יש נפגעים במתקפת ההתחדשות של בת ים

המסך ירד על קולנוע סביון בבת ים כבר מזמן, אבל הבניין המודרניסטי הצליח לשרוד בתודעה העירונית. כעת הוחלט שגם הוא ייהרס לטובת מגדל מגורים יוקרתי

אייקונים אדריכליים בסכנת הכחדה

הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה בתל אביב אישרה לפני שבועות ספורים תוכנית להקמת מגדל מגורים יוקרתי בשדרות העצמאות בבת ים. המגדל, שיתנשא לגובה של 25 קומות, ייבנה על חורבותיו של קולנוע סביון, שהפסיק לפעול לפני שנים רבות. על פי התוכניות של עיריית בת ים, האזור כולו עתיד לעבור תהליך של התחדשות ועיבוי, ויוקמו בו כמה מגדלים נוספים. זהו סימן מעודד להתחזקותה של בת ים ולמהפך התדמיתי והנדל"ני שהיא עוברת בהנהגתו של ראש העיר, שלומי לחיאני. אולם במתקפת ההתחדשות הזאת יש גם כמה נפגעים ובמקרה של קולנוע סביון, מדובר בבניין ייחודי שהיה עוגן תרבותי וחברתי חשוב במרכז העיר.

סביון אינו מבנה יוצא דופן מבחינה אדריכלית: הוא מעין קופסה מלבנית שמונחת ללא כל יומרה ציבורית או עיצובית לצד הבניינים האחרים ברחוב. הוא הוקם ב-1957 (במקור נשא את השם "ירון") ב"תור הזהב" של בתי הקולנוע העירוניים בישראל. האדריכל יעקב שפירא מתל אביב תיכנן בתחילה קולנוע עם גג פתוח, אבל חמש שנים לאחר מכן התייאשו בעלי המקום מהגשמים בחורף והרוחות העזות מהים וביקשו מהעירייה היתר לבנות לו גג קשיח. לצדו של סביון פעלו במרכז בת ים עוד שורה של בתי קולנוע שכיום לא נותר מהם זכר: קולנוע "בת ים" ברחוב רוטשילד נהרס לפני כשנה; סינמה "עצמאות", שממוקם בפסאז' סמוך לסביון, עומד בשיממונו; בתי קולנוע אחרים כמו "אורנים" ו"ריביירה" נותרו גם הם כזיכרון נוסטלגי מעומעם.

סביון לא זכה ליחס מיוחד בהקשר הזה. אחרי סגירתו הוא הוסב לסופרמרקט, לחנות בגדים וכיום הוא משמש מעין חוות ניסיונות של עסקים כושלים. בתחילת שנות ה-90 נהרס חלקו האחורי לטובת חניון, תסמונת ידועה שמאפיינת בתי קולנוע נטושים. אולם חרף כל הקשיים והתלאות הצליח סביון לשרוד היטב בתודעה העירונית, בעיקר בזכות החזית הראשית שלו שבולטת בנוף המקומי. היא מורכבת משתי-וערב של פריקאסטים (יחידות בטון מתועשות), מה שמקנה לה איכות אוורירית ואלגנטית. זהו מפגן של אסתטיקה מודרניסטית מרוסנת המעניקה פנים יום-יומיות לדרמה ולפנטסיה שהוקרנו בפנים. קשה להחמיץ את סביון - אולי בגלל העיצוב המעט מרוחק שמזכיר בתי קולנוע ממזרח ברלין, אולי בשל הלוגו הצהבהב שתאורת הניאון שלו פסקה לדלוק מזמן.

לסביון היה מקום של כבוד בקרב תושבי בת ים, מעיד אייל שגיא ביזאוי, יליד העיר וכיום חוקר תרבות המתמחה בקולנוע מצרי. "סביון היה בית הקולנוע הראשון שבו ראיתי סרט טורקי. כל השכונה הלכה, או יותר נכון כל השכנות הלכו ולקחו אותי אתן", הוא מספר בחיוך. "אני לא זוכר כלום מהסרט - לא את השם, לא את העלילה, אפילו לא תמונה ברורה. מה שאני זוכר שכולם בכו, גם אני, וזה היה מקסים. מאוחר יותר היה סביון הקולנוע שאליו הולכים כדי לראות שני סרטים בכרטיס אחד. זה היה פעם בשבוע ביום שישי אחר הצהריים. היינו מסיימים את בית הספר והולכים ישר לשם. ראינו שם את ג'יימס בונד, 'טרזן' וגם סרט ישראלי אחד שזירז את ההתבגרות המינית שלנו".

מגדל העצמאות שיוקם במקום קולנוע סביון (מימין: פנים המגדל) | הדמיות: באדיבות אילן פיבקו אדריכלים

סביון הוא דוגמה מצוינת למתח השורר בין שימור של אייקון תרבותי ואדריכלי מקומי לבין תהליך של פיתוח והתחדשות עירוניים. המגדל החדש שייבנה במקומו יכלול 100 יחידות דיור בשטח ממוצע של כ-80 מ"ר, חמש קומות משרדים, קומת מסחר ואגף המוקדש למועדון ספורט ובריכה שישרת את הדיירים ותושבי הסביבה. "זה אזור מדשדש ביותר של בת ים אבל העירייה רוצה לעשות שם שינוי משמעותי", מסביר האדריכל אילן פיבקו. "המגדל אמור לתת מענה לאנשים שיש להם יכולת סבירה אבל לא רוצים את הדירות הקטנות משנות ה-50 או דירות משפחתיות ענקיות. זה קהל יותר מטרוסקסואלי כזה, מרקם אנושי שבריא מאוד לכל עיר. המטרה היא להביא את השכבה הזאת של חבר'ה צעירים, להפוך את בת ים ליותר אורבנית".

השאלה של השימור עלתה בכלל בתהליך התכנון? הרי לא מדובר רק בערך האדריכלי של הבניין אלא גם בערך התרבותי והחברתי שלו ובתפקיד הוא מילא בזהות העירונית.

פיבקו: "אף אחד לא צריך היום קולנוע. זה אולי משהו נחמד כזה, שריד לעבר, אבל לא משהו שהעיר צריכה או רוצה. הבניין הזה עומד בשיממונו כבר הרבה מאוד זמן. עובדה שאף אחד בעירייה לא חשב שמספיק חשוב לשמר אותו. לבת ים יש כמה שכיות חמדה שראויות להגנה, כמו בית העירייה שלה, אבל סביון זה לא העירייה. זה בניין שנמצא בתוך מרקם עירוני שאף פעם לא עבד ואין לו ערך ממשי. בת ים אף פעם לא הצליחה להתפתח באזור הזה".

בדומה לערים רבות ברחבי הארץ, לבת ים אין רשימת שימור מאושרת, אפילו לא טיוטה. לכאורה, אנשים עלולים לתהות מה אפשר לשמר בכלל מעיר שכולה שיכונים ובטון ושההיסטוריה האדריכלית שלה נטולת אירועים משמעותיים. אלא שדווקא הגנריות הזאת נהפכה בשנים האחרונות לתעודת הכבוד של בת ים. הביאנלה לאדריכלות הנוף העירוני שננעלה שם לפני כשבועיים הוכיחה בדיוק את הפוטנציאל ואת האיכויות של המרחב העירוני ה"משעמם". בניינים מסוגו של סביון הם חלק בלתי נפרד מהמרקם הזה. אלה בניינים מודרניסטיים צנועים, שזקוקים כיום ל"הסבת מקצוע" - לתפקיד קהילתי חדש, ולא לבולדוזרים.

גורי נדלר, מנהל היחידה לתכנון אסטרטגי בעיריית בת ים, מסכים כי העיר זקוקה לרשימת שימור מסודרת. "אנחנו רואים לאחרונה הרבה מאוד ביקושים והרבה תוכניות חדשות שמתחילות להתגבש", הוא אומר. "אנחנו כבר לא בהיסטריה הזאת שכל תוכנית שמגיעה לעירייה מקודמת מיד. לפני חצי שנה הבחנו בצורך הזה. אנחנו נמצאים במגעים עם כמה מתכננים ואני מקווה שבתחילת השנה נתחיל את העבודה".

לדבריו של נדלר, הנושא של שימור סביון עלה בעת הדיונים על המגדל החדש, גם אם לא באופן ממצה: "בסופו של דבר, צריך לזכור שלא מדובר בבניין אלא בזיכרון של בניין, חזית יפה בגובה של שלוש קומות. אין לי ספק שהמגדל יתרום לבת ים לא פחות מאשר הזיכרון של סביון".

בסופו של יום, עולה השאלה אם היחס הנוסטלגי לסביון מצדיק את שימורו. ארגוני שימור ברחבי העולם מנסים כיום להגן על בניינים לא רק בזכות ערכם האדריכלי או העיצובי, אלא גם בשל חשיבותם ההיסטורית והתפקיד שהם מילאו (ועתידים למלא) במרקם העירוני ובמרחב הציבורי. משום כך, סביון זכאי להתבוננות נוספת מצד העירייה.

שגיא ביזאוי מסכים כי הנוסטלגיה לסביון רצופה ברגשות "פתטיים", אבל הוא משוכנע כי לפתטיות הזאת יש עדיין זכות קיום בעיר: "יש משהו בביקור בקולנוע שמזכיר ריטואלים של בית כנסת - השקט של הקהל ואז האנחה, הצחוק, או תגובה פתאומית אחרת שמזכירה את התגובות של המתפללים לחזן. החוויה של היחד שמייצרת תפילה משותפת. אני חושב שכמו שבתי כנסת לא נהפכו לחלק מרשת מסחרית במרכזי קניות, צריך גם לשקול את סגירתו של כל בית קולנוע. הרי איש לא ייתן יד להריסה של בית כנסת, גם אם הוא לא מתפקד. אנחנו צריכים לשמור על החזית של הקולנועים, אולי אפילו להשאיר כמה תמונות. בכל זאת, הם שימשו במשך שנים קהילה כלשהי".

כרטיסים להופעות והצגות

להזמנת כרטיסים >>