כן לפיצול הדירות בתל אביב

במקום להילחם בתופעת הדירות המפוצלות, מן הראוי שעיריית תל אביב תפעל להכשרת מגמת החלוקה, תמסד אותה ותפקח עליה. זהו פתרון חלקי, אבל פתרון

עקשות חלמאית וקיבעון מחשבתי, מה עוד חדש, עומדים מאחורי מלחמת החורמה שעיריית תל אביב מנהלת זה זמן נגד המגמה המתפשטת של פיצול דירות. במקום להשית קנסות עתק על עברייני הבנייה ולעצום עין מול המציאות המתהווה, ראוי שהעירייה תפעל להכשרה מגמת הפיצול, שהיא כיום בלתי חוקית, תמסד אותה ותפקח עליה, תפנים את תוכנית החלוקה לתוך מדיניות התכנון העירונית האסטרטגית ארוכת הטווח ותרתום את הפוטנציאל הטמון בה לטובת העיר והתושבים המידפקים על דלתה. התופעה עלתה שוב לסדר היום עם החמרת המאבק ויוזמה חדשה מבית מדרשה של העירייה לנתק את זרם החשמל לדיירי הדירות המפוצלות, שהם החוליה החלשה בשרשרשת ורק ביקשו קורת גג בעיר במחיר סביר, יחסית.

פיצול דירות הוא תופעת לוואי של תהליכי ההתייקרות בתל אביב, שעירייתה לא עושה דבר כדי למתן ולרסן, אלא להיפך, היא מעודדת ומקדמת מיזמי פאר בכל פינות העיר. פיצול דירות - דירה מפוצלת אינה בהכרח קופסת סרדינים חנוקה, וגם על כך ניתן לפקח - הוא פתרון אצבע זמין העשוי לתרום למימוש משימות עירוניות שגם פרויקטי ענק לא הצליחו לממש. בראשם דיור בהישג יד ובמחירים סבירים שלפי שעה הוא רק מס שפתיים וססמת בחירות ריקה מתוכן. תכנון מראש של הפיצול יסדיר גם מה שבעירייה מכנים "עומס בלתי מתוכנן" על התשתיות העירוניות - כאילו שבעיות תשתית ותכנון חמורות בהרבה כבר באו על פתרונן במיזמים מתוכננים היטב, לכאורה. הפיצול הוא אמנם פתרון חלקי ולא מושלם, אבל פתרון.

במקום להילחם בטחנות רוח של פיצול דירות ראוי שעיריית תל אביב תמצא דרכים לרסן את התופעה ההפוכה - איחוד דירות והפיכתן לארמונות עתירי מטראז' באמצע העיר. דירות שאוחדו להן יחדיו אולי אינן עוברות על שום חוק כתוב אבל פגיעתן ניכרת במרקם החיים העירוני. דירת ארמון בלב אזור מגורים כמוה כמגדל מגורי פאר על כל ההשלכות הנלוות, מגידול במדד אי השוויון במרחב העירוני ועד יצירת בתי רפאים לתושבי חוץ. ניפוח שטח המחיה גם עומד בסתירה לעקרונות הבנייה הירוקה המצווים על צמצום טביעת הרגל האקולוגית. האיחוד הוא תמונת הצל של הפיצול ונובע מאותם תהליכים, בהבדל שהאיחוד מיטיב עם אוכלוסייה אמידה שעיריות חפצות ביקרה. הרי תמיד קל יותר לנתק את הזרם לדייר חסר אונים בדירונת מפוצלת.

כרטיסים להופעות והצגות

להזמנת כרטיסים >>