1. עולם
  2. גלובלי

קודש בחו"ל: בתי כנסת מיוחדים באירופה

מבית הכנסת השכונתי של קפקא ועד בית כנסת גדול המסתתר מאחורי גלרי לאפייט - בתי כנסת יפים ומרתקים ברחבי אירופה ששווים ביקור כל השנה

ישראלים רבים מנצלים את הפוגת החגים לגיחה לאירופה. מי שנופל עליו יום כיפור בניכר, מצד אחד מרגיש הקלה לא קטנה יחסית לנעשה בישראל (בתנאי שהוא לא דתי מהבית), מצד שני נתקף רצון לבקר בבית כנסת או לפחות באתר תיירות עם זיקה יהודית.

בין אם אתם רק רוצים להציץ ובין אם אתם מתכננים להישאר לתפילה כולה - הנה מספר בתי כנסת יפים ומרתקים ברחבי אירופה ששווים ביקור כל השנה.

ברצלונה: בית הכנסת קאל

בית הכנסת העתיק בברצלונה ננטש לחלוטין בשנת 1391, אחרי פוגרום במקום. המבנה המוזנח, שאיש לא ידע למה שימש בעבר, ניצב שם בבדידות מוחלטת במשך יותר מ-600 שנה, עד שהגיע למקום מיגל יפה, יהודי ארגנטינאי, ששמע מהיסטוריון מקומי על בית הכנסת היפיפה, רכש את המבנה והחזיר עטרה ליושנה.

בית הכנסת הזה נמצא בסמוך לרחוב קאל (ששמו נגזר כנראה מהמילה העברית "קהל"), והיה אחד מחמישה בתי תפילה יהודיים שנחרבו בפרעות ההן. לפני שיפה רכש אותו, המבנה כמעט הפך לפאב שכונתי ולחנות רהיטים. חפירה ארכיאולוגית חשפה את שרידי העבר, ונבירה לא פחות עמוקה בארכיוני העיר, חשפה מסמכים שתיעדו את חיי המתפללים ופרנסי הקהילה. מאז השיפוץ והפתיחה המחודשת, המקום מוצף לא רק מתפללים אלא גם תיירים רבים, ובקרוב יוקם לידו מרכז לתרבות יהודית. יפה, אגב, עסוק עכשיו בשיפוץ שרידי בית הכנסת הצרפתי בעיר, לא רחוק משם. המקווה של אותו בית כנסת שרד כמעט בשלמות מאז המאה ה-14, והיום הוא חבוי בחנות כלי בית סמוכה. אם אתם מתכוונים להגיע לתפילת כל נדרי - התקשרו להזמין מקום: 34.933.170790.
» בית הכנסת קאל: מפת האור, שעות פעילות ועוד פרטים

ברלין: בית הכנסת החדש

ליד בית הכנסת החדש ברחוב אוריינבורגר בברלין יש חנות ספרים קטנה, שבה ניתן למצוא כמעט כל ספר שאתם מעלים בדעתכם בתרגום לאידיש. אני קניתי שם את "הנסיך הקטן" של סנט אקזופרי, רגע לפני שעצרתי לאכול בסושייה שמעבר לפינה, זו שבתוכה יש גם קפה אינטרנט, כדי שהבטן לא תקרקר בכניסה לתפילות החגים. התפילה מעורבת, ומנהלת אותה הרבה גיזה אדרברג. גם החזנית היא אישה, אביטל גרסטטר – ושתיהן מספקות הזדמנות לשמוע את התפילות המוכרות בנימה אישית, אינטימית, רכה ומענגת.בית הכנסת הזה פועל בקומה השלישית של בניין מרשים, שנבנה כבר בשנת 1866. בליל הבדולח הוא נשרף כמעט כליל, ואת מה שנותר ממנו השמידו הפגזות בנות הברית במהלך המלחמה. בעשרים השנה האחרונות נעשות בו עבודות שיפוץ, והיום עומד במקום מבנה מרשים ונאה, אם כי לא כל חלקיו שוחזרו. חלק חשוב בתחושת הנינוחות שמלווה את הביקור במקום (מלבד היכל תפילה יש שם גם מוזיאון) נובע מכך שבית הכנסת "בית אור" לא משתייך לזרם יהודי מסוים, והוא פתוח בפני מתפללים מכל סוג וצבע, ואפילו מקדם בברכה ילדים, שעבורם נערכות בשבת תפילות ילדים מיוחדות. התפילות מתקיימות בחדר פשוט מאוד למראה, על כסאות מתקפלים, וארון הקודש זעיר ונטול קישוטים.

בית כנסת נוסף בברלין ששווה ביקור הוא זה שברחוב ריקה. הוא הוקם ב-1904, בחלק העיר שהיה תחת שלטון קומוניסטי, ונחשב לגדול בתי הכנסת בגרמניה. המבנה דווקא שרד את המלחמות, אבל נסגר בשל הזנחה. לפני כשנתיים הוא נפתח מחדש אחרי שיפוץ מסיבי, והיום יש בו 1,200 מקומות וכיפה כחולה בוהקת.

» כתובת: Rykestrasse 53, 10405 Berlin - Prenzlauer Berg

פראג: בית הכנסת הישן חדש

לפי האגדה, בעליית הגג, בגניזת בית הכנסת המרכזי בעיר, האלטנוישול (או "סטרונובה") נמצא הגולם שיצר המהר"ל מפראג. עד היום שומרים פרנסי הקהילה מושב של כבוד לאותו מהר"ל באולם התפילה – כדי שאם יקום לתחייה ויבוא להתפלל שם, לא יצטרך לחפש מקום ישיבה. מדובר במבנה שהוקם במאה ה-13 והוא קרוי (בתרגום חופשי) "בית הכנסת הישן חדש", משום שבימים ההם היה במקום בית כנסת עתיק ממנו, אך זה כבר לא קיים. אגדה נוספת מספרת שבית הכנסת הזה נבנה מאבנים של בית המקדש בירושלים, שבעת ביאת המשיח הן יוחזרו למשכנן המקורי. עיצובו של בית הכנסת, הנחשב היום לעתיק ביותר באירופה, פשוט אך מרשים: הרצפה המקורית עדיין שם, ויש בו גם חפצי אומנות יהודית וספרים שנשמרו בו בזמן מלחמת העולם השנייה.

בית הכנסת החדש-ישן, סיור מקדים:

פרנץ קפקא, המותג הכי מפורסם של פראג, נהג להתפלל ביחד עם בני משפחתו דווקא בבית הכנסת על שם פינקס. בהשוואה לאלטנוישול, זהו בית כנסת ממש חדש. הוא נבנה ב-1492, הוצף, חרב ושוחזר, וכיום משמש בעיקר אתר זיכרון ליהדות בוהמיה שנספתה בשואה. לא מתקיימים שם טקסים, אבל אם אתם מטיילים באזור - קפצו לביקור (הכרטיס כלול במחיר הכניסה לרובע היהודי) ושתו קפה ב"קפקפקא" הסמוך.

» הרובע היהודי של פראג: קצת היסטוריה והרבה מידע למבקר  - לחצו כאן
» בית הכנסת הישן חדש: איך מגיעים, שעות פעילות ועוד פרטים
» בית הכנסת פינקס: איך מגיעים, שעות פעילות, טלפונים ועוד פרטים

בודפשט: אחד מבית הכנסת הגדולים בעולם

אתר חובה למטייל הישראלי בבודפשט הוא בית הכנסת הגדול ברחוב דוהן, שנבנה במאה ה-19 ומסוגל לארח 3,000 מתפללים. זהו בית הכנסת הגדול ביותר באירופה (והשני בגודלו בעולם, אחרי בית הכנסת עמנואל בניו יורק). הבניין היפהפה תוכנן בסגנון ביזנטי ומורי, חפשו את העוגב הגדול ואת הלוח לזכרה של חנה סנש - ילידת העיר. בצמוד לבית הכנסת (על חורבות הבית שבו נולד תיאודור הרצל) יש מוזיאון עם יצירות יודאיקה והסברים על חיי הקהילה לפני השואה ובמהלכה.  

הרחובות שמאחורי בית הכנסת הם מה שהיה פעם הגטו היהודי ובהם כמה בתי כנסת קטנים וכמה מסעדות כשרות. בחצר האחורית של בית הכנסת, הפונה לרחוב Wesselenyi נמצא פארק ראול ולנברג, שהוקם לזכרו של הדיפלומט השוודי שסייע במלחמת העולם השנייה להציל כ-20,000 מיהודי הונגריה. בגן נמצאת גם אנדרטת השואה, המעוצבת כערבה בוכייה שעל כל אחד מעליה חרוט שם של משפחה שנספתה בשואה.

אמסטרדם: בית הכנסת הפורטוגזי הגדול

 

חייהם של יהודי אמסטרדם ידעו טלטלות רבות. קודם באו רוחות האמנסיפציה שנשאו בחובם שגשוג ופריחה, ואחר כך באו הנאצים שחרבו ושרפו ולא הותירו זכר לחיי הקהילה העשירים ברובע היהודי ומחוצה לו. בתי כנסת בודדים נותרו עומדים בתום המלחמה: בית הכנסת הפורטוגזי הגדול, ומולו ארבעה בתי כנסת אשכנזיים.בית הכנסת הפורטוגזי הגדול, יפה להפליא, בנוי לבנים אדומות ומתנשא לגובה מרשים. האדריכל, אליאס באומן, שאב את השראתו לא פחות מאשר מבית המקדש, וצייד אותו בעמודי ענק וקשתות, ארון קודש מפואר ונברשות ענק. ארבעת בתי הכנסת שמולו, כולם בסגנון עדות גרמניה, פועלים כיום כבית אחד לקהילה ולמבקרים בעיר, אחרי שמרבית האוצרות נבזזו מהם בעת ההיא. במקום מתקיימות תפילות רק בשבתות ובחגים, בררו באתר המקום לגבי זמנים ואירועים מיוחדים.
»  בית הכנסת הפורטוגזי: איך מגיעים, שעות פעילות ועוד פרטים

פריז: בית הכנסת הגדול

בית הכנסת הגדול של פריז (Grande Synagogue de Paris) מכונה גם "בית הכנסת רוטשילד" או "בית הכנסת דה לה ויקטואר". המיקום אסטרטגי במיוחד לתיירים: במרכז העיר, ממש מאחורי גלרי לאפייט, מה שאומר שתוכלו לגהץ את כרטיסי האשראי לדעת ואחר כך להתפלל שמישהו יכסה לכם את המינוס. מדובר במבנה מרשים מאוד, שתקרותיו בגובה 26 מטר, עם אולם גדול מיועד לתפילת אשכנזים, וקטן לספרדים. בקומה מעל יש אולם שבו נערכות תפילות בסנגון יהדות מצרים. אם תתאהבו במקום תוכלו לערוך שם גם חתונה, ברית מילה או בר מצווה, או ללמוד תורה. יש תפילות יומיות, ובחגים המקום דחוס להתפקע, אז כדאי שתגיעו מוקדם.

לונדון: בית הכנסת המרכזי ובית הכנסת של הסיטי

בית הכנסת המרכזי של לונדון (Central Synaogue) אירח בימיו הראשונים את האצולה הלונדונית - חברי פרלמנט ועשירים יהודים, אלא שהבליץ על לונדון לא חס עליו, והבניין שהוקם בשלהי המאה ה-19 חרב לחלוטין. אנשי הקהילה היהודית ניגשו למלאכת השיפוצים בהתלהבות יתרה, ובסיומה התקבל מבנה מפואר דמוי קתדרלה, המסוגל להכיל מאות מתפללים. בכל זאת, לפני שאתם רצים להאזין שם לכל נדרי, כדאי לברר אם יש מקום.

» בית הכנסת המרכזי: מפת האזור, טלפונים, שעות פעילות ועוד פרטים

בית הכנסת העתיק ביותר בלונדון, ואולי באנגליה כולה, הוא בית הכנסת של הסיטי, שנבנה בימים בהם העיר השתפצה והתאוששה משריפת הענק של 1666 שכילתה את רוב בתיה. הבניין המפואר, כיאה למבנה שהוצב בלב ההיסטורי והכלכלי של העיר, נפגע בפיגוע של ה-IRA האירי בראשית שנות ה-90, אבל שופץ ועוצב מחדש בסגנון בתי כנסת ספרדים. גם אם אין לכם כוונות תפילה, כדאי להגיע למקום. לא רחוק משם נמצאים מרכז התרבות הלונדוני ה"ברביקן", כנסיית סיינט פול, בית המשפט האולד ביילי, וגם המצודה, הטאואר אוף לונדון, שמי שנשלחו אליה בעבר נפרדו מראשם בלי שמישהו חשב לתת להם הזדמנות לבקש סליחה וכפרה. כתובת: Bevis Marks, 2 Heneage Lane EC3. 

רומא: בית הכנסת הגדול

עד שנבנה בית הכנסת הגדול של רומא, היו במקום חמישה בתי כנסת נפרדים, אחד לכל עדה, כמעט כמו בבדיחות האנטישמיות המצחיקות ביותר. האיחוד של אלה התרחש לא בגלל איזו תובנה פלאית, או אהבה שהציפה את הלבבות. המבנים המקוריים ניזוקו קשה בשריפה, ובמקומם נבנה בית כנסת אחד מרכזי, גדול ומפואר. אפילו המלך ויטוריו עמנואלה, שביקר במקום ב-1904 (אותו מלך שלכבודו הוקם המונומנט דמוי עוגת יום ההולדת בלב רומא), כחכח בגרונו בהתפעמות.בית הכנסת הזה ניצב ממש על גדות נהר הטיבר, יש לו כיפת אלומיניום מרובעת שבוהקת בייחודה וניתנת בקלות לזיהוי מרחוק (אם, נניח, אתם מטפסים על גג כנסיית סנט פטרוס) וכצפוי, פועל בו גם מעין מוזיאון לתולדות יהודי המקום. למרות שהמבנה עתיק, הוא נגיש לנכים.
» בית הכנסת הגדול ברומא: מפת האזור וכל הפרטים

כרטיסים להופעות והצגות

להזמנת כרטיסים >>