם מדי. בבהלה לזהב הנדל"ן חובל גם אחד ממעקות ההיכל שהפריע ככל הנראה למשהו בדרך, וסאת הוונדליזם נמלאה. זה לא כל כך המעקה, אלא עזות המצח והזחיחות והרגל הגסה. כל הנדל"ן שעיריית תל אביב איפשרה לגינדים להקים, לא יכסה על החרפה.

כרטיסים להופעות והצגות

להזמנת כרטיסים >>