1. אמנות
  2. תערוכות מציגות

מצב הדברים - עיצוב והמאה ה-21

פרטים

ז'אנר: אמנות, עיצוב תאריך עלייה: 04.03.2010 תאריך סיום: 15.05.2010

מוזיאון העיצוב חולון יפתח את שעריו לקהל הרחב עם פתיחת התערוכה "מצב הדברים - עיצוב והמאה ה-21". 

"מצב הדברים - עיצוב והמאה ה-21", היא תערוכה בינלאומית הכוללת כמאה חפצים. בתהליך המחקר, האיסוף והבחירה של המוצגים, בחנו ארבעת האוצרים את תהליכי עבודתם של מעצבים היום בתהליכי הפיתוח הרעיוניים, הטכנולוגיים ועד לתהליכי ייצור ותקשורת. מחקר זה צומצם לכדי שמונה שאלות יסוד הנוכחות בחייהם המקצועיים של מעצבים בכל העולם. את החפצים המוצגים בתערוכה, בחרו האוצרים מתוך קבוצה רחבה ועשירה, תוך שהם מקפידים לבחור בחפצים שלא ניתן היה לייצר אלא בשנים האחרונות - בין אם מדובר בחומרים עצמם, ברעיונות שהם מבטאים או בשימושים להם הם נועדו.

יעל מר, מתוך: מצב הדברים - עיצוב והמאה ה-21

המוצגים בתערוכה "מצב הדברים" ערוכים בשמונה קטגוריות נושאיות, כאשר לכל אחת דגש אחר:

1. "המהותנות החדשה". עבודות המציגות את מורשת המודרניזם ושמות דגש על אסתטיקה פשוטה, חומרי גלם ואופן השימוש בהם. לדוגמא, המנורה של הסטודיו לעיצוב ננדו (Nendo), העשויה ממתכת המשנה את צורתה ומתרחבת כאשר היא מתחממת.

2. "רמיקס מוטנטי". מתייחסת לערבוב ולשילוב סגנונות ומוטיבים אסתטיים, שבעקבותיהן נוצרות "מוטציות". לדוגמא, אוסף הרהיטים של מארטן באס (Baas) הנקרא The Chankley Bore, ומשלב פופ בסגנון שנות ה-60 עם התייחסות לחייזרים.

3. "בנוגע לגוף". קטגוריה המתמקדת באובייקטים שעיצובם נוגע באנטומיה, בתפקוד גוף האדם ובטכנולוגיות מאריכות ומשפרות חיים. לדוגמא, הסנפיר לונוסט התורם באופן דרמטי להישגי השחיינים המשתמשים בו, אך נראה כמו תוספת רובוטית זרה ומוזרה לרגל.

4. "חרדה חברתית". עבודות המשקפות את חוויית החיים בעולם שבו הולך וגדל מספרן של הסכנות האמיתיות והמדומות. כך לדוגמא, העבודה שמלת חילוץ של יעל מר או דוגמת טקסטיל שמבוססת על דימוי של תא נגיף האיידס, בעיצוב Fabricnation.

5. "מעבר למעצב". קטגוריה המבטאת את העניין הגובר בתהליכי ייצור, בשימוש בטכנולוגיות חדשות שהוביל ליצירת מוצרים שכמעט מתעצבים בעצמם.

6. "מעבר ליופי". אובייקטים בעלי אופי קישוטי מובהק שאינו הכרחי לתפקודם, המזכיר לעיתים את סגנון הרוקוקו. לדוגמא, השקע החשמלי שעיצב יוריס לארמן (Laarman), הנקרא Wirepod - אובייקט בעל צורה מפותלת ודקורטיבית ההופכת מוצר שלרוב הוא בלתי מושך ומוסתר מן העין לאובייקט המוצג לראווה.

7. "כלכלת האוּמנות". האוּמנות הופרדה במשך זמן רב מתחומי האמנות והעיצוב, ונמצאת בתהליך של תחייה והגדרה מחדש בעיקר הודות לפוטנציאל שלה לתמוך בכלכלה של מדינות מתפתחות. דוגמא אחת לפרויקט מסוג זה היא הסדרה "רהיטי אהבה" של המעצב סטיבן בורק (Burke), המיוצרת מנייר מגזינים גרוס וממוחזר.

8. "מעבדת עיצוב". קטגוריה המציגה טכנולוגיות, חומרים, ותהליכי ייצור חדשים. רבות מן העבודות בקבוצה מצויות עדיין בשלבי הפיתוח של אב טיפוס, כולל מוצרי ננוטכנולוגיה ומוצרים העושים שימוש מרתק בחומרים חדשים כגון סיבי פחמן, שניתן לארוג מהם אריגים קלים וחזקים בצורה יוצאת-דופן. 

בין המעצבים המציגים בתערוכה: פולקה, סטודיו טרזי, מארטן באס, חיימה חיון, ריצ'רד הוטן, רושה דריי וגרג דריי, מקס למב, 5.5 מעצבים, ניפה דושי וג'ונתן לווין, טוקוג'ין יושיוקה, טום דיקסון, רונן וארוון בורולק, בן וילסון, שי אלקלעי, קואיצ'י אוקמוטו, אינגו מאורר, מרסל וונדרס,  האחים קמפנה, קורי אינגרם, ווקמדיה, יעל מר, קולקטיב NEL, דרור בן-שטרית.

פולקה, מתוך: מצב הדברים - עיצוב והמאה ה-21

» מנהל מוזיאון העיצוב בלונדון מפרגן לרון ארד

» מוזיאון העיצוב בחולון: כולנו רון ארד

» מוזיאון העיצוב בחולון: פספוס היסטורי משווע

כרטיסים להופעות והצגות

להזמנת כרטיסים >>