1. אמנות
  2. כתבות והמלצות

מינואר ועד יוני: כל אירועי האמנות שלא כדאי לפספס

רטרוספקטיבה למיכה אולמן במוזיאון ישראל, יריד צבע טרי 4 וכל התערוכות המעניינות בגלריות - 2011 נפתחת עם שלל אירועי אמנות שלא כדאי להחמיץ. יעל גוטרייך אורון עושה לכם סדר

לצד מבול הסיכומים, תחילתה של שנה אזרחית חדשה הוא גם זמן מצויין להסתכל קדימה. החודשים הקרובים מזמנים שלל אירועי אמנות, תערוכות מסקרנות ומפגשים ייחודיים שכדאי לפקוד. לחובבי האמנות, וגם למי שרוצים לשכשך את רגליהם בסצנה המקומית, מומלץ לפתוח יומן (או אייפון), והתחיל לסמן. ינואר: עושים אמנות, שואלים על אמנות

» במוזיאון פתח תקוה יתקיים ב-10 לינואר ערב בנושא "להפשיט את הצילום – עם ועל התערוכה תורת השלבים“. המפגש שאורגן בשיתוף מכון שפילמן לצילום, יערך בהשתתפות ד"ר ג'וליאן היינן, אוצר ראשי Kunstsammlung Nordrhein-Westfalen, דיסלדורף, גרמניה, ואורי דסאו - אוצר התערוכה. המקומות מוגבלים ויש להירשם מראש.

איפה: רח' ארלוזרוב 30, פתח תקוה, 10מתי:  ינואר 2011, בשעה 20:00

» האקדמיה לאמנות בצלאל תערוך ב-11 לינואר דיון פתוח וסיעור מוחות עם סטודנטים, בוגרים, אמנים, מרצים, אוצרים, פעילי תרבות וכל מי שיש לו עניין  - על אודות אופיו וחשיבותו של החינוך לאמנות. בין היתר ידונו בשאלת השפעת כוחות השוק ועיצוב דעת קהל, כיצד קובעים עיקרי הוראה בעידן של גבולות פרוצים ומי מרוויח מלימודיו ומה.

איפה: רח' יפו 23, ירושלים מתי: 11 ינואר 2011, בשעה 17:30» בגלריה מיקה תיפתח בסוף ינואר התערוכה "היינו כדרכם של האדום והירוק", שתציג את עבודותיה של אסנת בן שלום, ביתו היחידה של האמן אורי ריזמן. את התערוכה אצר ליאב מזרחי, ויוצגו בה עבודות ציור גדולות שנוצרו מתוך אלבומי משפחה, ושמגוללות את סיפור המשפחתי האישי של האמנית. זוהי גם תערוכת מחווה לאביה, שהחודש יציינו 20 שנה למותו.

איפה: רח' בן יהודה 97, תל אביבפתיחה: 20.1 (פתיחה רשמית בנוכחות האמנית: 12.2), נעילה: 30.3    הסיפור המשפחתי מתגלגל בתוך הציורים. עבודה של אסנת בן שלום מתוך התערוכה: "היינו כדרכם של האדום והירוק" » בגלריה המדרשה תוצג בסוף חודש ינואר תערוכת יחיד לאמן איל פריד, תחת הכותרת "בת גלים". התצלומים שיוצגו הם פרי עבודה של שנה וחצי, שבמהלכה יצא פריד לצלם בחוף בת גלים מבלי שהמצולמים יבחינו בו. פריד השתמש במצלמה שלא ניתן לעשות עימה פוקוס, אלא רק לבצע הערכה. כמו כן, ניתן לצלם באמצעותה מתוך המים, הגם שלא מדובר בצילום תת ימי. בחוף הים מטשטשת הזהות המקומית והמתרחצים, רובם בעלי רקע זר, יכולים להיזכר דרכו במולדת רחוקה. פריד בתצלומיו הופף את החוף למקום של פנטזיה.

איפה: רח' דיזנגוף 34 תל אביבמתי: 27.1-24.2 

הזהות המקומית מטשטשת בחוף הים. צילום של איל פריד מתוך התערוכה "בת גלים"» במוזיאון בת ים נפתחת השנה החדשה עם התערוכה הקבוצתית "להחזיר מבט", באצירתה של חן תמיר. התערוכה מבקשת לבחון עבודות השייכות לקטגוריה הכללית של "פרקטיקה אמנותית-חברתית" (Social Practice). המשותף לאמנים הפועלים במסגרת זו, הוא הרצון ליצור מחוץ לגבולות הגלריה, לאפשר שיח הדדי קולקטיבי, לממש חזון יצירתי שמעבר ליוצר האינדיבידואלי ולחמוק משליטת הקפיטליזם בעולם האמנות. התערוכה רוצה להציג את הפעולה האמנותית-חברתית על ביטוייה העכשוויים, לבחון כיצד אנו קולטים אותה ובאילו תנאים. כל אחד מהפרויקטים המוצגים מותח בדרכו את גבולות האינטראקציה החברתית – חלקם מדגישים מעורבות אזרחית ואחריות חברתית, ואילו אחרים בוחנים משחקי תפקידים או מצבים שהיחיד מותקף בהם בפעולה כמו-אלימה. בין המשתתפים בתערוכה: גיל & מוטי, יוסי ואיתמר, תרזה מרגולס, קוקו פוסקו, פרויקט וואטס האוס, פרפים, צוות החשיבה גאנה ריאקטור.

איפה: רח' סטרומה 6, בת יםמתי: 21.1-12.3איך אנחנו קולטים פעולה אמנותית. עבודת וידאו מתוך התערוכה "להחזיר מבט"

פברואר: גוף, מדע והרבה צבע » בסלון יפו לאמנות פלסטינית תתקיים בתחילת פברואר תערוכת יחיד לאמן הצעיר כארים אבו שאקרה, שחי ויוצר באום אל פאחם. בתערוכה יוצגו כ-20 יצירות חדשות, חלקן פרי השבועות האחרונים, כמה מהן נוצרו בהשראת השריפה בכרמל. בעבודותיו עוסק האמן בעיקר בתיאורי נוף, עצים וכבשים. אבו שאקרה הוא בן למשפחת אמנים מפורסמת: דודו המנוח, עסאם אבו שאקרה, הוא אחד האמנים הפלסטינים המוכרים, שאף הציג תערוכת יחיד במוזיאון ישראל לפני מספר שנים.

איפה: מחסן 2 נמל יפו, יפומתי: התערוכה תהיה פתוחה למשך שלושה שבועות.הנוף מספק השראה. עבודה של אבו שאקרה מתוך תערוכת היחיד שלו

» לראשונה יתקיים השנה יריד בינלאומי לאמנות באינטרנט, V.I.P ART FAIRבו ישתתפו 139 גלריות, חלקן מהמובילות בעולם. כל גלריה תוכל להציג בין שמונה ל-20 יצירות אמנות בביתן הוירטואלי שלה, ולאחסן עבודות נוספות בחדר אחורי - וירטואלי גם כן. אלה יוצגו בפני אספנים שיביעו עניין רציני בקנייה.

מי שמעוניין לגלוש באתר ולראות עבודות, יוכל לעשות זאת בחינם, אך אם תרצו לנהל שיחה אונליין עם הסוחרים השונים, תאלצו לרכוש כרטיס כניסה. עלות הכרטיס ביומיים הראשונים הוא 100$ ולאחר מכן 20$.

לפרטים נוספים: http://vipartfair.com/מתי: 22.1-30.1

» בגלריה גבעון תפתח תערוכת יחיד לאמנית מאיה אטון, שתקרא "משוואות לגוף נופל" (Equations for a Falling Body). באמצעות מדיומים שונים בהם רישומים, אובייקטים, תחריטים, עבודת קיר ועבודת סאונד, תמשיך אטון לעסוק בתמאטיקה הרומנטית והנאו-גוטית, נושא שעמד במרכז תערוכת היחיד האחרונה שהציגה במוזיאון תל אביב. בשונה מהתערוכה הקודמת, בזו הנוכחית יקבלו המוטיבים הללו מעמד מרכזי יותר, שיתבטא בראש ובראשונה בדומיננטיות של הצבע השחור. המבנה הדו-קומתי של גלריה גבעון ישמש לחלוקת העבודות בין הקומות באמצעות מיון כמו-מדעי.

כוח הכבידה מגיע לגלריה. עבודה של מאיה אטון מתוך התערוכה "משוואות לגוף נופל"

עולם המדע והמדידות נוכח בתערוכה ברובד הגלוי ביותר: שם התערוכה, "משוואות לגוף נופל", לקוח מן המשוואה המתמטית לתאוצה של גוף פיזיקלי בנפילה, ועל הקירות בשתי הקומות ישורטט גריד היוצא מקו אפס ברצפה שבין שתי הקומות. צורת ההצבה הזו מתחקה אחר המתח התמידי המגולם בעיקרון הכבידה – בחוויה של ציפה מצד אחד, ושקיעה מצד שני.

איפה: רח' גורדון 35, תל אביבמתי: 3.2-5.3

» במוזיאון הרצליה תיפתח באמצע פברואר התערוכה הקבוצתית "מחוות גוף", באצירתן של גילה לימון ודנה אורלנד. באמצעות מדיומים מגוונים יוצגו עבודותיהם של אמנים ישראלים ובינלאומיים, המבקשים לבחון את השפה האוניברסאלית של הגוף, כאמצעי קומוניקטיבי ואקספרסיבי באומנות. גוף אדם ותנועותיו משמשים את האמנים השונים כנושא וככלי הבעתי. בין המשתתפים: תומס הירשהורן, דיוויד לה שאפל, ויליאם קובינג, טלי קרן, פייר קוליבף, נדב קנדר, שחף ירון, גליה אורי, לאה גולדה הולטרמן  והדס רשף.איפה: רח' הבנים 4, הרצליהמתי: 12.2-28.5 מתסכלים על גוף האדם. מתוך התערוכה "מחוות גוף"

» בגלריה FERRATE שברמת החי"ל תפתח בפברואר התערוכה THE SHAPES OF THINGS - PHYSICAL AND EMOTIONAL, שתציג אמנות עכשווית מלונדון. בתערוכה יציגו 11 אמנים בינלאומיים, מרביתם לא ממוצא בריטי, אך התחנכו במוסדות המובילים לאמנות בלונדון. העבודות נבחרו משום שהן משקפות את תמונת המצב בסצינת האמנות הלונדינית בימינו. בתוך כך יכול הקהל הישראלי להכיר ולהתרשם מאמנים צעירים בולטים שפועלים במרחב הגלובלי. ברשימת המשתתפים נמצאים קינאטרו קוביוק (Kentaro Kobuke), סוקי צ'אן (Suki Chan), רנה ביגום (Rana Begum) ומיהו סאטו (Miho Sato).

איפה: רח' הברזל 6, רמת החי"ל, תל אביבמתי: 10.2-31.3 אמנות לונדונית בתל אביב. מתוך התערוכה "The shape of thing - physical and emotional"

» בגלריה טבי יוצג המיצב "פוטוסקייפ" של האמן גלעד ברעם, המשך ישיר לתערוכת הגמר שהציג לפני כמה חודשים בבצלאל. בתערוכה בוחן האמן את מעמדו של הצילום בימינו, כמו גם את מעמדו של הצלם, שבאמצעות הטכנולוגיה המפותחת והאינטרנט מתפקד יותר כבמאי ומתווך.

המיצב מורכב משני חלקים: הראשון כולל מדפסת הזרקת דיו, שמתופעלת על ידי המחשב שלצידה ללא הפסקה, ומדפיסה דימויים ממנוע החיפוש 'גוגל תמונות', באמצעות תכנה מיוחדת שכתב ברעם. הדימויים השונים מודפסים על נייר שמוזן אל המדפסת שוב ושוב באופן מעגלי, וכך נוצר קולאז' משכבות של דימויים. רצפים של דימויים אלו יוצגו על קירות הגלריה.

חלקו השני של המיצב הוא פרויקט צילום בינלאומי מרתק, שנעשה בשנה החולפת, ומבוסס על תקשורת וידאו דרך האינטרנט, באמצעות תכנת סקייפ. אנשים שונים מרחבי העולם שהסכימו להשתתף בפרויקט של ברעם, הכניסו אותו אל תוך סביבת המגורים הפרטית שלהם, ובהנחייתו נעו עם מצלמת האינטרנט אל עבר המרחב הציבורי שנשקף החוצה. כל המצלמות שימשו כמעין הארכה לעדשת המצלמה של ברעם עצמו, שניצבת מול מסך המחשב בחדרו בירושלים, ומצלמת את אותם נופים.

איפה: רח' אחווה 24, נווה צדק, תל אביבמתי: 24.2-24.3 בין גוגל לסקייפ. המיצב של גלעד ברעם מתוך התערוכה "פוטוסקייפ"

» בסוף החודש תפתח תערוכתו של האמן צבי טולקובסקי "הרף עין" בגלריה אינדי, שתעסוק בהיסטוריה של הצילום ובטכניקות שונות של עבודה עם צילום. מצד אחד יוצג אוסף צילום היסטורי של האמן, הכולל דאגרוטיפ (תצלומים יחידאים שלא ניתן היה לשכפל אותם ולא אחת נשמרו בנרתיקים כמו תכשיט), אמברוטיפ (דימוי פוזטיבי על גבי זכוכית בעלת רקע שחור) וטינטיפ (צילום ע"ג לוח בדיל). מצד שני, התערוכה תציע מבט אישי ופרשנות של האמן, על השימוש בצילום כחומר גלם. מאותו חיבור יצופו ויעלו נקודות למחשבה, כחלק מהשיח על צילום.

איפה: רח' יהודה הלוי, תל אביבמתי: 24.2-22.3 שואל על צילום באמצעות מצלמה. עבודה של צבי טלקובסקי מתוך התערוכה "הרף עין"

מרץ: מטיילים בעולם ומחלקים פרסים

» מוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית מציע סדרת הרצאות הנקראת "מוזיאונים מן הכורסה". זהו מעין סיור וירטואלי, שיצא מהכורסא של המוזיאון לעבר המוזיאונים והגלריות הידועים ביותר בעולם, כדי להכיר אותם ואת ההיצירות והאמנים החשובים המוצגים בהם. בתחילת חודש מרץ תתקיים הרצאה בנושא הקפלה הסיסטנית ברומא בהנחייתו של ד"ר אפי זיו, מרצה בכיר לתולדות האמנות והמיתולוגיה היוונית.

איפה: שדרות הנשיא 89, חיפהמתי: 3.3,  בשעה 10:30» במוזיאון תל אביב תפתח בתחילת החודש התערוכה המשותפת של יאן טיכי, שחר יהלום ודור גז, במסגרת השלב הסופי לפרס גוטסדינר. הפרס מוענק בכל שנה, מאז שנת 1995, לאמן ישראלי צעיר שטרם מלאו לו 40 שנה. חבר השופטים שבחר את שלושת האמנים כמועמדים סופיים לפרס הם פרופ' מרדכי עומר, מנהל ואוצר ראשי של מוזיאון תל אביב, דויד ניומן מנהל מוזיאון Magasin 3, שטוקהולם, אלן גינתון אוצרת לאמנות ישראלית במוזיאון תל אביב, דניאלה לוכסמבורג ונתן גוטסדינר. במהלך התערוכה יבחר שופט נוסף, שלא השתתף בבחירת המועמדים הסופיים את הזוכה היחיד בפרס. בשנה שעברה זכתה נירה פרג.

איפה: שאול המלך 27, מתחם גולדה מאיר, תל אביבמתי: פתיחה ב-4.3 עוד במוזיאון תל אביב, יפתחו בסוף החודש תערוכות יחיד לשרון פוליאקין ואורן אליאב במסגרת זכייתם בפרס רפפורט לשנת 2010, שמוענק מידי שנה מאז שנת 2006. פוליאקין זכתה בפרס רפפורט לצייר בכיר, ואילו אליאב זכה בפרס לצייר צעיר. 

איפה: שאול המלך 27, מתחם גולדה מאיר, תל אביבמתי: 24.3

אפריל: זהירות, צבע טרי

» זוהי השנה הרביעית שיתקיים היריד לאמנות עכשווית צבע טרי, המהווה נקודת מפגש בין שוחרי אמנות לבין אמנים ואנשי מקצוע מהתחום. גם הפעם כמו בשנים קודמות ישתתפו כל הגלריות הישראליות המובילות, לצד חממת אמנים שתציג עבודות של כ-50 אמנים מבטיחים בראשית דרכם. השנה תתקיים תערוכת יחיד של האמנית ניבי אלרואי, זוכת פרס האמן המבטיח לשנת 2010.

טרם נקבע המתחם שבו יערך היריד אך כבכל שנה הוא יתקיים בתל אביב.פתיחה: 5.4-9.4זוכת השנה הקודמת. מיצב של ניבי אלרואי

מאי: מעצבים את האביב » בגלריה שלוש תפתח בתחילת חודש מאי תערוכת יחיד של האמן המבטיח נדב ויסמן, הנקראת “חפירות מאוחרות”. התערוכה תעסוק בארכיאולוגיה של הנפש וביחס בין ציוויליזציה, ארכיאולוגיה ובניה מחדש, ותורכב ממיצב שיתפרש על פני כל שטח הגלריה.

המיצב מורכב מחומרי גלם שהם למעשה שאריות וחלקי גוף כדוגמת ראשים, עצמות ושיניים. צירופם יחד עם אובייקטים נלווים, המוכרים ברובם מגוף עבודותיו הקודם של ויסמן, מייצר גוף אנטומי שהוא למעשה דימוי חדש לגופים בצורת בית, מכונה וספינה. במקביל לעיסוק של ויסמן בארכיאולוגיה של הנפש, ניתן לראות ברובד סמוי יותר גם את האנלוגיה לבניה מחדש של הארץ, כמו את התייחסות למקום שתופסת ארכיאולוגיה בתרבות המקומית על כל המשמעויות הפוליטיות שלה.

איפה: רח' מזא"ה 7, תל אביבחופר בארכיאולוגיה של הנפש. המיצב של נדב וייסמן» אירועי עוצב בישראל 4  יתקיימו בחולון במהלך חודש מאי 2011. האירועים יאורגנו בשיתוף פעולה עם עיריית חולון, מוזיאון העיצוב ומדיטק חולון. הסמיכות ליום העצמאות הובילו את קהילת המעצבים השנה להדגיש את הערך של העיצוב והייצור כחול לבן. בנוסף, תתמקד התערוכה בעיצוב האינטראקטיבי והמותאם לצרכי התחום. זוהי השנה הראשונה בה ינתנו פרסים על מצוינות בתחומים אלה.

בנוסף, יתקיימו סדרת ימי עיון בנושאי עיצוב במדיטק חולון, תוצג תערוכת כרזות יום העצמאות של חברי קהילת המעצבים ותערוכת "מעצבי העתיד 4", בה יכללו מיטב פרויקטי הסיום בתחומים: עיצוב גרפי, עיצוב תעשייתי ועיצוב תכשיטים של בוגרי כל בתי הספר לעיצוב בארץ. 

יוני: קיץ אינטלקטואלי

» בתחילת יוני יתקיים הכנס הבינלאומי הראשון בנושא אמנות, מדע וטכנולוגיה במכללה האקדמית להנדסה אורט בראודה בכרמיאל. בין היתר ידונו המשתתפים בשימוש באמנות להצגת רעיונות שונים במדע וטכנולוגיה, מיקומה בחייהם של מדענים ומהנדסים, השפעת המדע והטכנולוגיה בחייהם של אמנים ועוד. כחלק מהכנס תוצג תערוכה הנקראת ‘Art in the eyes of Scientists and Engineers. Science and Technology in the eyes of Artists’.

מתי: 1-2 ביוני

» עוד בתחילת יוני תיפתח במוזיאון ישראל בירושלים רטרוספקטיבה לאמן מיכה אולמן, זוכה פרס ישראל לפיסול בשנת 2009, באצירתו של יגאל צלמונה. התערוכה תסקור חמישה עשורים של עשייה אמנותית בפיסול וברישום. לכבודה ייצור אולמן מיצב על שטח של 200 מ"ר, המבוסס על הטכניקה המיוחדת לו של זריקת חול.

איפה: רח' שדרות רופין 11, הקריה, ירושליםמתי: 3.6-1.11 זוכה לרטרוספקטיבה. עבודה של מיכה אולמן

יולי – דצמבר

גם החצי השני של השנה יציע לשוחרי האמנות אירועים ששווה להמתין להם. בין היתר, תערוכות הבוגרים בבתי הספר השונים שיתקיימו בחודש יולי, וכמובן הביאנלה בהרצליה באצירתו של אורי דסאו שתתקיים בחודש ספטמבר.

יעל גוטרייך אורון www.facebook.com/gutiart

כרטיסים להופעות והצגות

להזמנת כרטיסים >>