1. אמנות
  2. כתבות והמלצות

אמנות או לא להיות: קמפיין חדש לקהילה הגאה

הצלמת רותם אבי-טל ובת זוגה יעל אבדני החליטו להביע מחאה דרך אמנות במקום דרך הפגנות

דבריה המכעיסים של אנסטסיה מיכאלי הזכירו לנו שלמרות מצעדי הגאווה הגדולים, הדרך של אוכלוסיית הלהט"ב לשוויון ולקבלה עודנה ארוכה. קמפיין חדש שנרקם באחרונה מבקש להילחם ברמיסת הזכויות המתמשכת של חברי הקהילה.

» אנסטסיה מיכאלי היא הדבר הכי טוב שקרה לקהילה הגאה

מאחורי הקמפיין, שנקרא "כי זה מי שאנחנו", עומדות הצלמת רותם אבי־טל ובת זוגה יעל אבדני. השתיים מקוות לייצר שיח נרחב סביב זכויות הקהילה, שיביא לשינוי של סעיפים בעייתיים בחוק, כמו היעדר האפשרות לנישואים אזרחיים וחד מיניים, חוק הפונדקאות, אפליית משפחות להט"ביות בדיור, נוהל תרומות הדם וכו'.

"הטריגר היה הצעת החוק של ניצן הורוביץ לחופש בחירה בנישואים, המאפשרת נישואים אזרחיים וחד מיניים, שלא עברה בכנסת", הן מספרות, "מה שהפריע לנו לא היה רק שההצעה נפלה, אלא שהדבר התקבל בשוויון נפש. אי השוויון בנישואים הוא רק דוגמה אחת לאפליה שממנה סובלת קהילת הלהט"ב, ומטרתנו היא להגביר את המודעות לנושא".

אנשים אמיתיים

הרעיון בקמפיין של אבי־טל ואבדני הוא הגברת המודעות לא דרך הפגנות ומחאות, אלא דווקא דרך האמנות. הן יצרו סדרה של שלטים, כל אחד מהם בצבע אחר של דגל הגאווה וכל אחד מהם נושא מסר אחר הקשור בנושא, צילמו אנשים אוחזים בהם והעלו לעמוד הפייסבוק. "היה לנו חשוב שהקמפיין יתאפיין בשפה ויזואלית ברורה", הן מספרות, "הצילומים הופכים את כל הפרויקט ליותר ממשי –  אנשים אמיתיים ולא רק אוסף חתימות חסר פנים. בנוסף, אנחנו מגיעות למקומות ציבוריים, גם כאלה שאינם בהכרח להט"ביים, ומשוחחות עם אנשים על המצב. אז אתה מגלה עד כמה פערי המידע אדירים. מישהי אמרה לנו 'אבל בתל אביב מותר לכם הכל, לא?'. אנשים חושבים שתל אביב היא בועה להט"בית שמנותקת משאר הארץ, אבל זה ממש לא כך – בכל הארץ יש הומואים ולסביות, וכולם סובלים מאותם חוקים מפלים".

לצד העשייה האמנותית הן מתכוונות לשלוח מכתבים למוסדות המדינה הרלוונטיים ולייצר קבוצה גדולה של פעילים. "האמנות מאפשרת לנו לגשת לנושא ממקום יותר רגשי ואנושי, ולכן היא משמעותית", הן מסכמות, "כשאתה רואה משהו שמעורר בך תחושה גופנית, שגורם לך להרגיש משהו בבטן, זה ישפיע עליך בצורה יותר חזקה מאשר עוד הפגנה. מהמקום ההומני הזה יכול לצמוח השינוי".

תגיות

כרטיסים להופעות והצגות

להזמנת כרטיסים >>